Evlut kirkon tilastot 1-6/2023

Kirkon tilastosivu on päivittynyt. Sen tarkkuus antaa välillä toivomisen varaa,
mm. kuukausitasolla eroamiset ja liittymiset heittävät sen mukaan miten
viikonloput osuvat kuunvaihteille. Kuitenkin, tuskin nyt on niin paljon heittoa
että analyysi menee pieleen.

Viime vuoteen verrattuna kirkosta eronneiden määrä laski 18350 -> 17380 eli
noin 5 %. On sen verran rassaavaa katsoa näitä ikäluokittain etten jaksa nyt
analysoida paremmin; lukuja ei saa luettua esim. Exceliin helposti.

Liittyneiden (oikeasti liittyneiden, ei 0-vuotiaiden jotka kastettiin sen
jälkeen kun oli merkitty väestötietoihin) määrä on ennallaan eli 9000.

Kastettujen osuus syntyneistä näyttäisi jopa romahtaneen, 67,8 % --> 62,0 %.
Pudotus on epäuskottavan suuri ja ainakin osin sen selittänee se, että 2022
alkuvuodesta pidettiin kastejuhlia jotka 2021 koronan takia jäivät väliin.
Merkittävä osa kastetaan vasta nimen rekisteröinnin jälkeen, joten
muodollisesti tilasoissa kasteita on vähemmän ja kirkkoon liittymisiä enemmän.
Tässä laskin oikaistuilla luvuilla.

Peruskaava on entinen: Eroaminen vaihtelee vuodesta toiseen, vaihtelun
kuitenkin vähentyessä; liittyminen on tasaisempaa ja sen kasvu on ehkä
tasaantunut mutta ei kääntynyt laskuun; kasteiden osuus vähenee.
Viimeksimainittu on lopulta meille tärkeintä.

5

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En usko kirkosta eronneiden määrän laskeneen vaan itse asiassa lisääntyneen, koska vuoden 2022 tammikuulle kirkko merkitsi parituhatta ylimääräistä eroa. Muistaakseni silloin ei ollut mitään erityistä kohua päällä (ainakaan eroakirkosta.fi:n uutisarkistosta en löydä mitään), joten nämä olivat varmaan oikeasti joulukuussa 2021 eronneita.

      Tammikuut vertailussa (kirkontilastot.fi):

      2021: 3157 eronnutta
      2022: 5090 eronnutta
      2023: 3329 eronnutta

      Tänä vuonna kaikki kuukaudet näyttävät suht tavallisilta, mitään kummallisia lisäyksiä ei näy. Tietysti tilaston mukaan eroaminen on vähentynyt, mutta käytännössä se on nähdäkseni lisääntynyt.

      • Hmm... On se mahdollista. Toinen juttu on sitten korona, jonka vaikutuksista vasta nyt aletaan päästä selville s.e. tilastot palaavat entisille urilleen. Esimerkiksi, jos 2021 jätettiin kasteita väliin, jäivätkö kummeksi pyydetyt odottamaan vuotta 2022 ja vauvan kastetta ennen eroaan? Ehkä ei, mutta mistä tuonkaan varmuudella tietää.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Hmm... On se mahdollista. Toinen juttu on sitten korona, jonka vaikutuksista vasta nyt aletaan päästä selville s.e. tilastot palaavat entisille urilleen. Esimerkiksi, jos 2021 jätettiin kasteita väliin, jäivätkö kummeksi pyydetyt odottamaan vuotta 2022 ja vauvan kastetta ennen eroaan? Ehkä ei, mutta mistä tuonkaan varmuudella tietää.

        Tuskin ainakaan siinä määrin, että se vaikuttaisi merkittävästi tilastoihin.


    • Anonyymi

      Kesäkuussa otettiin viime vuotta kiinni 600 eron verran, ja myös heinäkuussa eroaminen on ollut tavallista vilkkaampaa. Tämä ennustaa hyvää loppuvuodelle. Luulen eroamisen lisääntyvän tänä vuonna huolimatta tuosta viime vuoden tammikuun kummallisen suuresta luvusta.

      Vielä kun hallituksen leikkaukset iskevät päälle ja kansalaisten talous sakkaa muutenkin, moni alkaa pohtia, kannattaako kirkolle enää maksaa satoja euroja vuodessa.

      • Hyvä huomio tuo viimeksimainittu. Juuri katselen vähän historiaa, ja iso määrähän erosi YLE-veron takia. Toki silloin veron suuruus oli selkeämpi; nythän tulee enemmänkin piilossa kiristystä, kun palkat nousevat inflaatiota hitaammin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22269
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe