https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putin-ukrainan-vastahyokkays-on-epaonnistumassa/8739568
Eihän tässä nyt näin pitänyt koskaan käydä.
Eihän tässä nyt näin pitänyt koskaan käydä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 146
Vanhimmat
Pekka Toveri se elättelee kumminkin vielä toiveita Ukrainan vastahyökkäyksen menestyksestä.
Hän on jo vanha, seniili.
Pekan mielestä elokuun alkuun mennessä Venäjä romahtaa .
Pekalla on jo paha dementia, ei se enää huomenna edes muista mitä on tänään höpötellyt.
Pecca Toveritsilta Ukrainalle pari viikkoa aikaa piristyä.
Ei elokuu ole vielä alkanut…
Auttaako Tiltua, kun sepittelee soopaa?
Putin: kolmen päivän erikoisoperaatio 🤣
Koskas Putin on noin sanonut ?
Ei saatana teitä kehitysvammaisia vatnikkeja kun ette mitään ymmärrä ilman rautalankaa 😂
Venäjän ”kolmen päivän voitto" muuttui "tarkoitukselliseksi sodan hidastamiseksi"
”Kirjoituksen ajoitus vahvisti mielikuvaa siitä, että Venäjä ja presidentti Putin oli laskenut saavuttavansa tavoitteensa Ukrainassa vain muutamissa päivissä ja Akopovin essee oli tarkoitettu juhlistamaan tätä saavutusta.”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008888401.html
"ajoitus vahvisti mielikuvaa siitä, "
Eli pelkää toimittajien omia mielikuvia ja tulkintoja.
24 päivä helmikuuta 2022.Horisi paljon muutakin paskaa.Se kääpiö nutipää.
putte possuhan on tunnetusti luotettava ja saa vielä melkein oikeeta tietookin rintamalta, uskooko joku oikeesti rysslandian paska uutisia.
Haha. Uskooko joku vielä Putin Kalsarimyrkyttäjän valheita? Pellehän on täysin irti reaalimaailmasta.
Myös Ukraina klovninsa sanomana myönsi perjantaina, että taisteluissa on kohdattu pahoja vaikeuksia ja ettei joukkojen eteneminen on ollut viime päivinä täysin mahdotonta.
NY Times: Ukraina menetti viidenneksen taisteluihin heitetystä kalustosta
Ukraina menetti vastahyökkäyksensä kahtena ensimmäisenä viikkona jopa 20 prosenttia kaikesta kalustosta, jonka se heitti venäläislinjoja vastaan, väittävät yhdysvaltalais- ja eurooppalaisviranomaiset New York Timesin (NYT) mukaan.
Ukrainankin tappiot ovat kovia, mutta silti kykenee jatkuvasti ajamaan fasistista miehittäjiä mailtaan jatkuvasti. Hitaasti mutta varmasti.
"Amerikka on aina tuominnut pahoiksi ne, jotka käyttävät rypälepommeja, ja nyt lähetämme ne käyttämään? Tästä ei tule mitään hyvää. Kohtalo rakastaa ironiaa, mutta vihaa tekopyhyyttä. Venäjällä on vähintään 4 kertaa enemmän tykistöä kuin Ukrainalla, ja 10 kertaa enemmän ampumatarvikkeita. Meiltä loppuivat normaalit ammukset lähetettäväksi Ukrainaan, joten lähetä heille nyt rypälepommit epätoivoisesti, nöyryytäen itseäsi muuttamatta tulosta".
Elät harhaisessa mielikuvitusmaailmassasi. Venäjä joutuu vetäytymään Ukrainassa joka öäivä, tänäänkin.
Mutta ei kuitenkaan koskaan mitenkään riittävästi tai tarpeeksi hyvin Ukraina ei pysty sotimaan venäläisiä vastaan.
ja selkeä totuushan nyt on se, että tuossa sodassa ei ole lainkaan nyt minkäänlaisia voittajia missään sotimassa keskenään.
Tosin Ukraina tulee ajamaan fasistisen miehittäjät maastaan omien kansainvälisesti tunnustettujen rajojensa taakse. Se on tietysti totta, että tällä turhalla ja rikollisella sodalla on pelkkiä häviäjiä ja Putin Kalsarimyrkyttäjän olisi kannattanut jättää se aloittamatta. Jos sillä nyt jotain hyötyjä on, niin ne ovat lännen ja NATO:n vahvistuminen ja niiden yhtenäisyyden kasvu. ku
Minä tiedän syyt, kun itseään Pietari Suuren veroiseksi valloittajaksi kuvitteleva Putin Kalsarimyrkyttäjä itse on kertonut syynsä sodalleen esseessään vuoden 2021 kesällä. Hän valehteli, ettei Ukraina muka ole oikea maa ja että ukrainalaiset ja venäläiset muka ovat samaa kansaa, jotka pitää yhdistää, tietenkin hänen oman fasistisen diktatuurinsa alistamiksi ja sorrettaviksi, eikä niin, että Ukrainan demokratia leviäisi Venäjälle. Lisäksi hänellä oli jo valmiit suunnitelmat kuinka Ukrainan valtavat luonnonvarat jaetaan hänen ologarkeilleen. Mutta sekin olisi ollut vasta alkua: Venäjän oli tarkoitus perustaa Ukrainaan fasistinen venäjämielinen hallinto, joka paitsi olisi tehnyt ukrainalaisten keskuudessa kansanmurhan, niin myös olisi ottanut hallintaansa Ukrainan armeijan saadakseen lisävoimaa lännen, EU:n, NATO:n ja samalla koko kansainvälisen sääntö- ja lakipohjaisen järjestelmän haastamiseen, demokratioiiden kumoamiseen ja niiden korvaamiseen venäjämielisillä fasistisilla diktatuureila. Sinä et tietenkään usko minua, mutta näin Putin Kalsarimyrkyttäjän oma neuvonantaja Surkov kertoi Venäjän tavoitteista julkisuuteen yrittäessään väittää, että Venäjä on nyt kehittänyt maailman parhaan hallintosysteemin, jonka se aikoo saada voimaan muissakin maissa.
Voit tietysti kertoa itse, mikä oli sinusta Venäjän syy hyökätä Ukrainaan, mutta älä viitsi valehdella, että se muka meni suojelemaan itä-Ukrainaan venäläisväestöä, kun se on itse tappanut heitä enemmän kuin kukaan pommittamalla lukuisia kaupunkeja ja kyliä siellä raunioksi, tappamalla heitä kidutuskeskuksissaan ja pakottamalla heitä rintamalle sotaansa tykinruoaksi sen lisäksi, että miljoonat ihmiset ovat joutuneet pakolaisiksi kodeistaan tuon Venäjän sodan vuoksi.
En usko sinua.
Todellinen oikea ja ainoa syy sille että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan on se, että Putin halusi syrjäyttää Ukrainan nykyisen natsihallinnon.
Jos Putin olisi halunnut tuhota koko Ukrainan, niin se olisi ollut kovinkin helppo tehdä muutamalla ydinpommilla oikeisiin kohteisiin ihan heti sodan aluksi. Mutta Putin ei todellakaan halunnut tuhota koskaan nyt koko Ukrainaa, vaan vaihtaa sen natsihallinto pois vallasta.
Taasko tämä stnan OIKEINKIRJOITUSTAIDOTON KOULUPUDOKAS, tuli nolaamaan itsensä ..?.
Ukrainan demokraattisesti valitun juutalaisen presidentin ja Ukrainan hallinnon syrjäyttäminen oli osa tuota suunnitelmaa, kuten kerroin. Mutta löytyykö oikeasti vielä niin idiootteja tiltuja, että he uskovat juutalaisen vapaillla ja rehellisillä vaaleilla valitun presidentin muka olevan natsi? Valhe on göbbelsluokkaa eli niin suuri, ettei luulisi enää kenenkään siihen uskovan. Tietenkään Putin Kalsarimyrkyttäjä ei myuten halunnut tuhota koko Ukrainaa, vaan ryöstää sen, kuten sanoin. Sinun ymmärryksesi ei oikein pelaa
Heh heh, nyt vitsin murjaisit! Ukrainan "vapaat ja rehelliset" vaalit!
Kansainväliset tarkkailijat ne sellaisiksi totesivat tiltun suureksi suruksi, kun taas Venäjän vaalit olivat petolliset.
Miksi taas vain valehtelet?
Aikoinaan esimerkiksi Ukrainan pressaksi valittu eräs upporikas "suklaakeisarihan" kärähti ns. housut kintuissa suuresta korruptiosta ja vaaleissa "äänien ostamisesta" että lähti loppujen lopuksi kiireesti karkuun pois Ukrainasta.
Sinun omat juttusi ovat pelkkiä valheita, tiltunen.
” ja selkeä totuushan nyt on se, että tuossa sodassa ei ole lainkaan nyt minkäänlaisia voittajia missään sotimassa keskenään.”
Ja että pitkällä tähtäimellä on Venäjä suurin häviäjä! Sen maine on jo nyt pilattu kymmeniksi vuosiksi eteenpäin! Kauanko Putler enää tuossa keikkuu? Hän jättää jälkeensä massiivisen tuhon maalleen!
” Jos Putin olisi halunnut tuhota koko Ukrainan, niin se olisi ollut kovinkin helppo tehdä muutamalla ydinpommilla oikeisiin kohteisiin ihan heti sodan aluksi. ”
Tarkkispojalla on MERKILLINEN USKO SIIHEN, että keskellä syvintä rauhan aikaa voi ”tuosta vaan” tuhota kokonaisen naapurivaltion ydinpommeilla ja että mitään seuraamuksia siitä ei koidu?
”Mutta Putin ei todellakaan halunnut tuhota koskaan nyt koko Ukrainaa, vaan vaihtaa sen natsihallinto pois vallasta.”
Ja että Putin on SUURI RAUHAnmies, kun ei temppuaan tehnyt? Ninkö?
Ukrainassa ei ollut vallassa minkäänlaista ”natsihallinto” vaan vaaleilla (jotka olivat paljon rehellisemmät kuin Venäjän omat!) valittu johto!
SITÄPAITSI: mikä suo Venäjälle ”moisen oikeuden” vaihtaa naapurimaiden johtoa? Onko ihme sitten, että muille rajanaapureille Natoon liittyminen tuli äkistään mieleen?
” Aikoinaan esimerkiksi Ukrainan pressaksi valittu eräs upporikas "suklaakeisarihan" kärähti ns. housut kintuissa suuresta korruptiosta ja vaaleissa "äänien ostamisesta" että lähti loppujen lopuksi kiireesti karkuun pois Ukrainasta.”
Samaan tapaan kuin Janukevits, joka silti kelpaa Tiltullekin!
Poroshenko ei ole kärähtänyt suuresta korruptiosta tai äänien ostamisesta eikä ole poistunut ukrainasta, vaikka tiltu sellaista valehteleekin.
Olin jo vähän huolissani Ukrainan vastahyökkäyksen hitaasta edistymisestä, mutta Putin poisti huoleni; hänen kommenttinsa tarkoittaa käytännössä sitä, että Venäjän armeija on romahduksen partaalla ja luhistuu muutaman viikon kuluessa. 😉
Kannattaisi lopettaa se täysin turha aseapu ja liittää Ukraina siihen maahan johon se kuuluukin eli Venäjään. Myöhemmin voidaan sitten harkita myös etupiirissä olevan Suomen palauttamista.
Muuten hyvä idea, mutta Venäjä itse on fasistinen ja imperialistinen roisto- ja rikollisvaltio, johon ei kukaan halua kuulua ja siksi se itse todennäköisesti hajoaa lähitulevaisuudessa.
Ha Ha
Sinun mukaasihan Venäjän piti romahtaa ihan vallan kokonaan jo vajaat 10 vuotta sitten.
Venäjä on koko ajan epävakaampi Putin Kalsarimyrkyttäjän johdolla, kuten palkkasoturien marssi lähelle Moskovaa osoitti.
Mutta sinun suureksi harmiksi todella kaukana vielä kumminkin ihan täydellisestä romahtamisesta.
Tänään lähempänä kuin eilen.
Tuskinpa vain.
Eéi ole laisisinkaan kaukana romahduksesta! Kansaa turha sota kyllästyttää ja 16 kuukauden jälkeen se tuntuu jo loputtomalta! Putinin suosio on laskenut kaiken aikaa ja joku ”lähipiiristä” hänet saa pian vaihtoon!
Ai vielä löytyi yksi O.V. Kuusinen.Luuletko saavasi toiveellesi kannatusta??????
Ei tarvinne kauan odotella kun jotkut yksittäiset natomaat (siis ei missään nimessä Nato järjestönä) lähettävät joukkojaan Ukrainan maaperälle.
Pankaas pistäen arvaten, mikä pohjoinen valtio on silloin jälleen etukenossa.
Vihjeeksi: Yhdysvaltain 2. hallinnollinen liittopiiri, jonka pääkaupungin juhlasalissa ei ollut kuin USA:n lippuja kun Blinken kävi aivopesemässä natohörhöjä.
Tiltun jutussa ei ole vieläkään mitään järkeä. On täysin varmaa, että Suomi ei lähetä joukkoja Ukrainaan.
Nyt näyttää kyllä pahasti siltä että nato ihan oman uskottavuutensa vuoksi joutuu tässä ihan lähitulevaisuudessa osallistumaan oikein sotimalla Ukrainan sotaan jos halutaan että Ukraina selviää edes jotenkin kunniakkaasti tuosta kahinastaan Venäjää vastaan.
Ja aivan varmasti nyös silloin Suomesta joutuu lähtemään taistelijoita taistelemaan ja sotimaan Ukrainaan, sillä Suomihan on nykyä'än täysiverinen natomaa.
NATO ei ole menossa sotimaan Ukrainaan ellei Venäjä käytä ydinaseita. Silloin Venäjän armeija tuhotaan Ukrainassa.
Nato on jo Ukrainassa. Myös suomalaisia on siellä. Lisäksi vielä paljon muuta kansallisuuksia.
Virallisesti nato ei ole sotimassa Ukrainassa.
Mutta käytännössä kyllä nato on jo Ukrainan sodassa mukana todella kovasti.
Ja toki myös suomalaisia ja paljon muitakin länsimaisia vapaaehtoisia on värväytynyt Ukrainan armeijaan sotimaan Venäjää vastaan, ja taitaa muutama suomalainen henkilö taistella myös Venäjän puolesta Ukrainaa vastaan tuolla Ukrainassa.
Omien kansojensa myrkyttäjät?
Sinun kannattaisi nyt tutustua kiireesti esimerkiksi Ukrainan todella synkkään historiaan, niin sinun ei silloin tarvitsisi ihmetellä enää yhtään mitään.
Käytännössä on selvää, että kun Venäjän armeija on häviämässä Ukrainan armeijalle, niin se yrittää valehdella, että se muka olisi sodassa USA:a ja NATO:a vastaan, jottei tappio olisi niin noloa. Tietenkin NATO:lla on joukkoja hälytysvalmiudessa, jotta roistovaltio Venäjä ei voisi hyökätä niihinkin kuten Ukrainaan, mutta olet turhaan huolissasi NATO:n aseistuksen riittävyydestä, se kun varmasti riittää Venäjää vastaan. Putin Kalsarimyrkyttäjä itse on tehnyt diplomaattisen ratkaisun mahdottomaksi: kansanmurhaajien kanssa ei voi neuvotella, eikä varsinkaan valehtelevien ja sopimuksensa pettävien kansanmurhaajien kanssa.
Eri mieltä.
Ei ole tuossa kyseisessä sodassa mitään muuta kuin pelkkiä häviäjia kun Ukraina ei koskaan pysty häätämään venäläisiä ihan kokonaan pois omalta maaperältään.
Esimerkiksi Krimin ihan koko aluetta ei Ukraina koskaan pysty valtaamaan yhtään mitenkään.
Juu, kyllä pystyy, kun Venäjän armeija romahtaa.
Krim on kuulunut Venäjälle jo kauan.
Älä jauha pskaa
En usko sinua.
Kymmenisen vuottahan Venäjä on jo tuolla ollut Krimillä isäntänä.
No mutta sinähän uskotkin vain Sputnikia, RT-kanavaa ja MV-lehteä.
Missä Venäjä on häviimässä. Ukraina ei etene. Päinvastoin menettävät kalustoa ja miehiä jotka on väkisin kadulta roudattu sotimaan.
Tuskin romahtaa.
Ukrainan presidentti Zelenski on väittänyt, että Venäjä sijoittaa miinoja Zaporozhye/Zaporizhzhian ydinvoimalan kuuden ydinreaktorin päälle suunnitelmassa aiheuttaa ydinkatastrofi ja syyttää Ukrainaa. Puola pyytää Yhdysvalloista ydinaseita. Tämä on erittäin vaarallista maailmalle. Olen palannut Zaporozhyen ydinvoimalaan toisen kerran tänä vuonna tutkimaan, mitä siellä todella tapahtuu. Tiedämme, että Venäjä on hallinnut Zaporozhyen ydinvoimalaa. Onko siitä lähtien hyötyä, että Venäjä vahingoittaa hallitsemaansa laitosta ja lähettää säteilyä Venäjän alueelle? Mielestäni ei. Seuraava asia, jonka tiedämme ensimmäiseltä ZPPP-matkaltani, on, että Ukraina on ampunut laitoksen alueita, koska näimme iskuja, jotka tulivat selvästi Ukrainan alueelta. Tapasin tämän raportin aikana Venäjän valtion atomienergiayhtiön Rosatomin (ROSATOM) pääjohtajan Renat Karchaan. ROSATOM on yhtiö, joka johtaa Zaporozhyen ydinvoimalaa nyt, kun se on Venäjän joukkojen hallinnassa. Renat Karchaa kertoi meille, että hän oli nähnyt Venäjän tekevän mitään vaarantaakseen laitoksen, ja itse asiassa reaktorit ovat erittäin vahvoja ja niissä räjähtävät miinat EIVÄT aiheuttaisi ydinkatastrofia. Hän sanoo, että suurin uhka on Ukrainan ampuminen "likaisella" pommilla väärentääkseen vuodon. Puhuin myös paikallisten ja laitoksen työntekijöiden kanssa, ja kaikki sanoivat, että Venäjä ei tee mitään vaarantaakseen Zaporozhyen ydinvoimalan vahingoittumisen. Ole hyvä ja katso koko raportti, sillä länsimainen valtamedia ei näytä sinulle, mitä siellä todella tapahtuu.
https://www.youtube.com/watch?v=drhgjxSJG6M&feature=youtu.be
Hmmmmmm.....
