Käsämä -Viinijärvi vanha maantie!

Anonyymi-ap

Kuka valvoo tämän tien kuntoa? Siellä kun ukko paikkaiulee asfaltin raatereita niin joka toinen monttu peitetty ja nekin päin persettä. Rahaa kaiketi siitäkin maksetaan kynti tai ehti hevosta!

6

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järkyttävässä kunnossa ja bussitkin ajavat sitä kautta. On moni auto hajonnut, kun ei ole ajoissa huomannut tai joutunut väistämään noihin kuoppiin.
      Kenen vastuulla lie tuo tienpätkä?
      Vissiin pitää sattua kunnolla ennenkuin korjaavat vähän paremmin.

    • Anonyymi

      Kunnan valtuutetut kävelee tuo pätkä niin huomaisivat tien kunnon ja valitusta ette päin. Olihan VIINIJÄRVI aikoinaan iso kylä verraten liperiin!

    • Anonyymi

      Voisivat muuttaa kyseisen pätkän hiekkatieksi ja 60 km/h rajoitukselle.

      • Anonyymi

        Montut vaan lisääntyisi..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Montut vaan lisääntyisi..

        No sitten tien voisi vaan poistaa?


    • Anonyymi

      Siitä tiestä on osa valtion tietä ! Kysyttiin vuosi sitten tielaitokselta, taitaa jo tulla 10 vuotta siitä kyselystä, niin korjaus järjestys numero oli jotain 300. sija !! Joku toinen tie lienee mennyt väliin, joten on kait nyt yhä "hännillä" jäänyt korjaus ? Kunnanvaltuutetut voisivat laittaa kysymyksiä valtiolle päin ? Oletteko huomanneet, että bussiliikenne olisi tuon kylän kautta vähentynyt, jotenkin vaikuttaisi hiljentyneeltä ? Eipä nyt enää ole töihin menijää, joten eläkeläiset pysytään vain kylän sisällä, keskustassa, joskus, onneksi pääsee vielä omalla autolla asioille, mutta ei uskalla edes arvata miten kauan !
      Laboratoriokaan ei ole elokuullakaan nyt parillisena, viikkoina; torstaipäivänä auki, kun Islabilla on työvoima pulaa, joten Liperiin tai Okuun mentävä labra-asioissa, muistettava vain varata aika, ehkä se jatkuu ja jatkuu, siis se siitä palveluista "joka kylälle" !!
      Tuolle tienpätkälle voi laittaa jo kyltin: Ei talvihoitoa ja kesälläkin "kiikun kaakun" !?
      Mukava pikku kylänen, mutta vaatii terveet jalat ja päänkin pitäisi olla "kirkas" ja osattava hoitaa itse itsensä ja kysellä terveydenhoidosta jos ei osaa. Puhumalla asiat selviää, vielä toistaiseksi on ollut näin.
      Nyt on tullut joitakin lapsiperheitäkin keskustan tuntumaan. lasten äänet ovat hyvä merkki kylälle, mutta rollaattoreja näkee vähempi, vai enkö ole huomioinut ?
      Toivottavasti saavat koulun valmiiksi, että pienet eivät tarvitse Liperiin asti matkata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2098
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      842
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe