...usein kirjoittaa Halosen eläkkeestä ja lentomatkoista ja Stalinista ja ammattiliitoista samassa lauseessa?
Vaikuttaa myös hieman samalta kuin tämä joka sanoo olevansa johtamisen asiantuntija mutta jonka nikit ja kirjoitukset aina poistetaan täältä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009719856.html
Vaikuttaa myös hieman samalta kuin tämä joka sanoo olevansa johtamisen asiantuntija mutta jonka nikit ja kirjoitukset aina poistetaan täältä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009719856.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kuulostaa samalta. Mutta ehkei kuitenkaan. Vaikka pankkomajuri maatiloineen, rantamökkeineen ja metsäpalstoineen jonne perusti kaikille kuntalaisille avoimen kuntoradan kerskailee omaisuudellaan mutta 160000e oikeudenkäyntikuluja on suht. paljon.
Se, että 4 kertaa lyö päätään mäntyyn ja kovaa osoittaa samantyyppistä järjenjuoksua kuin aloittajan mainitsemilla kirjoittajilla täällä.
Tuskin sama, on tunnettua, että palstan "sotilas" on hyvin varaton ja ei kykenisi ottamaan juridisia palveluita omaan lukuun tai tilaamaan tarvikkeita mistään. Mutta käytökseltään ja tyhmyydeltään täysin yhden vertainen palstan "sotilaan" kanssa, typerä puusilmä ja vkklainen mutu-asenne maailmaa kohtaan.
Toisaalta tässä tapauksessa löytyy huomattavia yhtymäkohtia pankkomajuriin, jotka ilmenevät jutussa julkaistuista taloyhtiölle suunnatuista uhkailukirjeistä ja erityisesti niiden hyvin pankkolängvitsimäisestä kieliasustaan. Pankkomajuri on muistaakseni joskus kommentoinutkin tätä uutisjuttua toteamalla jotenkin siihen suuntaan, että kyse olisi ollut muka viherpunikkien juonittelusta.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/9873972d-b1c0-4ac1-a1e8-618d894e0918
Ei pidä sekoittaa Turtiaisen sotamarsalkkaa Aisa-Ossia ja Pankkomajuria keskenään vaikka kahjoja kumpikin ovatkin.
Meidän aisahan se siellä, aisa riitelee maalla, merellä, ilmassa ja mielipidepalstoilla!
Kaikki näitä, niin palstan näitä vaki-vähä-älyisiä kuin linkkien esimerkki-tapauksia yhdistää tyhmyys ja siitä johtuva "olenainaoikeassa"-asenne. Tyhmyydestä sakotetaan aina. Joku on naurunalainen kuten pankkomajuri metsäpalstoineen ja "sotilas" johtajuusharhoinen tai nuo linkkien tollot.
Kieltämättä jotain samaa näissä on!
Olisko aliupseeri Kapi Jorma K Korhonen. Menetti upseerin arvon 2001 kun SDP
upseerin arvot lakkautettiin. SDP piti omaa upseeri kantaa, jotka oli kuntavaali ehdokkaina sosialisteille.
Kas kas, sieltähän se asianosainen tupsahtikin paikalle. Mitenkäs Kapi olisi voinut olla asialla, kun on asustellut jo iät ja ajat samassa paikassa? Sinua selvästikin kirvelee ja kaivelee yhä Kapin sinulle antamasi "ylennys" pankkomajuriksi. Ja tottakai tuli vedetyksi SDP:kin vielä tuohon huttuiseen aivopieruusi mukaan.
No kertoisitkos meille kaikille, kumpi uutisoitu tapaus on se oikea?
Mutta mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
Pankkomajuri on istunut jo vuosikaudet Keskusta-palstassa kiinni kuten hankala sukupuolitauti. Mikään muu ei sitten olekaan liittynyt kohdallaan Keskustaan vaan varmasti kaikille väsymykseen asti tutuksi tulleisiin itkunaiheisiinsa. Vuosikausien piilopersusta pötkähti vaalien aikaan esiin kunnon persujööti.
Menetti upseerin arvon 2001 kun SDP
upseerin arvot lakkautettiin. SDP piti omaa upseeri kantaa,
Salademari Saarikko = aktiividemarin puoliso
on liittämässä Keskustaa SDP:hen siten että 2031 vaaleissa puolueet ovat yhtä lihaa
ja liitoksen yhtenä tuloksen SDP-upseerietuoikeuden palautetaan
"Menetti upseerin arvon 2001 kun SDP
upseerin arvot lakkautettiin. SDP piti omaa upseeri kantaa"
Höpö höpö. Kapin sotilasarvo on edelleen kapteeni. Tarkistin juuri asian.
Yleisesti joka kerran on ylennetty mihin tahansa upseerin arvoon, sen voi poistaa vain tuomioistuin mikäli upseerin arvon omaava on syyllistynyt törkeään rikokseen.
Nuo demari-sotilasarvot ovat vain ja ainoastaan sinun korviesi välissä, samoin kuin Halosen "väärin maksettu eläke" ja Halosen muka-vappupuhe Neuvostoliittoon liittymisestä ja samaan kastiin menee myös Halosen lennot joissa ei Suomea edustaessaan ollut mitään väärin tehtyä.
Myös nuo höpötyksesi 1918 tapahtumista Stalinista ja ay-liikkeestä kuuluu tähän samaan kastiin jossa apukoululaiseen pankkolängvitsityyliin esität kieli poskella ja aivot narikassa märinöitäsi.
SDP -UPSEERIT oli käytössä vielä Halosen aikana
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2361449/arajarvi-on-yliluutnantti
No kerropas, mitä ne SDP-upseeriarvot sitten ovat? Itsellä kun ei ole tiedossa kuin ne puolustusvoimien upseeriarvot. Entä persu-upseerit? Kaikki sivareita?
Ei Kapilla ole upseeri arvoa koskaan ollutkaan. Vasemmisto itse keksinyt. Koulutus puuttuu tyystin. Kadettikoulu ja ylioppilas tutkinto. Kiljavalla ei näitä valmisteta.
Kapi oli aikoinaan neljän ensimmäisen joukossa jotka toimiupseereina ylennettiin kapteeneiksi ja suositukset ylennettäviksi tulivat tietenkin jo-osastoista mutta Presidentti Kekkonen vahvisti nuo ylennkyset allakirjoituksellaan.
Oletkos sinä, apukoulutasoisella tietämykselläsi sdp-upseereista vänkääjä, edes armeijaa käynyt koska et moista asiaa tiedä?
Kapilla on myös takanaan useampi reissu yk-joukoissa ja upseerina sinne oli vaikea päästä ja ainoastaan parhaat upseerit läpäisi seulan. Tuo persu voisi käydä perumassa Kapin Kapteenin arvon;-)))))) Mistä näitä kateellisia ja katkeria nilittäjiä oikein sikiää, persuista? VKKssa niitä on kaikki.
Voi tuota kateuden, tyhmyyden ja katkeruuden määrää peräkammarin persulla. Pyydä äityliltä maitulia ja kampa, ehkä sitten myrrysmieli vähän korjaantuisi.