Tuhosivat 200 tonnia viljaa Odessan satamaan, se olisi riittänyt 270 000 ihmiselle vuodeksi. Nyt aikoo sikaryssä itse toimittaa Ukrainalta varastamaansa viljaa ikäänkuin suurena nälänhädän pelastajana. Vastenmielista sikailua.
Sikaryssä taas asialla
Anonyymi-ap
31317
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Viljan tuhoaminen -sotilaallinen kohde?
https://pbs.twimg.com/media/F1yEq2KWIAARIlw?format=jpg&name=medium
Naton ase varastoja viljavarastoissa . KHL Kuivaaja .
Todennäköisesti näin se on. Lännessä rikottiin sopimusta eikä Afrikasta välitetty pätkääkään ja tuotiin aseita.
Joopajoo sotilaallinenhan se on sotilaallisia ovat tietenkin kaupunkien pommitukset Ukrainassa .
Terroritekoja sensiaan Moskovan droneiskut, eikö ookki jooko ?
Jos kaupungeissa on sotilaskalustoa ja -kohteita, niin silloinhan kaupungit ovat sotilaskohteita.
Vastuullinen valtio ei sijoita kaupunkeihin ollenkaan sotilaita eikä sotilaskalustoa.
Pakkohan se on sijoittaa, kun Venäjä sinne hyökkää.
Venäjä ei kuulu ihmiskuntaan.
Ukrainan säteilevästä Tserno-ohrasta olisi tehty vain huonolaatuista "olutta", elikkästen kiljua 270 000 Eurooppalaiselle juopolle.
Paree jättää sellaset litkut kokonaan tekemättä.
Sikaryssällä aina viina mielessä, vaikka vilja on ruoka-apua nälänhätä-aluelille
Länsimaiden tulisi ehdottomasti otaa vastuuleen Odessan alueen ilmapuolustus ja tehdä selväksi Venäjälle, että jos sinne jotain heidän puoleltaan lentää, niin seuraavaksi paukkuu ydinpommi Punaisella Torilla.
Mielellään koko läntisen Ukrainan ilmapuolustus tulisi siirtää länsimaille ja ilmoittaa, että ampuminen sille alueelle tietää täysimittaista sotaa länsimaita vastaan.
On se kumma, että Venäjän annetaan terrorisoida koko maailmaa ja katsellaan vaan vierestä.
Yhdysvallat voivat varmaankin laajentaa tuotantoaan ja pieni Suomikin voi kantaa kortensa kekoon ottamalla kesantoja viljelykseen, ensi kesänä. Ongelma tietenkin on rahoituksessa, jonkun yhteisen ohjelman se vaatisi. YK ei siihen pysty ja koska myös USA ja monet muut ovat mukana, EU ei ole riittävä. Mutta EU voisi USA:n massiivisen hallinnon kanssa varmasti luoda hallinnollisen rungon ruokaliittoumalle.
Hinnat tulevat joka tapauksessa nousemaan, eli avustamiseen tarvittavat kulut kasvavat. Olisi järkevintä käyttää rahat itse ongelman, eli tuhoutuneen viljan, korvaamiseen ja ylimääräisten varastojen luomiseen. Samalla voitaisiin jo miettiä sekin, mitä ylimääräisistä varastoista tehdään, jos niitä ei tarvitakaan. Biolisää polttoaineisiin niistä kai saisi joksikin aikaa... tosin siinäkin kaikki vaikuttaa kaikkeen, eikä tule unohtaa pitkän aikavälin kehitystä, jota ei ole syytä hidastaa epämääräisin toimin.
Ei länsimaat tähän puutu, se on maailmansota sitten.
Ukrainan viime vuonna viemästä viljasta (30 milj.tn) vain 5-7 % meni kehitysmaihin. Valtaosa Ukrainan viljasta meni länsimaihin. Nyt asia on käännetty päälaelleen ja paskamediamme väittää köyhien kärsivän jos Ukraina ei sa viljaansa viedyksi.
Länsi ei anna Venäjän viedä viljaansa ja sehän se länsimaita vituttaa kun Venäjä on vienyt jopa vastikkeetta viljaansa Afrikan kehitysmaihin. Maailmassa on myös kova pula lannoitteista jota länsi ei Venäjän salli viedä maailmanmarkkinoille. Venäläisen viljan ja lannoitteiden vienti on vaikeaa, koska länsi ei anna vakuuttaa aluksia joilla venäläistä alkuperää olevien tuotteita viedään.
Onneksi Venäjän ongelmat eivät sitten koske millään tavoin Suomea. Ensolla menee hienosti ja niin UPMlläkin. Itä-Suomen matkailu voi hyvin ja sahatavarasta on sekä pulaa että sen hinta niin hirveä ettei kannata rakentaa ja sehän näkyy romahtaneessa rakentamisessa. Hyvä Suomi. Ensin ammuttiin omaan polveen ja kohta voisi päähänkin losauttaa. Suomi ansaitsee parempaa.
Sinähän valehtelet kuin Venäjän puolustusministeri.
Kyllä siellä muutkin puhuu totta vain sen verran kuin sattuvat osaamaan.
Molo voisi joskus tehdä muutakin kuin harjoittaa loanheittämistä. Ei taida poloinen eväät riittää muuhun.
Äitiskö sano?
Miten sinä kommentoisit tuon kirjoittajan valheita, joiden levittämistä hän jatkaa, vaikka ne korjattaisiin faktoilla?
Ukrainan viljasta suurin osa on mennyt muille kuin köyhille maille, joten viljan tuhoaminen tuskin vaikuttaa köyhimpien maiden ruokapulaan. Venäjä lähettää viljaa mm. Maliin, jossa viljaa tarvitaan.
Ukrainan viljasta tehdään amerikassa kusista kaljaa.
Putin Stalinin jalanjäljillä,
Stalin aiheutti Holodomorin varastamalla ukrainalaisten viljan, myi sen ulkomaille, Nyt ei Ukrainassa tule nälänhätää, siitä pidetään huoli. Putin vie varastamansa viljan omien poliittisten kohteidensa mukaan. Toiminta on yhtä törkeää kuin Stalilnilla.
- ei ne opi
#Ukrainan säteilevästä Tserno-ohrasta olisi tehty vain huonolaatuista "olutta", elikkästen kiljua 270 000 Eurooppalaiselle juopolle.
Paree jättää sellaset litkut kokonaan tekemättä.#
"Ukrainan viljasta tehdään amerikassa kusista kaljaa."
No ni. Ei Ukrainan viljalla nälänhätää taiteta.
Ukrainalainen vilja on ollut erityisen tärkeää vakavasta elintarvikepulasta kärsiville maille, kuten Afganistanille, Sudanille ja Jemenille.
Venäjä kieltäytyi viikko sitten jatkamasta Mustanmeren viljasopimusta. Sopimus mahdollisti viljanviennin Ukrainasta meriteitse, vaikka maahan hyökännyt Venäjä on muuten sulkenut Ukrainan meriyhteydet.
Viime vuoden heinäkuussa ensimmäistä kertaa sovittu viljasopimus ehti olla voimassa lähes vuoden verran.
Sittemmin Venäjä on sanonut suhtautuvansa Ukrainan satamiin matkaaviin laivoihin mahdollisina sotilaskohteina. Venäjä on myös tehnyt toistuvasti iskuja muun muassa satamakaupunki Odessaan ja sen viljavarastoihin.
Ukrainaan menneistä laivoista on löytynyt jäämiä räjähteistä. Niitä on käytetty ammusten kuljettamiseen Ukrainaan.
Länsi haluaa estää Venäjän viljan- ja lannoitteiden viennin estämällä niiden kuljetusten vakuuttamiseen. Vastavuoroisesti on ihan reilua, että länsi saa jäädä ilman Ukrainan viljaa. Kehitysmaihin Ukraina ei ole vienyt viljaa kuin näytiksi. Miksi länsi on noin kaksinaismoralistinen? Mutta niinhän se on ollut aina elikkä ei mitään uutta auringon alla.
Kymmenen suurimman ukrainalaisen osataan joukossa on vain yksi kehitysmaa 7. sijalla ja se on Bangladesh. Suurin ostaja on Kiina ja NATOn jäsenmaita sopii tuohon armoitettujen kymmenen suurimman ostajamaan joukkoon peräti kuusi. Että näin meillä media kertoo kansalle hölynpölyä levittäessään propagandaa. Pitäähän sitä joku tarina olla kerrottavana joka tukisi Ukrainan asiaa. Totuudesta ei niin väliä. Se mikä huvittaa niin jotkut aasit näyttävät uskovan median levittämää paskaa.
Olette kyllä avuttomia surkimuksia.
Oppi on mennyt perille. Nyt tiedetään, että hyvinvointimme tuonut Venäjä on paha ja läpikotaisin korruptoituneimmista maista Ukraina on hyvä.
Aloittajalla on nyt ilmeisesti kymmenyspilkkuvirhe. 200 tonnia riittää ehkä 200 - 300
ihmiselle vuodeksi.
Tiltulla on "pilkkuvirhe" korvien välissä.
Mitä lie tuoneet oikeasti Ukrainaan? Ette kuitenkaan usko, vaikka näkisitte aseiden tulevan viljalaivassa.
En usko yhtään, että Venäjä olisi pahuuttaan tuhonnut ja hyökännyt Odessan satamaan ja täytyy etsiä luotettavaa tietoa, kuin suomalainen "asiantuntija" ja Ukrainan tiedotteet.
Eipä tietenkään, eipä ...
Eihän se nyt Venäjä tahallaan Ukrainaa pommita, aivan vaan vahingossa ...
Eihan se pahuuttaan murha ja raiskaa, hyvää tarkoittaa ...
Onko sulla nyt kanootti karannut?
Miten Venäjä varasti tuhoamansa viljan Odessasta ? Lähes kaikki Ukrainan maataloustuotteet päätyvät Eurooppaan jos ei nälänhätää ole.
Älä lapsi kysele typeryyksiä.