Toomas Hendrik Ilves kehuu Valtosta ja sanoo odottaneensa koko ikänsä Suomelta sellaisia kannanottoja mitä Valtonen esitti The Financial Times -lehdelle.
T.H.Ilves on pitkäaikainen CIAn palkollinen, joka otti Viron kansalaisuuden päästäkseen aluksi Viron suurlähettilääksi Washingtoniin ja kohta sen jälkeen astuikin Viron presidentin virkaan.
T.H.Ilveksen merkitystä Viron alistamiseksi Natolle ja USAlle ei pidä aliarvioida. Hän on tehnyt hartiavoimin työtä isänmaansa USAn ja kidutusorganisaatio CIAn puolesta toimiessaan Radio Free Europen palveluksessa. RFE sai rahoituksen suoraan CIAlta aina siihen saakka kunnes rahoitus jouduttiin kanavoimaan muuta kautta perustuslaillisen ongelman vuoksi. RFE ja Radio Liberty ovat edelleen CIAn äänitorvia - tosi torvien johtamia propagandamyllyjä. Nyt heillä on tosin kilpailija - amerikkalainen Politico- lehti, jota Suomen maksettu propagandamedia (valtamedia) siteeraa taajaan. Politicoa päämäärä on muuttaa eurooppalaista asennetta myötämieliseksi USAn poliittisille tavoitteille maailmanherruuden takaamiseksi USAlle.
Toomas Hendrik Ilves
4
278
Vastaukset
- Anonyymi
Usan edessä pitää suomalaisen nöyränä madella!
- Anonyymi
Ilves tuskin tarkoitti tätä kohtaa Valtosen puheessa, ainakaan Viron puolustukseen liittyen: "Niin surullista kuin sota onkin, tärkein siitä opittu asia on se, että meidän Euroopassa on investoitava puolustukseemme paljon, paljon enemmän kuin aiemmin." Virolla ei ole edes omia ilmavoimia. Omia poikiaan se on kyllä uhrannut Yhdysvaltain käymissä sodissa.
- Anonyymi
Sehän omi Suomen ilmavoimat!
- Anonyymi
Kehuminen jatkuu myös tänäänkin: Verkkouutisisa oli juttu otsikolla: Viron ex-presidentti suitsuttaa: Rakastan Suomen nykyistä ulkopolitiikkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463