Tiltujen viestinnässä on yleistä väittää Naton rauhanturvaoperaatioita Jugoslaviassa ja terrorismin vastaista operaatiota Afganistanissa "hyökkäyssodiksi".
Kaikki nämä operaatiot ovat kuitenkin olleet moraalisesti hyväksyttäviä eikä niillä ole pyritty toisen valtion alueiden anastamiseen.
Aivan toista ovat Venäjän valloitussodat Georgiassa ja Ukrainassa. Ne ovat täysin tuomittavia ja osoituksia Venäjän häikäilemättömästä imperialismista.
Nato hyökkäysliitto?
23
364
Vastaukset
- Anonyymi
molock_Jons
"Tiltujen viestinnässä on yleistä väittää Naton rauhanturvaoperaatioita Jugoslaviassa ja terrorismin vastaista operaatiota Afganistanissa "hyökkäyssodiksi".
Kaikki nämä operaatiot ovat kuitenkin olleet moraalisesti hyväksyttäviä eikä niillä ole pyritty toisen valtion alueiden anastamiseen."
Mihin niillä sitten pyrittiin? Jää ikuiseksi arvoitukseksi.
WTC hyökkäykset tehtiin USA:n kaverin Saudien ja Egyptiläisten toimesta. USA:n porukat itsekin ihmettelivät JULKISESTI, että miksi sitten hyökättiin Afganistaniin ja Irakiin???
Ilmeisesti Saudien kuningashuone oli sionisti ystävällinen, RED SEA:n varrella ja Egypti siinä RED SEA:n vastakkaisella puolella. Arka paikkka?
Sudanissa on piisannut USA:n masinoimaa käshinää myös ja Jemen on myöhemmin ollut USA:n tuhonta kohde tuon reitin varrella.
Olisiko siinä valintakriteerejä tarpeeksi???- Anonyymi
´” Olisiko siinä valintakriteerejä tarpeeksi???”
SIINÄ OLI VALETTA TARPEEKSI! - Anonyymi
” USA:n porukat itsekin ihmettelivät JULKISESTI, että miksi sitten hyökättiin Afganistaniin ja Irakiin???”
Iskun suunnittelija Bin Laden majaili tuolloin Afganistanissa!
Saddam/Irak hyökkäsi ja miehitti Kuwaitin ja siksi yli kymmenen maan koalitio hyökkäsi Irakiin, jolloin Kuwait vapautui!
- Anonyymi
Tiltut eivät ymmärrä kuin hyökkäyssotaa. He eivät koskaan ole kuulleet mistään muusta, esimerkiksi rauhanturvaoperaatioista. Rauha on heille täysin tuntematon käsite. Heillä on jatkuva pelko eri maiden hyökkäyksistä Venäjälle, tämä johtuu siitä, että luulevat kaikkien muiden maiden olevan Venäjän kaltaisia.
- Anonyymi
👍👍👍
- Anonyymi
Kyllähän se on hyökkäyssota, jos sodan avulla vaihdetaan maan johto mieleiseksi eli ns. nukkehallitus asetetaan.
Kaikki USA:n käymät sodat ovat olleet USA:n aloittamia hyökkäyssotia.- Anonyymi
” Kyllähän se on hyökkäyssota, jos sodan avulla vaihdetaan maan johto mieleiseksi eli ns. nukkehallitus asetetaan.”
Eli bVenäjän sota Ukrainassa on ”hyökkäyssota” eikä mikään Bidenin sota sanoo Venäjän Tiltu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Kyllähän se on hyökkäyssota, jos sodan avulla vaihdetaan maan johto mieleiseksi eli ns. nukkehallitus asetetaan.”
Eli bVenäjän sota Ukrainassa on ”hyökkäyssota” eikä mikään Bidenin sota sanoo Venäjän Tiltu?Minä puhuin USA:n hyökkäyssodista enkä Ukrainasta. Mene lääkäriin jos näet tiltuja kaikkialla.
Anonyymi kirjoitti:
Minä puhuin USA:n hyökkäyssodista enkä Ukrainasta. Mene lääkäriin jos näet tiltuja kaikkialla.
Tiltu tarkoittaa tietenkin, että hyökkäyssota on hyökkäyssota vain, jos USA siinä sotii. Jos Venäjä hyökkää naapurimaahansa vastaavasti, niin kyseessä ei ole sota lainkaan, vaan vain sotilaallinen erikoisoperaatio.
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Tiltu tarkoittaa tietenkin, että hyökkäyssota on hyökkäyssota vain, jos USA siinä sotii. Jos Venäjä hyökkää naapurimaahansa vastaavasti, niin kyseessä ei ole sota lainkaan, vaan vain sotilaallinen erikoisoperaatio.
Näin se on. Tiltun ajatusmaailma on niin vääristynyt. Sitä on turha enää yrittää oikoa. Myös älyllinen kapasiteetti on rajoittunutta.
- Anonyymi
Kaikki sodat, joissa natomaa on ollut sodan osapuoli ovat olleet natomaan hyökkäyssotia.
