Arviot Venäjän kestävyydestä....

Pekka Toverin arvio maaliskuussa 2022: "Venäjän armeija riittää vielä 10-14 päivää. Kulminaatiopiste alkaa olla vastassa."

Tuosta hetkestä on kulunut nyt 488 päivää, eikä Venäjän ei armeija ole edelleenkään kadonnut. Lisäksi on juuri varoiteltu, että Venäjä saa kokoon niin suuren armeijan, että Natolla tulee kiire. Vladimirkin on kuollut jo kolme kertaa syöpään tai muuhun tautiin ja häntä esittää kaksoisolento, jolla on levottomat jalat ja eriparikorvat.

Vaikka on ymmärrettävää, että Venäjän toiminta herättää vihaa, olisi silti syytä säilyttää harkintakyky ja kriittisyys, eikä tehdä itsestään epäuskottavaa propagaattoria. Ainakin itseäni häiritsee se, että naton kannattajien ja ns. sota-asiantuntijoiden profiilin näkyvin ja kuuluvin osa on epämääräistä kansankiihotuksellista vouhottamista.

14

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulempa että se venäjän armeija riittää tosi pitkään …..

    • Anonyymi

      Toverin satutunnit ovat kestäneet pitkään

    • Anonyymi

      Toverin ja muiden YLE:n käyttämien asiantuntijoiden tilata olisi voitu joka kerta marssittaa studioon hullujenhuoneelta suljetulta osastolta arpomalla porukkaa, ja asiantuntijuus olisi ollut vähintään yhtä korkeatasoista kuin se on tähän asti ollut.

    • Anonyymi

      Arvasin että tämä banaania rouskuttava heppu on perussuomalaisena selvästikin Venäjän ja Putinin puolella ja selvästikin vastustaa Suomen NATO-jäsenyyttä.

      • Anonyymi

        Sotahulluutta ja sotaa hän mielestäni vastustaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sotahulluutta ja sotaa hän mielestäni vastustaa.

        Venäjältähän ei tykinammukset lopu niitä kyllä haalitaan Vladivostokista asti


      • No tietenkin arvasit juuri noin, koska se on ainoa vaihtoehtosi. Ja tietenkin myös levität vihamielisiä valheita, koska en ole alentunut kanssasi samalle primitiiviselle tasolle öyhöttämään. Minulla ensijaisena ei ole vastustaminen, koska joku haluaa niin, eikä myönteisyys, koska joku haluaa niin, vaan asioiden laajempi harkinta, ilman värilaseja, koska itse haluan niin. Sinä huoraat ja annat vetää itseäsi kakkoseen, minä en. Se suuri ero ;) Ymmärrän tietenkin, että avaukseni sai eturauhasesi tihkumaan kiukkuverta, mutta se on ihan oma syysi, ei minun.


    • Anonyymi

      Miten se on muuten mahdollista, että Venäjä ei ole vielä hävinnyt tätä sotaa? Ei sitä voi kyllä mitenkään ymmärtää. Eikö länsi laita puolustukseen ja aseisiin paljon enemmän rahaa kuin Venäjä?

      • Anonyymi

        Laittaa ja länsi onkin pian talouskriisissä.


      • Ukrainalaiset on lähes yksin taistelemassa Venäjää vastaan. Heitä on kritisoitu strategisen ja taktisen osaamisen puutteesta, eikä Lännen antama aseapu riitä, jos niiden strateginen käyttö ei onnistu. Pelkkä voima ei riitä. Lännellä on myös rajoittavana tekijänä Venäjän arvaattomuus ja ydinaseilla uhkailu., jonka vuoksi Ukrainaa autetaan siinä oletetulla turvallisuuden rajamailla. Siksi Lännellä on ollut suuressa roolissa yritykset tukahduttaa Venäjä pakotteilla, sekä heikentää taistelumoraalia. Sota todnäk tulee päättymään siihen, kun jommalta kummalta loppuu sotilaat tai taistelutahto. Aseet tuskin loppuu koskaan.


      • Anonyymi

        Venäjä turvautuu sotarikoksiin,kun ei tavanomaiseen sodankäyntiin pysty. Korruption heikentämä armeija ei enää mihinkään mainittavaan pysty. Kyllä Putin teki karhunpalveluksen Venäjälle Ukrainaan hyökätessään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laittaa ja länsi onkin pian talouskriisissä.

        Venäjä on ensin pantava polvilleen. Se on tavoite numero yksi. Maksoi mitä maksoi.


    • Anonyymi

      Avausviestin jutussa esitetty luku ei suinkaan ollut Pekka Toverin esittämä arvio. Sen arvion esittivät "Britannian korkeat sotilaslähteet", joita ei yksilöity tämän tarkemmin.
      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1611a167-6286-45b9-8122-0b70b84d69c8

      Toveri itse sanoi 16.3.2022 tuosta Brittien arviosta näin:
      "– Kyllä se mahdollista on. Jos Venäjä ei onnistu tuomaan vahvennuksia
      alueille ja saamaan huoltoa kuntoon, kyllähän siinä kyky rupeaa
      heikkenemään, hän sanoo."

      Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi 24.2.2022, ja armeija oli varustautunut noin 4 päivää kestävään sotaan, ja paraatimarssiin Kiovaan. Varautuminen muonan, polttaineiden ym. puolesta oli todella heikkoa.

      Tässä mielessä Brittien ja Toverin arviot olivat oikeilla jäljillä. Venäjän sotilaat ruokkivat tuolloin itseänsä ryöstelemällä siviileiltä ruokansa.

      • Sen verranvirheellinen oli otsikkoni, että se on oikeammin, "P. Toveri yhtyy ko. arvioon". Pahoittelut virheestäni.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe