Suomi äänesti äskettäin epäonnistuneen edellisen hallituksen ohjeiden mukaisesti YK:n yleiskokouksessa uskontokirjojen kuten Raamatun ja Koraanin mielenosoituksellisen julkisten polttamisten sallimisen puolesta.
Mm. muslimimaat ja Israel olivat vaatineet tällaisten uskovaisia loukkaavien tekojen kieltämistä.
Polttamisten hyväksymisessä ei ole kyse sananvapaudesta, vaan harkitusta provosoinnista riidanpitoon ja vihatekoihin.
Edellisessä hallituksessa YK-äänestysohjeesta vastasivat ensisijassa oikeusministeri Henriksson ja ulkoministeri Haavisto, mutta koko edellinen hallitus (myös vihervasuri-, sosdem- ja kepuministerit) kantavat vastuun.
Vaaleissa hävinneet puolueet ovat viime päivinä jeesustelleet muiden paljon vähäisemmistä vanhoista mokista, mutta ovat itse tuoreesti toimineet perustuslainkin suojelemaa uskonrauhaa vastaan YK-äänestyksessä!
Persuna en voi hyväksyä raamatun enkä myöskään koraanin julkista häpäisemistä. En myöskään siedä rikan etsimistä toisesta ihmisestä samalla kun häpäisijän omassa silmässä on malka.
Miten Henriksson, Haavisto ja edellinen hallitus saadaan vastuuseen kerrotusta teostaan?
Raamattua ja Koraania ei saa mielenosoituksellisesti häpäistä - Henriksson ja Haavisto vastuuseen !
7
362
Vastaukset
- Anonyymi
Paavo Väyrynen on ainut joka voi suomen pelastaa, kaikenmaailman kirjanuotiot eivät Paavo Väyrystä hetkauta, hän on erikoismies jota suomi tarvitsee
- Anonyymi
raamatun , koraanin ja aku ankan saa polttaa !
- Anonyymi
Myös ruotsinkielen koulukirjat saa polttaa 🤣
- Anonyymi
Koraani on lakikirja joka määrää hyvin yksityiskohtaisesti tiettyjä arkisiakin asioita.
Koraanin polttamisenvoi tietyissä rajoissa rinnastaa vaikkapa perustuslakimme polttamiseen.
En tunne Ruotsin perustuslakia mutta arvelen siinä määritetyn mm. kuningasperheen roolin valtiollisissa toiminnoissa.
Otetaan tuo osa svedujen perustuslaista ja häpäistään sekä poltetaan se näyttävästi median edustajien edessä.
Jos joku svedu moittii tapahtumaa niin sanotaan vain, että tämähän on ilmaisun vapautta.- Anonyymi
liput ja kaikki saa polttaa ja häpäistä niillä ei ole arvoa !
- Anonyymi
Meillä Suomessa laki sanoo että voi polttaa, täällä toimitaan maallisen lain mukaan, ei minkään toista tuhatta vuotta vanhan aavikkotarinan mukaan. Jos nämä jutut ei joillekkin kelpaa niin sitten voi perustaa puolueen ja ajaa sitä asiaa. Jos se ei onnistu niin pitää etsiä toinen maa missä elää ? Tai on sopeuduttava enemmistön tahtoon. Kaikenlaiseen väkivaltaiseen älämölöön pitää vastata samalla mitalla.
- Anonyymi
raamatut ja koraanit turhia kirjoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746