Muistatteko, miten Sanna Marin reagoi, kun Orpo antoi kritiikkiä Marinin törkeästä kielenkäytöstä, jossa hän syytti mahdollista tulevaa hallitusta fasistiseksi? Hän ei pyytänyt vilpittömästi anteeksi, vaan teennäisesti.
Tältä kuulostaa narsistin tunteeton ja välinpitämätön anteeksipyyntö, jolla haluaa vain ja ainoastaan pelata voittoa itselleen: "Jos sinä koet tämän loukkaavaksi, voin pyytää sitä sinulta anteeksi". Hän ei siis ymmärrä/tunne/välitä aiheuttaneensa mielipahaa, eikä koe olevansa vastuussa aiheuttamastaan mielipahasta, eikä tunne omassatunnossaan tehneensä väärin. Hän vain kokee tilanteen itselleen kiusallisena, josta pyrkii nopeasti eroon. Ja näin Marin toimi, alusta loppuun asti. Hän lopulta vesitti itse koko anteeksipyynnön, koska heti perään vaihtoi puheenaiheen takaisin fasismiin, jota ryhtyi perustelemaan esittämällä syytöksiä ja tuomitsemalla oikeistolaisen politiikan, omalla mielipiteellään. Koko narsistisen persielyn kruunasi se, että hän halveksiva ilme naamalla kieltäytyi pyytämästä anteeksi Purralta täsmälleen samaa loukkausta. Marin todisti olevansa narsisti. On hyvä, että tällainen persoona ei ole enää pääministerinä. Mieluiten hänet näkisi kokonaan politiikan ulkopuolella.
Miten Riikka Purra sanoi? "Pyydän anteeksi 15 vuoden takaisia typeriä somekommenttejani ja niistä ymmärrettävästi aiheutunutta haittaa ja mielipahaa. En ole täydellinen ihminen, olen tehnyt virheitä." Tämä on selkeästi normaalin ihmisen normaalin tunnemaailman tuotos, mutta siinä kuuluu myös ärsyyntyminen siitä, että häntä maalitetaan 15 vuotta vanhoilla kirjoituksilla, ajalta ennen hänen poliittista uraansa, ja että kyseessä on vain punavihreiden vallankäyttö, häirintä, sabotaasi jolla hänet yritetään syöstä ministerin pallilta.
Ei ole epäilystäkään, että Marin on vaarallinen ja petollinen persoona ja Purra sisimmältään huomattavasti hyväntahtoisempi, normaali ihminen, joka osaa myös olla jämäkkä ja vihainenkin. Mutta eihän punalipun alla parveileva kultti tätä tietenkään myönnä. Marinia puoluestaessaan he tunnustavat narsismilla ja vihalla, sekä kaksinaismoralismilla saastutettua punavihreää ideologiaa.
Narsisti: https://youtu.be/MuvUVJ0c43w?t=79
Narsistin anteeksipyyntö.
14
954
Vastaukset
- Anonyymi
Mille asteikolle Stubbin Sori siitä -anteeksipyyntö asettuu?
https://yle.fi/a/3-8504874- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/a/3-8736752
Tuolla vielä lisää Sori siitä -tapauksesta.Artikkeli on vain yli 7 vuotta vanha. Mutta kaivellaanhan täällä paljon vanhempiakin poliitikkojen rikkeitä ja virheitä.
- Anonyymi
superMarinin ei tarvitse pyytää anteeksi kun natsihallitus se on ..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Artikkeli on vain yli 7 vuotta vanha. Mutta kaivellaanhan täällä paljon vanhempiakin poliitikkojen rikkeitä ja virheitä.
Niimpä ihmiset muistelevat vanhoja ja nämä vasemmistokannattajat etsivät ehkä aina pikku ja isoja virheitä oikeistosta.
- Anonyymi
Muistan Marinin yhden puheen, sen aikana vain silmistään tuli krokotiilin kyyneleitä.
- Anonyymi
Who cares? Onhan sille nyt löytynyt perusteet. Äärilaidan persut ministereiksi,kenelläkään ei ole puhtaat jauhot pusseissa. 'Natsivitsi'Junnilan tilalle kokoomusloikkari 'nuorten ihailija' Rydman, huorittelun mestari.
Kauhukabinetti Suomelle.- Anonyymi
Olette te viherkommunistit aika rassukoita kaikki…
- Anonyymi
"Kauhukabinetti" on vain kokonaan median nimitys nykyisestä hallituksesta, itse pidän nimitystä virheellisenä. Kannustan ihmisiä ihan omaan päättelyn kykyyn, eikä sokeasti uskoa median artikkeleihin, vaikka ovat "luotettavia".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olette te viherkommunistit aika rassukoita kaikki…
Miksi te ette kerro sitä julkisesti että haluatte jätesäkit, klaanipäälliköineen valtaan…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi te ette kerro sitä julkisesti että haluatte jätesäkit, klaanipäälliköineen valtaan…
Eikö se olisi rehellisyyttä myöntää tosiasiat?
Vaimluuletteko ettei tolkunihmiset ymmärrä mihin te pyritte… - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se olisi rehellisyyttä myöntää tosiasiat?
Vaimluuletteko ettei tolkunihmiset ymmärrä mihin te pyritte…KAUHUKABINETTI ei halua ”tosiuskovi” jätesäkkejä klaanipäälliköineen valtaan SUOMESSA!
Siksi vat fasistinatsirasisteja kaikki…
- Anonyymi
Hiljaa, apina!
- Anonyymi
Niin totta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342166Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491757Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1151591Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041306Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47990- 59905
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54817Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101793- 60778
