Vähemmistöinen läntinen maailmannäkemys

Anonyymi-ap

Länsi pitää kiinni valtahegemoniastaan -kynsin, asein ja hampain

HS-ote: " .. jos samaan aikaan myönnetään ukrainalaisten taistelevan – sekä kuolevan, loukkaantuvan, kaatuvan ja haavoittuvan – läntisten arvojen ja lännen vapauden puolesta |0. .. "

-löytyy täältä ~ https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009720372.html -
-HS-otsikoituna näin: "Lännen on nyt muutettava lupauksensa teoiksi"
-toimittajana HS-pääkirjoitustoimisto.
.
|0 US' n johdolla Nato ja EU sodituttaa Ukrainan armeijaa sen viimeiseen henkilöön - tavoitteena vain Venäjän heikentäminen seuraavia toimia varten, jotka ovat Venäjän - maailman suurimman raaka-ainelähteen ja ravintopotentiaalilähteen |1 pilkkominen muille kuin Kiinalle.

|1 ~ https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vieraskolumni-venajastako-maailman-ruoka-aitta/4a4029a7-096d-3193-807c-2e129878a44a -
"Vieraskolumni: Venäjästäkö maailman ruoka-aitta?"
-kirjoittajana Hanna Loikkanen.

__
PROLOGI - Elämän arvomaailma ja sen mukaiset lupaukset luotiin jo noin reilu miljardi vuotta sitten - tuo lupaus on sisään kirjattuna meihin kaikkiin; elolliseen biokiertoon |2 - koko biologiseen kiertoon, vaikka ihmisinä emme sitä ymmärtäisikään!

.. ilman minkäänlaista ihmisen vaikutusta - tuota alkuasetelmaa kutsutaan - voidaan kutsua - evoluution esiinmarssiksi, jossa kilpailullinen tasapaino ja harmoniatavoittelu asettaa biologian sille kuuluvaan asemaan mittaamattomien molekyylimäärien maailmaan.

18

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Läntinen ajatusmaailma edustaa ihmiskunnastamme arviolta noin 1,4/8,2 osaa.

    • Anonyymi

      Kiinassa on YHDEN MIEHEN "vähemmistöinen maailmannäkemys". Jos olet Xi:n kanssa eri mieltä joudut vankilaan pahimmillaan kidutettavaksi ja teloitettavaksi.

      Venäjällä sama meininki.

      Noissa kahdessa maassa "maailmannäkemyksen" määrää siis KAKSI miestä.
      Suomen eduskuntavaaleissa äänesti 3,27 miljoonaan ihmistä ja eduskunta edustaa heidän maailmannäkemystään.

      Suomen eduskunnan maailmannäkemys edustaa siis MILJOONAKERTAISTA enemmistöä Kiinaan ja Venäjään nähden.

      • Anonyymi

        Et ilmeisesti ole perehtynyt kiinalaiseen tapaan tiestä politiikan huipulle, jos sattuu pääsemään "kaikki vaiheet" läpi.


      • Anonyymi

        Kiina edustaa ihmiskunnastamme noin osuutta (mrd) 1,42/8,2.


    • Anonyymi

      "Elämme jo Kiinan vuosisataa"

      -The Newsweek

      • Anonyymi

        Orig:

        The Newsweek:
        "The China's Century"


    • Anonyymi

      Tuota käsitteellistä hetkeä aikaisemmin - paljon, hyvin paljon aikaisemmin - säädettiin, kun "olematon löysi mitättömän"; ja näin syntyi vetovoima ja sen myötä jokin "universaali käyttöjärjestelmä", jonka vallassa tänäänkin on kaikki - aivan kaikki!

      |2 Biokierrolla tarkoitamme "sitä ikuista" evoluutiota, joka on ohjannut koko biologista molekyylien jättimäistä "verkostoa, kaiken vaikuttaessa kaikkeen" -polvesta toiseen -lajista ja suvusta riippumatta ..
      -tuottaen jokaiselle nyt elossa olevalle bioyksilölle täsmälleen samanpituisen elollisuuskaareen sieltä hamasta kaiken alusta, mistä "olematon löysi mitättömän"!

      Miksi olemme tämän kiveen hakatun tosiasian unohtaneet?

      __
      Elämän peruskäsitteet:

      Arvomaailmat ja elämän perusteet katsottuna kokonaisuutena, jossa ihmiskunta esiintyy pienenä vähemmistönä ja tuossa ihmisyydessä läntinen malli lupauksina vieläkin pienempänä vähemmistönä ihmiskunnastamme.

      __
      Reviirit |4 on eräs vanhimmista tavoista jakaantua erilaisuuksien kesken, jonka erilaisuusfunktiota emme ihmisenä -
      .. edes ihmiskuntana - ymmärrä lainkaan esiintymäfoorumiksi, jossa menestyjä osaa katso ympärilleen voitontahtoisena, jossa kuitenkin esiintyy myös armo ja hyväksyntä erilaisuudesta.

      Näin syntyivät reviirit, joiden pohjalta nyt käydään melkoista sanasotaa ja sotaa erilaisten arvomaailmojen kesken --
      -- ehkä suurimpana vastakkain asettumana idän ja lännen osalta tai sitten maakohtaisesti nyt vallitsevana mediaohjattuna sanasotana Suomessa, jossa perussuomalaisia yritetään "rasisteina" kaikin keinoin hyllyttää oppositioon ja näin lietsoen entisestään vastakkaistumista tässä Suomi nimisessä maassamme, joka kuihtuu oman liian vähäisen syntymän aikaansaannoksena.

      |4 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/12/reviirien-hallinnalla-omavaraisuuden.html -
      "Reviirien hallinnalla omavaraisuuden omistajaksi"
      |4 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2008/01/reviirien-ja-rajojen-avaaminen.html -
      "Reviirien ja rajojen avaaminen sekoittavat veren, kulttuurit ja vallan"

      __
      Miksi emme lisäännyt vuosisatamiljoonaisen kaavan mukaisesti ja ylläpidä omaa kansakuntaamme, jota suomalaisuudeksi |5 kutsumme?


      |5 Vuodelta 2010! ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2010/12/suomella-on-luontainen-mahdollisuus.html -
      "Suomella on luontainen mahdollisuus olla rauhanturvaamistehtävien suurvalta"

      __ __
      Läntinen lupaus on sanallista verbalisointia lähinnä uhona |6 ja pelkona, jonka todellinen toteutuvuus on läntisyysjohtajuutena vähäinen - sillä tänään on jo alkanut maailmallinen moniarvoisuuden ja -napaisuuden aalto - lähinnä niin sanotusti itäohjattuna valtaenemmistönä.

      |6 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/02/ii-nykyajan-1941-uho.html -
      "II - Nykyajan 1941-uho -"

      __
      Länsi lietsoo nyt HS-pääkirjoitustoimiston arveluna kohden kiihtyvää asetelmaa, jonka päätteenä jo saattaa olla (suur)atomisota |7, jonka länsi yksiselitteisesti häviää (jäljelle jääden pieniä populaatioita sinne ja tänne - enemmistöltään valtaihmiskuntaenemmistöisyyksien maille) -

      .. sillä nouseva "itä" on jo liian suuri ja se massailmiönä kuin demokratiakäsitteen uudelleenarviona nousee asetelmaan, jossa emme enää sekaannu muiden itsenäisten omiin sisäisiin asioihin.

      |7 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/05/ydinasesota-taktisesti-ja-vahaisin.html -
      "Ydinasesota taktisesti ja "vähäisin säteilylaskeumin"?"

      __
      Miksi länsi sekaantuu ja sotkeutuu muiden itsenäisten omiin sisäisiin asioihin?
      Tämän sekaantumattomuuden ja sotkeutumattomuuden länsi ihmiskuntavähemmistöisyytenä on yksipuolistuneen mediansa perässä hiihtona tyystin unohtanut - --

    • Anonyymi

      Pelkästään muslimeja on enemmän kuin lännen ihmisiä - läntisen katsomuksen mukaisia lähinnä entisiä kolonialisteja.

      • Anonyymi

        noin 1,9 miljardia muslimia maailmassamme!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        noin 1,9 miljardia muslimia maailmassamme!

        Ja samaan aikaan Venäjä tappaa ja tapattaa kristittyjä ja ateisteja Ukrainassa.


    • Anonyymi

      ...tuosta Loikkasen kolumnista : ei ole tullut luettua mutta itse ajatuskin on vuosisataisen yhteiskunnallisen kasvatuksen ja siitä seuraavan henkisen kehityksen tuloksena täysin mahdoton .. hyvin epätodennäköistä saavatko täysin ruokittua edes oman väestönsä ilman rosvoretkiä , suoranaista rosvousta ja omien kansalaistensa orjuuttamista...

      • Anonyymi

        Miten Osmanien valtakunta menestyi ennen I Maailmansotaa? Entä arabien korkeakulttuurit muinoin Espanjassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten Osmanien valtakunta menestyi ennen I Maailmansotaa? Entä arabien korkeakulttuurit muinoin Espanjassa?

        Trolli jaksaa kysellä asoita, jotka ovat tuttuja kaikille peruskoulun käyneille.


    • Anonyymi

      Huomionarvoinen asiantutijuus oheisssa avauksessa - totuus lienee joillekin kiusallista?

    • Anonyymi

      Vieläpä pieni vähemmistö, olisiko noin vajaa miljardi?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Paljonko on asukkaina lännenmiehiä?

    • Anonyymi

      Kaatuuko länsi omaan ahneuden ja kasvuhokeman mahdottomuuteen? Ympäristö tuhoon - kun katsomme kumulatiivisia päästöjä viimeiseltä 200 vuodelta? Lännenmiehiä on noin vajaa miljardi - loput niin sanottua "itää", josta vaaditaan yhä kiihkeämmin moniarvoista maailmannäkemystä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      314
      2861
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      55
      2640
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1430
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1390
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1275
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      148
      1234
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1090
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1020
    Aihe