https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e95b4745-a9c9-4fb7-b161-9075b9bcd6e5
Ehkä laissa on kohta että eläimiä ei tarvitse kiinnittää. Hevoset voi ihan hyvin kiinnittää, voi tarvita sen että pitää teettää siihen tarkoitukseen sitten sopivat valjaat mutta ei sen kummosempaa ole.
Kuorma kiinnittämättä, mitähän laki sanoo
5
204
Vastaukset
- Anonyymi
Kuorma-auton kuljettaja laiminlyö pitää riittävää etäisyyttä edellä ajavaan niin, ettei päälle ajon vaaraa ole. Kuorma-auton kulku ajoittain keskellä ajorataa rikkoo myös tieliikennelakia, koska ajoneuvoa on kuljettettava niin oikealla kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista.
Koska kuorma-auton kuljettaja edellä mainituin tavoin vaarantaa liikenneturvallisuutta eikä vaara ole vähäinen, hän syyllistyy liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Asiasta voi tehdä jälkeen päinkin rikosilmoituksen.- Anonyymi
Joka ei johda mihinkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joka ei johda mihinkään.
Näin asia valitettavasti nyky-Suomessa on.
- Anonyymi
Laki eläinten kuljetuksesta
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20061429
Tuolta kannattaa sitten asiaa tutkiskella, että mitä se laki sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634591KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643522Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?642893- 1492841
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492684- 241923
- 241801
- 301656
- 1741630
- 421342