Ukraina etenee jatkuvasti hieman, vähemmän kuitenkin kuin on toivottu. Venäjän miinoitukset ovat pahin este. Sen vuoksi Ukraina on nyt keskittynyt etenemisen sijaan tuhoamaan Venäjän miehistöä, kalustoa, johtokeskuksia ja ammusvarastoja ja onkin onnistunut siinä.
Juu, kyllä romahtaa.
Kun Rosatomin eli venäläisen yrityksen, joka on ryöstänyt ukrainalaisen ydinvoimalan, johtaja puhuu, niin vain tiltu uskoo hänen valheitaan.
Haaveissasi ehkä. Kannattaa kuitenkin olla hieman realisti ja kiinni tässä maailmassa. Ymmärrän kuitenkin poikamaisen haaveilun, varsinkaan kun ei ns. käy ihan täysillä.
Eli lyhyesti ilmaistuna: Ei etene.
Et sinä mitään ymmärrä. Sinähän tuet fasistien imperialistista sotaakin ja kansanmurhan yritystä.
Edelleenkin etenee, vaikka hitaammin kuin on toivottu. Ukraina on ajanut esimerkiksi suuremmalta alueilta miehittäjiä pois kuudessa viikossa kuin mitä Venäjä onnistui 300 000:lla viime syksynä mobilisoidulla sotilaallaan valtaamaan talvihyökkäyksensä aikana.
Ihan koko menneen talven esimerkiksi suomalaisissa iltapäivälehdissä hehkutettu ja mainostettu Ukrainan keväthyökkäystä. Joka starttasi vasta kesäkuussa, ja on jatkunut nyt kuutisen viikkoa.
Milloinhan Ukrainan vastahyökkäyksen kärki saavuttaa sen Venäjän ensimmäisen puolustuslinjan ?
Paljon on jo tippunut esimerkiksi jo Leopard panssarivaunuja pelistä tähän mennessä. Eikös sen pitänyt olla niin kovasti tehokkaampi ase ?
Miksi sinä nyt noin kovasti taas hermostuit?
Ja sinä se edelleenkin uskot joulupukkiin ja Putiniin.:- hahahahahhahahahahaha
Ukrainan vastahyökkäys oli Ukrainalta vain todella paha floppi joka ei johtanut koskaan toivottuun tulokseen Ukrainan kannalta.
Totta turiset.
Ukraina etenee kuten Suomi 1944 aseveljeillessään natsi-Saksan kanssa.
Neuvostojoukkojen näyttäessä finskeille ja hunneille voimansa, suomalaiset tekivät täyskäännöksen ja etenivät uskomatonta kyytiä kohti länttä.
Näitähän ei kannattaisi muistella, ettei sotahulluus laantuisi.
Sotahullu tiltu muistelee ihan rauhassa vaan.
Vastahyökkäys on edennyt Venäjän miinoitusten ja sen vuoksi, ettei Ukrainalla ole ilmaherruutta, selvästi toivottua hitaammin, mutta etenee kuitenkin.
Äitiskö sano?
Ja kuitenkin Ukraina on kuudessa viikossa saanut ajettua miehittäjiä pois suuremmalta alueelta mitä Venäjä kykeni viime talven suurhyökkäyksessään 300 000 mobilisoidulla sotilaallaan valtaamaan.
Sinä vaikutat olevan nyt vain todella surkea ja onneton kopioija kun kopsailet täällä näköjään aina vain pelkkien muiden kirjoittamia tekstejä muka omina teksteinäsi.
Mutta uskon että parhaasi sinä nyt kumminkin aina yrität. Et vain omaa surkeuttasi pysty yhtään parempaan kuin kopioimaan muiden kirjoittamia tekstejä tänne.:-)
Todella valitettava ja surkea tilanne muuten tämä nyt sinun kannaltasi..
Sillä me kaikki muut palstalaiser suhtaudumme sinuun nyt aivan samalla tavoin kuin esimerkiksi avohoitopotilaisiin yleensä suhtaudutaan kadulla vastaan tullessa. Eli säälivästi surkutellen todella kovaa kohtaloasi.
Ja kuitenkin Ukrainan sodanjohto on todella vihainen ja epätoivoinen siitä kun kyseinen homma ei lainkaan nyt mene suunnitellulla ja toivotulla tavalla.
Ukrainalaisten kerjäämästä länsimaisesta sotilaskalustosta on nyt jo tuhoutunut todella paljon täysin käyttökelvottomaksi romuksi.
Esimerkiksi jo kaikki Suomen lähettämät Leopard panssarivaunut tuhottiin melkein heti kun ne saapuivat Ukrainan sotatantereelle.
Joten kaada itelles vaan.:-))
Metri eteen ja pari metriä taakse on Ukraina nyt edennyt omassa täysin epäonnistuneessa vastahyökkäyksessään. :-))
Äitiskö sano?
"Ja kuitenkin Ukrainan sodanjohto on todella vihainen ja epätoivoinen siitä kun kyseinen homma ei lainkaan nyt mene suunnitellulla ja toivotulla tavalla."
Toki. Kaikki toivoivat, että edistyminen olisi nopeampaa.
"Ukrainalaisten kerjäämästä länsimaisesta sotilaskalustosta on nyt jo tuhoutunut todella paljon täysin käyttökelvottomaksi romuksi."
Paljon tuosta tuhoutuneesta kalustosta kyetään korjaamaan. Ja vaikka ne tuhoutuivatkin, useimmat suojelivat miehistöään, mikä on tärkeintä.
Sinäkin se näköjään nyt jo ymmärrät kuinka mahdottoman asian edessä Ukraina nyt vain oikeasti on.
Ukrqainalla ei ole enää edes minkäänlaista mahdollisuutta selvitä tuosta todella julmasta kohtalostaan mitenkään kunniallisesti, koska esimerkiksi lännen aseapu on alkanut jo yskähtelemään todella pahasti kun kaikki varastot ammottavat jo pelkkää tyhjyyttään.
Ja Venäjä vetäytyy kolme metriä.
Ukraina nyt kuitenkin joka päivä ajaa miehittäjiä mailtaan, hitaasti, mutta varmasti.
En usko sinua.
Ukraina ei lainkaan nyt näytä ymmärtävän sitä tosiasiaa, että länneltä on ammukset ja kaikki muutkin ampumatarvikkeet kohta loppu ihan vallan kokonaan. Eli kaikki on kohta käytetty, eikä lännessä esimerkiksi juuri ammustuotantoa ole pystytty lisäämään tarpeeksi paljon että se riittäisi Ukrainalle.
Silloin Ukraina onkin jo todella heikoilla ja joutuu ehkä antautumaan kun siltä loppuu kaikki ammukset aseistaan. Jollei sitten natojoukot tule paikalle yrittämään pelastamaan Ukrainaa.
Mutta siinä vaiheessa alkaakin sitten jo se sinun kovasti fanittamasi ydinsota ihan maailmanlaajuisesti.
äitiskö sano?
"Paljon tuosta tuhoutuneesta kalustosta kyetään korjaamaan."
Mitä ihmettä taas sekoilet?
Ei missään taistelutantereella korjata koskaan yhtään mitään minkäänlaista sotilaskalustoa jos se on tuhoutunut.
Se sotilaskalusto aina vain hylätään heti joka on tuhoutunut, ei sitä esimerkiksi koskaan lähdetä mihinkään korjaamoon korjattavaksi viemään.
Tiltu valehtelee edelleen.
Haha. Et ole nähnyt videoita, joissa tuhoutunutta kalustoa viedään korjattavaksi?
Ei täysin tuhoutunutta sotilaskalustoa kannata koskaan korjata yhtään mitenkään. Ei se kelpaa enää miksikään muuksi kuin romuksi.
En usko sinua.
Mutta kun useimmiten tuhoutumisella tarkoitetaan telaketjujen ja pyörien tuhoutumista miinoissa. Sellaiset vauriot on helppo korjata ja siksi näemmekin niin paljon videoita, joissa vaurioitunutta kalustoa viedään korjattaviksi.
Sinähän uskotkin vain RT-kanavaa, Sputnikia ja MV-lehteä.
Ja sinä itse uskot vielä joulupukkiin ja Puuttiniin.:-))
Mistähän meinaat nyt saada uudet telaketjut ja pyörät tuhoutuneiden tilalle?:- hehehehee
Niitä on huomattavasti helpomi ja halvempi valmistaa kuin kokonaista panssarivaunua. Ja eiköhän niitä ymmärretä myös varastoida.
Höpöttelet näköjään taas vain ihan mitä sattuu.
Mene kysymään nyt vaikkapa Motonetistä olisiko siellä esimerkiksi panssarivaunujen telaketjua myynnissä.:- hahahhahahahahhahahahahahaa
Tiltua harmittaa, kun hänen typeryytensä taas paljastui.
Ettei olisi molemmin puolista propagandaa? Samaa väitetään myös Venäjästä, varastot tyhjinä. Sehän olisi vain hyvä asia, jos molemmilla puolilla varastot tyhjinä. Sota loppuisi siihen.
Venäjällä sotateollisuus toimii ihan jatkuvasti täydellä teholla ympäri vuorokauden.
Ei ole venäjällä minkäänlaista hätää ampumatarvikkeiden suhteen.
HA HAA !!
Paraskin puhuja.
Löysitkö muuten sieltä Motonetista niitä panssarivaunun telaketjuja jotka voit sitten lähettää Ukrainaan. :- hahahhahahahahhahahahahaa
Tarkkispojan tyhmimpiä lausuntoja! Taso laskee kuin lehmän häntä! Ei Nato osallistu sotatoimiin missään tapauksessa!
Ja jos Venäjä läyttää ydinasetta Ukrainassa niin Kiina sanoutuu irti Venäjän tukemisesta!
Yksittäisiä vapaaehtoisia on rintaman molemmin puolin! Ei se silti ole = ”Naton osallistuminen”!
Venäjästä tulisi koko maailman hylkiö.
Mutta miksi nytten uskotte näitä valtamedian uutisia kun teidän mielestä ne vain levittävät valeita?
No, Putinhan ilmoitti, että Ukrainaan kohdistuu sotilaallinen erikoisoperaatio, joka on ohi muutamassa päivässä!
Totta turiset.
Pjaska valuu lahkeestas .... taas.
äitiskö sano?
Nauru ei lopu.
Suomen nykyisen hallituksen ministerit nauhoittavat jopa sellosooloja Ukrainan sodan tueksi.:-))
Ei taida Ukraina siltikään kunnolla edetä? Ehkä metrin eteen ja metrin taakse.
Nykyinen eduskunnan puhemies nauhoitti heavy metallia Ukrainan tueksi vuoden 2022 keväällä. Hullun kiilto silmissä.
Lisäksi hekumoitsi venäläisten tappamisella sekä sodan karnevalisoinnilla, jotta sotarikokset unohdettaisiin.
Lähettipä maksullisen ammustervehdyksenkin Venäjän suuntaan.
Se on muuten Suomen toiseksi vaikutusvaltaisin paikka tuo eduskunnan puhemiehen pömpeli.
Ykkössijaa pitää pelkuri ja kansan pettäjä, joka mielellään muistelee tähtihetkiään kun on päässyt jenkkien selän takaa vittuilemaan Putinille.
Hyvissä käsissä on kansamme tulevaisuus.
Varsinkin kun natokrapula iskee.
New York Timesin mukaan valtavat kalustotappiot Ukrainalla, eikä juurikaan ole edetty.
https://youtu.be/1D-w4_A5EMs?t=483
Ei etene Ukraina ei vaikka kuinka paljon se yrittää edetä.
Pecca Toveritsilta Ukrainalle pari viikkoa aikaa piristyä.
On se kova vaatimaan. ;)
humupekkako?
Onko silloin, kun vastassa on Venäjän 16 kuukauden ”vätystelijät”?
eiku vanhat F-16 hävittäjät ja ukrainalaiset kokemattomat lentäjät.:- hehehhehehehe
Gregoriaanisen kalenterin mukaan 3 päivää onkin 500 päivää ja uusi 3 päivän jakso on alkanut jolloin Venäjä vahvistuu ja ottaa loistavan voiton mutta on myös varautunut vielä yhteen 3 päivän sotaan ja sen jälkeen paukut on loppu.
Voi voi sentään Putin ilmoitti helmikuussa 2022 ettei ole hyökkäämässä Ukrainaan ja se on vain läntistä propagandaa.
Kuinkas tässä nyt näin kävi
Voi voi sentään miksi Putin vie Krimille joka on vieraan maan aluetta ja on sotatoimialuetta venäläisiä turisteja ja nyt on käskenyt heidän poistua Krimiltä maayhteyden kautta johon yltää Ukrainan aseet.
Onko Putinin tarkoitus tällä älyvapaalla toiminnalla saada venäläiset siviilit tulituksen kohteeksi että pääsee taas pillittämään asiasta julkisuuteen .
Kohta Putin varmaan alkaa viemään turisteja zaporizzaan ja Bahmutiin taistelualueille tapettaviksi että pääsee pillittämään kuinka turisteja tapetaan.
No miksi ihmeessä ukrainalaset eivät sitten lainkaan mene sinne Krimille jos se kerran kuuluu muka Ukrainalle?
"No miksi ihmeessä ukrainalaset eivät sitten lainkaan mene sinne Krimille jos se kerran kuuluu muka Ukrainalle?"
Koska se on ulkomaalaisten raiskaajien ja terroristien hallussa tällä hetkellä Ukrainan vapaustaistelijat tulevat vapauttamaan Krimin mutta ei sinne Ukrainalaisia turisteja viedä ennen kuin sota loppuu venäläiseen tapaan .
Tiltu on hyvä ja tarkistaa asian kenelle Krimi kuuluu kansainvälisesti sovituista ja tunnustetuista rajasopimuksista jos asia jotenkin epäilyttää
Eikös koko ukraina ole kuulunut venäjälle alusta asti ?
Kovin heikot tiedot sinulla näyttää nyt vain olevan.
Krim on nykyään osa venäjää, eikö Ukraina mahda tuolle asialle koskaan yhtään mitään.
Kerropas, mitkä maat Venäjän ja Naurusaarten lisäksi ovat tunnustaneet Krimin kuuluvan Venäjään.
"Eikös koko ukraina ole kuulunut venäjälle alusta asti ?"
Ei missään vaiheessa venäjän federaation 30 vuotisen historian aikana ja olemassa olevat kansainvälisesti tunnustetut rajasopimukset kertovat nykyiset rajat selkeästi.
Onko venäjällä jotenkin koulutuksen kanssa ongelmia vai miksi Tiltu ei ymmärrä tai tiedä olemassa olevista laillisista tunnetuista rajoista .
Luuleeko Tiltu että joku maa voi ominpäin julistaa itsenäisten maiden kansainvälisesti tunnustettuja maa-alueita omikseen ja sillä olisi joku merkitys vaikkapa Ruotsi nyt ilmoittaisi että Norja kuuluu Ruotsiin jne...
Meillä on kansainväliset lait ja säännöt valtioiden rajoista niiden mukaan mennään muutenhan maailma ajautuisi täyteen anarkiaan puolijauhoiset mielenvikaiset diktaattorit hyökkäilisivät naapurivaltioihin miehittämään alueita ja psykopaatteina kuola suusta valuen julistaisivat niitä omikseen ...se aika meni jo primitiivisten alkuasukas heimojen myötä nykyään puhutaan diplomatiasta sopimuksista ja kaupankäynnistä vain vähämieliset jälkeen jääneet diktaattorit käy 2000 luvulla primitiivisiä valloitussotia .
Venäjähän siellä Ukrainassa näyttää nyt sinun suureksi harmiksi hyökkäävän.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ukraina-venaja-on-aloittanut-suuren-hyokkaysoperaation-harkovassa-venaja-panee-kaiken-peliin/8740424#gs.397itm
älä lyö lyötyä.
Joka epäonnistuu ja saattaa ratkaista koko sodan.
Voi moolokki... Ihan oikeasti uskon, että sinä toivot hyvää. Mutta kun järki ei vaan riitä...Into kyllä tuntuu riittävän.
Seuraahan sinäkin muutakin kuin Venäjän propagandaa.
Entäpä jos koko Venäjä kuuluukin Ukrainalle.
Se kuulostaa hyvältä.
Aivan hunajan jyvältä.
Lopeta ryyppääminen heti.
Kyllä Venäjä kuuluu Ukrainalle ja sodan päätteeksi se ottaa vähän Venäjän alueita korvaukseksi sotimisesta koska Putin huilo alkaa venkoilemaan korvausten kanssa,
Mutta hei, se on vaan elämää!
Nikita luovutti ilman politbyroon lupaa Krimin Ukrainalle.
Silloin asialla ei ollut suurtakaan merkitystä, olihan Ukraina osa NL:ttoa.
Venäjä vapauttaa vähemmistökansansa omaisuudestaan.
Venäjä vapauttaa omat kansalaisensa hengestään Ukraina vain auttaa Putinia asiassa
Ukraina on kohta 10 vuotta vapauttanut kansalaisiaan hengestään. Jostain syystä länsi ei ole ollut kovinkaan kiinnostunut asiasta. Yleensä kun jokin maa sortaa omia kansalaisiaan on länsi ollut kiireesti tuomitsemassa, mutta Ukrainan kohdalla ei.
"Yleensä kun jokin maa sortaa omia kansalaisiaan on länsi ollut kiireesti tuomitsemassa"
Hyvä Tiltu pientä edistymistä 👍
Siksihän venäjä on tuomittu julistettu terroristivaltioksi ja sen vähämielinen johtaja on etsintäkuulutettu .
Ukraina on taas todettu YK:n virallisissa raporteissa täysin terroristivaltio venäjän utopistisen propagandan syyttöksiin syyttömäksi ja YK jopa ärähti venäjälle että tuollaiset lapselliset propagandat olisi syytä lopettaa YK:lla on muutenkin ihan tarpeeksi oikeissa asioissa työtä ja tutkimuksia kuten esimerkiksi venäjän tekemät mittavat sotarikokset raiskaukset kidutukset ja joukkomurhat naapurimaassaan näistä valmistellaan syytteitä Haagiin Putinia ja muita venäläisiä rikollisia vastaan
YK on täysin merkityksensä menettänyt korruptoitunut laitos.
Totta turiset.