Voiko sotilasliitto enempää edes olla hyökkäysliitto. Tilastot kertovat karua faktaa ja kaikki muu on vain sönköti sönköti seliseli. Sopivaa puuhaa natoapinoille valehdella ja vääristellä koko ajan selviä faktoja.NATO on sotinut kolmesti. Ensin se lopetti pommituksillaan entisessä Jugoslaviassa serbien masinoimat sodat ja kansanmurhat, joissa oli kuollut jo reilusti yli 100 000 siviiliä. Nyt siellä on rauha, mikä saa tiltun ikuisesti katkeraksi. Toisen kerran NATO osallistui sotilaalliseen operaatioon Afganistanissa YK:n pyynnöstä ja kolmannen kerran Libyassa YK:n turvallisuusneuvoston pyynnöstä estämään Gaddafin joukkoja tekemästä kansanmurhaa. Siinä NATO;n sotilaallisesti operaatiot, jotka saavat tiltun näkemään painajaisia ja väittämään sitä hyökkäysliitoksi.
- Anonyymi
Kummasti tuntuu kuin aloitus olisi kopioitu Venäjän propagandasta. "Meidän puolella tehdään vain rauhanturva-/erikoisoperaatioita ja nuo toiset sotivat..."
Natomaiden sodilla ei pyritty aluevaltauksiin, mutta kylläkin hallinnon vaihtamiseen itselle mieleiseksi. Siinä sivussa tehtiin myös paikallisen väestön joukkomurhia.
Osaatteko jenkkifanit muuten sanoa, miksi amerikkalaissotilaat saavat joukkomurhata lapsia droneilla ilman rangaistusta?
https://www.dw.com/en/us-drone-strikes-killed-thousands-of-civilians-report/a-60184096- Anonyymi
” Osaatteko jenkkifanit muuten sanoa, miksi amerikkalaissotilaat saavat joukkomurhata lapsia droneilla ilman rangaistusta?”
Varmaan samasta syystä, jolla Venäjän sotilaat voivat vangiksi joutunutta Ukrainan siviiliväestöä murhata, raiskata , vangita ja kiduttaa sekä varastaa heidän omaisuutensa!
- Anonyymi
Afganistanin 20 vuotinen sota olisi ollut täysin vältettävissä. Al-Qaida lupasi USAlle luovuttaa Osama bin Ladenin mikäli USA ei hyökkää. Mutta mitäpä roistovaltio itselleen saa.
- Anonyymi
Nyt nähdään natomaiden toimia Ukrainassa, viimeisenä vetona rypälepommien toimittaminen fasisteille.
Onhan kaikille selvää, että nato Ukrainassa on toinen osapuoli.Venäjä tulisi kyllä huomaamaan pian, jos NATO päättäisi osallistua sotaan Ukrainassa. Venäjälle tulisi sieltä pikainen lähtö. Mutta NATO:n ei näillä näkymin tarvitse osallistua, koska Venäjän armeija häviää siellä Ukrainan armeijalle.
moloch_horridus kirjoitti:
Venäjä tulisi kyllä huomaamaan pian, jos NATO päättäisi osallistua sotaan Ukrainassa. Venäjälle tulisi sieltä pikainen lähtö. Mutta NATO:n ei näillä näkymin tarvitse osallistua, koska Venäjän armeija häviää siellä Ukrainan armeijalle.
Yksin Naton ilmavoimat pyyhkäisisivät Venäjän Ukraina-armeijan vapiseviksi vinkuleluiksi.
- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Yksin Naton ilmavoimat pyyhkäisisivät Venäjän Ukraina-armeijan vapiseviksi vinkuleluiksi.
Älä nyt pelottele tiltua. Se juoksee itkien äidin helmoihin.
- Anonyymi
Kaikille on selvää että tiltu on hyvin ahdistunut kun venäjän sota ei suju. Syy ei voi olla venäjän posketon huonous vaan nato, nato ja vielä kymmenen kertaa nato.
- Anonyymi
Pitää olla idiootti, kun kehtaa kieltää naton osuuden Ukrainassa.
Nato on taistellut 'viimeiseen ammukseen' ja ottanut käyttöön joukkotuhoaseen.
Onko aivopesu todella luokkaa, jossa totuudentaju vääristetään täysin?- Anonyymi
"Pitää olla idiootti, kun kehtaa kieltää naton osuuden Ukrainassa.
Nato on taistellut 'viimeiseen ammukseen' ja ottanut käyttöön joukkotuhoaseen."
No Tiltu nyt vain katsoo tosiasioita Naton puolustusliiton maat elävät rauhanaikaa venäjä hyökkäsi itsenäiseen Ukrainaan valloitussotaan ja taistelee Ukrainan joukkoja vastaan tappiollista sotaa .
Ei tuo yksinkertainen totuus tuosta muutu mihinkään vaikka Tiltu makaisi vatsallaan lattialla hakkaisi ja potkisi lattiaa itkupotku raivareissa huutaen että "ei tahdo uskoa totuutta"
Joskus elämässä täytyy vain myöntää asiat sellaisina kuin ne ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895