Kuka valvoo tämän tien kuntoa? Siellä kun ukko paikkaiulee asfaltin raatereita niin joka toinen monttu peitetty ja nekin päin persettä. Rahaa kaiketi siitäkin maksetaan kynti tai ehti hevosta!
Käsämä -Viinijärvi vanha maantie!
6
554
Vastaukset
- Anonyymi
Järkyttävässä kunnossa ja bussitkin ajavat sitä kautta. On moni auto hajonnut, kun ei ole ajoissa huomannut tai joutunut väistämään noihin kuoppiin.
Kenen vastuulla lie tuo tienpätkä?
Vissiin pitää sattua kunnolla ennenkuin korjaavat vähän paremmin. - Anonyymi
Kunnan valtuutetut kävelee tuo pätkä niin huomaisivat tien kunnon ja valitusta ette päin. Olihan VIINIJÄRVI aikoinaan iso kylä verraten liperiin!
- Anonyymi
Voisivat muuttaa kyseisen pätkän hiekkatieksi ja 60 km/h rajoitukselle.
- Anonyymi
Montut vaan lisääntyisi..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montut vaan lisääntyisi..
No sitten tien voisi vaan poistaa?
- Anonyymi
Siitä tiestä on osa valtion tietä ! Kysyttiin vuosi sitten tielaitokselta, taitaa jo tulla 10 vuotta siitä kyselystä, niin korjaus järjestys numero oli jotain 300. sija !! Joku toinen tie lienee mennyt väliin, joten on kait nyt yhä "hännillä" jäänyt korjaus ? Kunnanvaltuutetut voisivat laittaa kysymyksiä valtiolle päin ? Oletteko huomanneet, että bussiliikenne olisi tuon kylän kautta vähentynyt, jotenkin vaikuttaisi hiljentyneeltä ? Eipä nyt enää ole töihin menijää, joten eläkeläiset pysytään vain kylän sisällä, keskustassa, joskus, onneksi pääsee vielä omalla autolla asioille, mutta ei uskalla edes arvata miten kauan !
Laboratoriokaan ei ole elokuullakaan nyt parillisena, viikkoina; torstaipäivänä auki, kun Islabilla on työvoima pulaa, joten Liperiin tai Okuun mentävä labra-asioissa, muistettava vain varata aika, ehkä se jatkuu ja jatkuu, siis se siitä palveluista "joka kylälle" !!
Tuolle tienpätkälle voi laittaa jo kyltin: Ei talvihoitoa ja kesälläkin "kiikun kaakun" !?
Mukava pikku kylänen, mutta vaatii terveet jalat ja päänkin pitäisi olla "kirkas" ja osattava hoitaa itse itsensä ja kysellä terveydenhoidosta jos ei osaa. Puhumalla asiat selviää, vielä toistaiseksi on ollut näin.
Nyt on tullut joitakin lapsiperheitäkin keskustan tuntumaan. lasten äänet ovat hyvä merkki kylälle, mutta rollaattoreja näkee vähempi, vai enkö ole huomioinut ?
Toivottavasti saavat koulun valmiiksi, että pienet eivät tarvitse Liperiin asti matkata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027057Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4156806SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625082Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien954002Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963931Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723867Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103652Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03360Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil82192Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161769