Tuli tässä

meileen semmonen

juttu kun kesä tulee ja kalastuskausi alkaa.

Mitä mieltä olette tästä koukuilla tapahtuvasta kalastuksesta, onginta, uistimen heitto ja veto, iskukoukut, perhokalastus oliko vielä jotain muotoa missä käytetään koukkuja.

Eläinhän se kalakin on, eikö se ole aika raakaa että elävä olento on hengissä ja koukut suussa ja kalastaja repii ja vetää väkisin elävää kalaa.

Mitä tapahtuis jos kala pitäis ääntä huutais tai vaikertais koukkujen aiheuttamasta kivusta!

Sallittaisko tuollainen pyydystys maanpäällä liikkuvalle eläimelle tai miksei linnuille.

Mitä mieltä olette, joskus vaan käy mielessä tuollainekin asia vaikka onhan tuo koukkupyynti ikivanha pyyntikeino.

8

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poikkitie

      mutta muistan joltain oppitunnilta kuulleeni, että kalat eivät tunne kipua. korjatkaa jos olen väärässä.

      en kuitenkaan ota kantaa siihen, onko niitä oikein tappaa.

      • Arvicola

      • on kala
        Arvicola kirjoitti:

        70-luvulta lähtien, viimeistään, ovat muutamat tutkijat ehdottaneet että kalat kärsivät/tuntevat kipua.

        http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2983045.stm

        Muistan tässä jostain lukeneeni, että uusien tutkimusten mukaan kalat aistivat jossain määrin kipua ja pyrkivät välttämään kivuliaiksi tietämiään asioita. Kipu ei kuitenkaan ole suoraan rinnastettavissa ihmisen tuntemaan kipuun, joten onkimista tuskin kannataa lopettaa kalan kärsimysten takia.

        Koukku tuottaa kalalle luultavasti varsin vähän kipua. Tuulastus sen sijaan voi jo tuntua kalasta paljon kivuliaammalta, varsinkin jos isku osuu huonosti.


      • Arvicola
        on kala kirjoitti:

        Muistan tässä jostain lukeneeni, että uusien tutkimusten mukaan kalat aistivat jossain määrin kipua ja pyrkivät välttämään kivuliaiksi tietämiään asioita. Kipu ei kuitenkaan ole suoraan rinnastettavissa ihmisen tuntemaan kipuun, joten onkimista tuskin kannataa lopettaa kalan kärsimysten takia.

        Koukku tuottaa kalalle luultavasti varsin vähän kipua. Tuulastus sen sijaan voi jo tuntua kalasta paljon kivuliaammalta, varsinkin jos isku osuu huonosti.

        "Kipu ei kuitenkaan ole suoraan rinnastettavissa ihmisen tuntemaan kipuun, joten onkimista tuskin kannataa lopettaa kalan kärsimysten takia."

        En nyt oikein ymmärrä logiikkaa tuossa. Vain ihmisen kipu merkitsee? Varman päälle ei syytä pelata?

        "Koukku tuottaa kalalle luultavasti varsin vähän kipua. Tuulastus sen sijaan voi jo tuntua kalasta paljon kivuliaammalta, varsinkin jos isku osuu huonosti."

        Sinähän se tietäjä olet. Olisiko tutkimusta referoitavaksi?


      • Shitteri
        Arvicola kirjoitti:

        "Kipu ei kuitenkaan ole suoraan rinnastettavissa ihmisen tuntemaan kipuun, joten onkimista tuskin kannataa lopettaa kalan kärsimysten takia."

        En nyt oikein ymmärrä logiikkaa tuossa. Vain ihmisen kipu merkitsee? Varman päälle ei syytä pelata?

        "Koukku tuottaa kalalle luultavasti varsin vähän kipua. Tuulastus sen sijaan voi jo tuntua kalasta paljon kivuliaammalta, varsinkin jos isku osuu huonosti."

        Sinähän se tietäjä olet. Olisiko tutkimusta referoitavaksi?

        kala tuntee kipua, mutta en osaa varmasti sanoa minkäverran, en ole kauheen perehtynyt kalan anatomiaan...jokatapauksessa kalan jääminen koukkuun, ja koukun repiminen elävän kalan suusta ei varmastikkaan tunnu hyvälle.itse kyllä kalastan aina kesällä, mutta tapan jokaisen kalan heti kun saan järvestä ylös, ennenkun rupeen irrottamaan koukkua, liian moni kalastaja vain heittää kalan tukehtumaan veneen pohjalle, mitä en käsitä. tässä pari linkkiä jos kiinnostaa lukea aiheesta enemmän...

        http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=3340&st=0

        http://www.sey.fi/elaintieto/kalastaja.html


    • mutta

      Eipä varmuudella tiedä varmasti kovin moni muukaan. Kaikki on vain arvailua ja käsitykset muuttuvat koko ajan.

      Kalan kivun tuntemisesta ja sen mahdollisesti tunteman kivun laadusta ollaan montaa mieltä, mutta mitä muita tuntemuksia kalalla voi olla kuin se kipu? Eikö ajatella, että kala tuntisi pelkoa, paniikkia, tukehtumisen tunnetta jne.? Varmasti se jotakin tuntee joka tapauksessa.

      Koukkuun tarttuessaan se ei kovinkaan kauan yleensä ehdi kitua, mutta mitäpä se mahtaa ajatella pyristellessään vuorokauden vaikkapa verkossa, kun ravut käyvät ensin maistelemassa ja sitten vielä lopuksi nostetaan kuivalle maalle ja revitään lihaan painuneet siimat irti?

    • Kipeäähän se varmaan tekee, mutta ei se kala ehdi kärsiä kuitenkaan kovin kauaa, mikäli se tapetaan heti kun saadaan vedestä kiskottua ylös. Tietenkään se suusta repiminen ei tunnu samalta kuin ihmisellä, koska kalan leuka on rakenteeltaan erilainen. Rustoahan se on, voisi luulla, että tuntuisi samalata, kuin vaikkapa korvanlehden rusto-osan lävistäminen ihmisellä (en sitten tiedä, miten paljon kalan tunto-aisti poikkeaa ihmisestä).

      Mutta semmoinen, paljon kamalampi asia on se, että kalat heitetään vaikkapa pieneen sankoon, jonne ne sitten hapen loppuessa tukehtuvat. Puhumattakaan siitä, jos kala suomustetaan elävänä! Kalalla on hyvin herkkä tuntoaisti kyljissä, joilla se aistii vedessä pienimmätkin värähtelyt. Ihminen voi vain kuvitella, miten kipeää se tekee... Ihmiset, tappakaa kala aina mahdollisimman pian, heti kun olette saaneet sen ylös vedestä!

    • Anonyymi

      Uusimpien tutkimusten mukaan kala tuntee kivun jopa paljon herkemmin kuin ihminen. Käsittämätön ajatuskin että "eläin" ei tunne kipua.
      Ehkä kivi ei tunne kipua niin jos tekee mieli tuhota ja tappaa hitaasti niin sitä voi vaikka yrittää pieksää, nylkeä, suomustaa ym

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe