The Great Reset

Anonyymi-ap

"New World Order" oli termi, joka nousi pintaan 90 luvulla USA:n poliittisen eliitin keskuudessa. Sillä tarkoitettiin uuttaa maailmanjärjestystä avoimilla rajoilla, vapaalla kaupalla jne., siis globalismia, jonka puitteissa kaikki olisi vapaasti kaupan aina työvoimasta tavaroihin, finansseista ihmisiin.

Länsi voitti ns. Kylmän sodan Neuvostoliiton luhistuessa ja tämän puitteissa visioitiin uutta maailmanjärjestystä, New World Order, jonka piti avaa maailma kommunistisen suljetun aikakauden jälkeen. USA:n poliitikot näkivät nimenomaan USA:n tämän uuden aikakauden veturina, jonka piti pistää asiat järjestykseen. Euforia uudesta maailmanjärjestyksestä tarttui aikanaan myös Eurooppaan ja Eurooppa sotkeutui EU:n puitteissa yhä tiiviimmin globalismin agendaan.

Globalismin menestys on kuitenkin ollut kyseenalainen. Se liputti ulos työpaikat halpamaihin ja teki länsimaat tuontiriippuvaisiksi tiputtaen pois länsimaiden taloudellisen pohjan. Lopputulos on tähtitieteellinen velkaantuminen, kutistuva keskiluokka, ongelmallinen maahanmuutto, pirstaloituneet kansakunnat ja miljardööriluokan hegemonia, jonka puitteissa kontrolloidaan niin puhetta kun politiikkaakin. Globalismi suosi voimakkaasti poliittista- ja rahaeliittiä yhteiskuntaa rakentavan keskiluokan kustannuksella.

Sivuvaikutuksena oli myös Kiinan nousu supervallaksi, joka härskisti käyttää vaikutusvaltaansa varastamalla vesiä ja maita muilta, tyhjentämällä Afrikan luonnonvaroista ja varastamalla teknologiaa lännestä. USA päätyi ns. "loputtomien sotien" aikakauteen, jossa uuden maailmanjärjestyksen puitteissa yritettiin "demokratisoida" Lähi-itä. Seurauksena oli maailmalla leviävä islamilainen terrorismi, jota edesautettiin suurella muslimien maahanmuutolla länteen.

Globalismi, eli New World Order oli kaikilla mittareilla täydellinen epäonnistuminen tavallisille kansalaisille, joka sai vain mädän matoisen osan omenasta eliitin leikatessa itselleen hyvät palat.

Globalismi päätyi kuitenkin jonkinlaisen stagnaation tilaan viimeistään Obaman aikana. Etenkin USA:ssa tilanne oli muuttunut keskiluokalle niin kehnoksi, että globalistit päätettiin 2016 äänestää ulos nationalismin hyväksi. Trumpin myötä globalismin New World Order alettiin kääntämään takaisin. Väliin tuli kuitenkin korona, joka sotki kuvion. Bidenin varastaessa vaalit Trumpin kansallismieliset saavutukset pyritään nyt peruuttamaan ja palauttamaan New World Order uusissa kuosissa, The Great Reset.

The Great Reset eli Suuri nollaus, ei ole ihan uusi keksintö vaan sen lanseerasi henkilö nimeltä Klaus Schwab ( https://www.weforum.org/about/klaus-schwab ), joka perusti World Economic Forumin, siis tämä Davosissa vuosittain pidettävä kokous, jossa maailman miljardöörit ohjeistavat poliitikkoja miten rahvasta pitäisi hallita.

Suuri nollaus tarkoittaa uutta aikakautta, jossa maailman järjestys pistetään jälleen uusiksi, mutta tällä kertaa koronan varjolla. Eli samalla lailla kun kylmän sodan loppu käytettiin motivoimaan New World Order, koronasta on tehty veruke tehdä uuttaa globaalia maailmanpolitiikkaa. Justin Trudean YK:n puheen mukaan ( https://twitter.com/Jonathan_Witt/status/1327992732657258497 ) "korona antaa mahdollisuuden nollaa tilanne".

Suuri nollaus keskittyy paljon perinteisiin (viher)vasemmistolaisiin aiheisiin kuten ilmastomuutokseen, feminismiin (gender equality), monimuotoisuuteen (inclusivity) jne. jotka myös olivat aiheena vuoden 2020 Davosin kokouksessa ( https://www.weforum.org/focus/davos-2020-collection ). Uusvanhana vasemmistolaisena ideana on myös omistusjärjestelyjen muutos ("stakeholder capitalism"), jossa esim. työntekijöillä olisi jonkinlaista omistusvaltaa yrityksiin ( https://www.weforum.org/agenda/2020/02/employees-stakeholder-capitalism/ ).

YouTubessa on World Economic Forum video koskien The Great Resetia, jossa Schwab ja muutama muu puhuu mukavia maailmanjärjestyksen muuttamisesta:

https://www.youtube.com/watch?v=VHRkkeecg7c

Schwabin puheet ovat alarmistisia maalaten koronan apokalyptiseksi taudiksi, joka edellyttää täydellistä poliittista ja taloudellista muutosta. Puheissa kritisoidaan yllättäen mm. jättimäistä velkaantumista, jota World Economic Forum on itse ollut ajamassa globalismin muodossa.

Oma tulkintani on, että The Great Resetin jonkinlainen punainen lanka näyttäisi olevan perinteiset hyvin kalliit vihervasemmistolaiset hankkeet, joiden puitteissa julkisen sektorin ja valtiovallan rooli kasvaa merkittävästi. Tämä tietenkin avaa uusia mahdollisuuksia kippaa julkisia varoja miljardöörien taskuihin kun globalismi jo imi keskiluokan kuivaksi. Kuten aina, kaikki paketoidaan kauniisiin "tasa-arvon", "köyhyyden torjunnan", "tuloerojen" ja "ihmioikeuksien" kääreisiin. Siis sama retoriikka jolla globalismi kaupattiin kansalaisille 90-luvulla.

Miljardöörien ja poliittisen eliitin puheet suuresta nollauksesta onkin saanut ihmiset epäilemään, että uusi poliittinen sotku a'la globalismi on tulossa. Aihe trendaa mm. Twitterissä. Tästä säikähtäneenä retoriikka on muuttu

19

1081

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyinen talousjärjestelmä on kaatumassa ja on siirtymä uuteen.
      Jonkinlainen kommunistinen teknofasisti dystopia näyttää olevan suunnitteilla jossa kansalainen ei omista mitään ja pieni eliitti omistaisi aivan kaiken.
      Tuon kuvan saa ihan nuista Wef jäsenten puheista.
      Kaikki on tietenkin verhottu kuulostamaan hyvältä, kuten agenda 2030 mutta ne keinot millä siihen pyritään on oma lukunsa.

    • Anonyymi

      Marin edistää asiaa jatkossa Tony Blairin lakeijana

      • Anonyymi

        HÄN ON KOMMUNISTI


    • Anonyymi

      Minäkin vastustan globalismia täällä world wide webissä.

    • Anonyymi

      En ota asiaan muuten kantaa. Mutta "New world order" on pompsahdellut useasti esiin poliitikkojen, esim presidenttien puheissa.

      Siitä huolimatta toisinaan väitetään niinkin että "New world order" olisi pelkkä salaliittoteoria.

      Jännä salaliittoteoria, kun moni presidenttikin on julkisesti kertonut sitä ajavansa.

      • Anonyymi

        Ei siinä ole mitään outoa että valtion ajavat uusia asoita joka maailman kolkassa siis uudistuksia se sitten eri asi että tämän takana olisi jokin salaseura niinkuin sinäkin jännästi siihen uskot.


    • Anonyymi

      Salaliitto silloin, jos väitetään että yritysmaailma/eliitti yrittää orjuuttaa kaikki kansalaiset. Tai, että korona olisi jonkun salaliiton syytä.

      90-luvulla maailmaa yritettiin parantaa kapitalismin avulla, eli vapaa kilpailu ohjaisi parempaan tulevaisuuteen.
      Eihän se onnistu, koska nationalismi.
      Nyt sitä yritetään niitä yhteisiä sääntöjä yritetään sopia enemmän sosialismin nimissä.
      Nationalistit vastustaa tätäkin. Eiväthän he voi ajaa ihmiskunnan etua, koska se ei anna kilpailuetua muihin valtioihin nähden. Eli ei voi julistaa omaa valtiota ykköseksi.

    • Anonyymi

      Ne lääkkeet eivät auta jos niitä ei ota!

    • Anonyymi

      Se ei joraa, jos ei poraa reikää sinne ja reikää tänne, ja lopuksi jokaiseen pistetään pieni mikrosiru pienen pienen reiän läpi neulalla ja sitten jengi on onnensa kukkuloilla, lupaa rokkiukki Homp Glaus: www.youtube.com/watch?v=UkxsmK2infE

    • Anonyymi

      Nostradamus käytti termiä uusi "maailmanjärjestys" jo 1500-luvulla. Tai näin se on ainakin suomennettu. Täytyisi tarkistaa alkuperäinen kirjoitusasu, mutta varsin hämmästyttävää, jos todella kirjoitti New World Orderista.

    • Anonyymi

      Sannasta tuli uusi keulakuva.

    • Anonyymi

      En tiedä varmuudella, mutta Great Reset voi tarkoittaa myös jotain muuta. Monet ainakin uskovat, että sivilisaatiota on loppunut ja uudelleen käynnistetty jo useita kertoja.

    • Anonyymi

      Äärimmäisen korruoptoitunut on tämä maailmamme. Jotain uudelleen järjestelyjä ja uudistuksia mahdollista tehdä laajemmassakin mittakaavassa, mutta korruptiolle ei enimmältä osin voida mitään. Järjestelmän korjaus ei siis ole mahdollinen. Siksi "Great Resetin" merkitystä ja sisältöä olisikin syytä mielttiä.

    • Anonyymi

      Hävittääkö Jumala (korkeammat voimat) aika-ajoin maanpäällisen sivilisaation? Kun korruptio, ahneus ja moraalittomuus menevät ns. "ylitse", niin onko seurauksena aina koko sivilisaation hävittäminen?

      • Anonyymi

        Olen samaa miettinyt.Jumala on maailman hävittänyt ainakin kahdesti.1 kun saatana sai haltuunsa maailman,2 vedenpaisuksessa,jossa hävitti luopioenkeleiden geeniteknologialla luomat jättiläisen,jotka alkoivat murhata,ja syödä ihmisiä.
        Ehkä hävityskertoja on enemmän.On löydetty jälkiä intiasta,jossa tekniikka oli nykyistä korkeammalla,ydinsodasta löytyi jälkiä.
        Nykyinen maailmanmeno seuraa esi-isiemme menoa .Globalismi.


    • Anonyymi

      Aivan turha puhua resetoinneista, lännen menettämästä taloudesta jonka muualle siirron takana on kuluttajat itse koska ostavat halvemmalla tuotteet muualta syynä naapurikuluttajan korkea palkka. Maailmantalous tarkoittaa sitä että tuotteet tehdään halvimmassa maassa. Kautta historian on ollut omistajia, työntekijöitä ja orjia. Osa nousee parempaan ja osa laskee, joko tekemällä ahkerasti työtä, tuurilla tai huonolla omnella. Ihan on verrattavissa eläimiin.

      Ainoa mitä voit tehdä on käyttää päätäsi ja haluasi parempaan, oli maailma ympärillä mitä hyvänsä. Näin on aina ollut. Aina on myös ollut niitä joiden mielestä heidän huono tilanteensa on jonkun muun syy. Tuolloin pelisi on jo pelattu sen sijaan että tekisit itsesi eteen jotakin. Sekin pitää myöntää jos lahjat eivät riitä. Tee siis kaikkesi jotta pärjäät, jos et, älä syytä toisia.

    • Anonyymi

      Minne on hävinnyt Kiinasta satoja miljoonia ihmisiä koronan aikana?
      https://www.youtube.com/watch?v=YTS38Ihqmtk
      Noin tyhjiä kadut eivät olleet edes öisin, kun jouduin työmatkailemaan Kiinassa 2005-2010. Tuolloin Shanghaissa oli virallisesti 25 miljoonaan ja epäviralliset mukaan lukien noin 32 miljoonaan asukasta. Puistot ja kadut olivat päiväaikaan täynnä isovanhempia, jotka hoitivat lapsenlapsiaan, kun vanhemmat olivat töissä. Ja töiden jälkeen tupaten täynnä, kun porukka kävi yhdessä syömässä ja rentoutumassa lasten kera.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1867
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 83
      719
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe