Hallitus toimii oikein vaikka KEPU ei ole iltalypsyillä.
Tukien leikkausta ei tarvitse pelätä.
Anonyymi-ap
2102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tukia leikataan vain, kun tuissa on leikkaamisen varaa siten että tukien lakiin perustuvat perusteet eivät ala leikkauksilla vesittymään.
Jonkin rajan ylittyessä, aletaan keskustelemaan siitä miksi valtio tekee valtiorikoksen ja tuhoaa omia kansalaisiaan, siinä vaiheessa poliisi koputtelee ministerien ovella.
Hallitus ajaa käytännössä valtavan määrän Suomen kansalaisia täydelliseen umpikujaan, jos tapahtuu minkäänlaisia tukien leikkaamisia, ilman että ne samat eurot päätyy samaisten kansalaisten hyödyksi muulla tavoin, esim. palkkarahana.
Hallituksella ei kuitenkaan ole yhtikäs minkäänlaista toimivaltaa kansalaisten työvalintoihin kuten ei myöskään työstä tehtäviin sopimuksiin.
Toki jos hallitus ratkaisuillaan kykenee varmistamaan esim. 5000 euron kk-palkat tukileikkauksien kohteena olevien ihmisten siirtymisestä heidän itse vapaasti valitsemiinsa töihin, sitten asia lienee ihan lainkin mukaisesti kunnossa.
Mikä tahansa painostamistoimi, kiristämistoimi, uhittelu, huono asennoituminen, väärät sanavalinnat, yrmeä ilme rumalla naamalla, tai jokin muu vastaava, nousee hallituksen mielihaluilla tie pystyyn välittömästi - koska työn vapaa valintahan ei noin toteudu.