Pitäisikö miehiä yrittää saada enemmän sosiaalialalle töihin? Suurin osa Sossusta taitaa olla naisia. Miehet tuntee miesten maailman ja mitä on olla poika. Ratkomaan miesten ja poikien syrjäytymisen pulmia. Pojistako tuntuu, että "naiset vaan nalkuttaa" kun yrität puhua järkeä päähän. Ja miten miesten mielestä koulua pitäisi muuttaa että pojatkin viihtyisi? Konkreettisia ehdotuksia?
Miehiä Sosiaalialalle
Anonyymi-ap
9850
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mies sosiaalialalla herättää pahaenteiset epäilyt.
Miksi? Herättääkö nainen palomiehenä epäilyt? Miten me naiset voidaan miehiä auttaa kun jos käsket miehen tai pojan tehdä läksyt, siivota huoneensa ja välttää huonoa seuraa jne niin vastaus on "älä nalkutta".
Käsienheiluttelutyöt ovat etuoikeutetun sukupuolen valtakuntaa. Kuka sitten oikeat työt tekisi, jos miehet pääsisivät näihin käsienheiluttelu suojatyöpaikkoihin. Tietysti jos on sukua tai kaveri sosiaalijohtajalle, niin mikäs siinä sitten! Työelämäprofessoriksi sinne vaan sitten.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c478b197-1120-4ab2-9770-a06c35cab2d2
En voi kommentoida on ainoa mitä tämä naisjohtaja osaa sanoa. Palkkaa tämmöiset saavat yli kuusi tonnia.
Sekä miehet että naiset valitsevat itse ammattinsa työnsä ja elinkeinonsa.
Näin ollen ei voida vaatia että miehiä pitäisi saada enemmän alalle x ja naisia pitäisi saada enemmän alalle y.
Feminismi on aina ajanut naisten itsemääräämisoikeutta. Feminismi on osa indivisualistista yksilön vapauksia ajavaa liikettä. Näin ollen se ei voi esittää vaatimuksia että miesten pitäisi haluta aloille x. Miehetkin itse valitsevat oman elinkeinonsa ja sitä oikeutta kunnioitettakoon.
Naisia kyllä täytyy ja on täytynyt jo kymmeniä vuosia kannustaa miesvaltaisille aloille , miksi näin ?
Miksi pitäisi kannustaa, kun ne eivät selvästikään halua?
Niin miksi naisia on pitänyt kannustaa miesvaltaisille aloille ja miksi miehiä nyt pitäisi alkaa kannustamaan .
Tämän kaupungin lasten sossuloita seuranneena näyttäisi sille, että vain feministit viihtyvät siellä. Lasten etuja ajavat ovat siellä ahdingossa. Aivan hirveä paikka lapsille (ja miehille).
Ei siellä terve mies pystyisi oikein olemaan terveenä töissä.. Semmonen feministinen psyykkeen murskaamo se on..