Ketä saamme syyttää persutrolleista?

Anonyymi-ap

Lähes kaikilla suomalaisilla keskustelupalstoilla ja sosiaalisen median alustoilla on ollut jo vuosia ”persutrolleja”, jotka luovat jatkuvasti uusia, persuja tukevia kommenttiketjuja ja lähettävät persuja tukevia kommentteja muiden luomiin ketjuihin.

Ongelma ei ole siinä, että jotkut ihmiset tukevat persuja keskustelupalstoilla, vaan siinä, että nämä ”persutrollit” vääristelevät totuutta ja levittävät myös täysin valheellista tietoa,

Ketä saamme siis syyttää näistä ”persutrolleista”? On ilmeistä, että niiden tarkoitus on nostaa perussuomalaisten kannatusta aivopesemällä ihmisiä persujen ajatusmaailman kannalle. Siinä olisi toimittajille, tutkijoille ja ehkä myös suojelupoliisille työsarkaa.

6

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toimintatapa on ainakin kopioitu suoraan Pietarin trollitehtaasta.

    • Anonyymi

      Avaajan viesti välittää meille ymmärrystä, että vihervasemmiston totuus on ainut totuus. Se mikä tulee oikealta, tai tuosta sosialipopulistisesta uskosta poikkeava ns. yksilön riippumaton kannanotto on hänen maailmassaan trollausta.
      Tähän on tiedottamisessa ja sen ymmärtämisessä tultu lähihistoriamme törkeimpien kusetuskausien kautta. Kommunistiyliopistomme ovat syytäneet politiikan ja tiedottamisen markkinoille alkoholisoituneita pölvästejä, joitten ainut tarkoitusperä on hämmentää. Opiskeluaika on ankkuroinut heidät vasemmistolaiseen politiikkaan ja kulttuuriin, jossa typpenä on vieläkin neuvostokommunismin hyväily. Voitpa löytää sieltä vielä pörröpää Che Guevaran karvoja.
      Yritä sinä nyt siinä yrittäjänä pitää oikeistolaisen ajatusmaailmasi puolta tai raskaan metallin sorvarina perustuslaillisen ajatusmaailmasi puolta.
      Vaikeaa on, kun jotain kirjoitat, heti trollaat.
      Olisiko aika herätä tähän hetkeen, selventää itselleen käsitys ympäröivän yhteiskunnan tilasta ja sen totuuksien vastaavuudesta omaan käsitykseen nähden.
      Vajaan neljän vuoden päästä on mahdollisuus äänestää seuraavan Eduskunnan koostumuksesta. Nyt on menossa törkeästi toimiva, tuon yhden totuuden käynnistämä vallankumousyritys laillista hallitusvaltaa vastaan.
      Ihmettelen kuinka paljon tuon yhden totuuden porukan pitää hävitä vaaleissa, että se ymmärtää asettua Perustuslain ja Valtiosäännön sanelemiin toiminnan rajoituksiin ja mahdollisuuksiin.
      En tue edes puhaltamalla kapinnallisen yhden totuuden vihersosialismin pyrkimyksiä ja valehtelua. Seuraavat vaalit ovat mahdollisuus siirtyä terveempään kansalliseen politiikkaan. On vaan hyvä muistaa, että ei äänestä nykyopposition rähinöitsijöitä ja ulkoparlamentaarisia painostajia.

    • Anonyymi

      Suojelupoliisille ov työsarkaa nyt meneillään olevan lailliseen hallitukseen kohdistuvan ulkoparlamentaarisen painostuksen tutkinnassa. Puuhamiehet esiin ja syytteeseen.

    • Anonyymi

      Ainakin se on fakta, että muut puolueet eivät ottaneet valtion varoja kuluttavaa kela-peräistä haitallista maahanmuuttoa tarpeeksi vakavasti. Siksi perussuomalaiset menestyivät vaaleissa. Työperäinen maahanmuutto, joka tuo verotuloja, onkin sitten täysin eri asia.

      • Anonyymi

        Muidenkin puolueiden kannattaisi nyt osoittaa, että he haluavat puuttua ongelmiin, joita suurissa kaupungeissa on viime aikoina esiintynyt. Sillä tavalla ne voisivat tarjota persuille vaihtoehdon, joka puuttuu noihin ongelmiin, mutta samalla ylläpitää demokraattisia arvoja ja vastustaa kaikenlaista ihmisarvoa loukkaavaa käytöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3553
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      17
      1862
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1841
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1681
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1442
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1339
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1095
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1055
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1053
    Aihe