Hei!
Minkälaisia alkoholidementiatapauksia tiedätte? Tuttuni on juopotellut noin 20 vuotta ja aivot on tuhoutuneet aika pahasti. Kävely onnistuu heikosti rollaattorin avulla ja hyvänä päivänä muistaa nimensä ja kuinka takapuoli pyyhitään kun on käyty vessassa. Huonoina päivinä ei muista kumpaakaan.
Minkälaisia alkoholidementiatapauksia tiedätte? Tuttuni on juopotellut noin 20 vuotta ja aivot on tuhoutuneet aika pahasti. Kävely onnistuu heikosti rollaattorin avulla ja hyvänä päivänä muistaa nimensä ja kuinka takapuoli pyyhitään kun on käyty vessassa. Huonoina päivinä ei muista kumpaakaan.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Mun veli joi ihan keskikaljalla aivonsa veteläksi kolmekymppisenä.
Töiden jälkeen vähintään 12 pulloa tai tölkkiä nopeeseen tahtiin tyhjään vatsaan.
Ilmeisesti se ettei syönyt mitään ja eli olutdieetillä raskasta työtä tehden aiheutti dementian.
Aluksi menetti sanoja ja ei muistanut läheisten nimiä ja lopuksi erakoitui ja joi.
Lääkäri mainitsi että b-vitamiinin puutostila ja syömättömyys lisäsi dementoitumista rajusti. Häneltä meni työkyky 34v. Sairaalahoidossa nelikymppisenä ja löytyi lopulta kuolleena kotoaan 47v.
Ihan keskikaljalla veti itsensä pois päiviltä.
Oma isä ikävä kyllä menossa samaan suuntaan. Juonut nyt 10v joten ei vielä hoitokotiin menossa mutta jos jatkaa vielä 5-10v sinne joutuu. Muisti ei oikein toimi, koordinaatisto heikentynyt, kognitiivista asioita vaativat yksinkertaiset tehtävät mm. pyyhkeen viikkaus voi tuottaa hankaluuksia huonoina päivinä. Ikää on vasta 69v mutta alamäki on ollut huimaa viimeisen 5v aikana. Ollaan koko perhe vuorollaan yritetty puhua mutta mikään ei tehoa.
Lähipiirissä yksi menestynyt yrittäjä. Kosteita lounaita, viikonloppureissuja yms. Lääkärin mukaan juominen + syömättömyys aiheutti täyden työkyvyttömyyden n55v. Surkeaa katsottavaa. Muisti prakaa, hampaat huonot, diabetes yms. Ei jaksa kävellä lyhyitäkään matkoja. Nainen.
Suomessa alkoholi aiheuttaa yli 4000 mielisairaalahoitoa vaativaa psykoosia joka vuosi, ja joka vuosi noin 6000 ihmistä joutuu sairaseläkkeelle alkoholin aiheuttamien sairauksien johdosta. Lisäksi alkoholi tappaa Suomessa noin kuusi ihmistä päivässä.
Raskaudenaikaisen alkoholinkäytön johdosta Suomessa syntyy vuosittain yli 600 FAS-lasta, joista monet ovat vakavasti kehitysvammaisia ja vaativat loppuelämän mittaista laitoshoitoa.
Alkoholi on myös osallisena yli 80 prosentissa väkivaltaa, ja alkoholin arvioidaan olevan osallisena noin kymmenessä prosentissa maamme syöpätapauksia. Merkittävin ja kallein isänmaamme tuhoaja. Tuhoaa myös eniten aivoja koska on voimakas solumyrkky.
Kallista lystiä veronmaksajille.
Hoitaja käy muutaman kerran viikossa katsomassa, että on hengissä, syönyt ja pistämässä vitamiineja. Kulkee vaipoissa ja rollaattorilla. Saa epilepsia kohtauksia ja on keuhkokuumeen takia osastolla pari kertaa vuodessa. Välillä ihan hyvän tuulinen ja juttelee, toisinaan sekava tai täysin eleetön. Ikää 50 vuotta, enkä usko sitä tulevan hirveästi enempää.
Alkoholidementia on hyvin yleinen Suomessa, ja kaikista huumeista ja päihteistä alkoholi voimakkaana solumyrkkynä tuhoaa eniten aivoja.
Kyllä ne huumeet taitaa viedä voiton viinasta, ainakin nopeammin. Addiktoituminen toisilla em aineisiin on vahva, onneksi kuitenkin vähemmistöllä.
Kyllähän noita päihteissä olevia pörrää tuossa päivittäin, kovin ovat touhua täynnä, mutta jos töihin osotetaan niin eihän sellanen käy, nää yövuorot ovat paljon mielekkäämpiä, joskus jopa antoisiakin.
Osastolla oli alkoholidementikko, joka eleli ihan jossain omassa maailmassaan. Ei paljon enää mistään tajunnut mitään, eikä paljon puhunut. Virtsasi roskaämpäriin ja joi virtsaansa.
Viisikymppisenä pysyvään laitoshoitoon. Kuolaa, kulkee tasofordilla ja kuseksii minne sattuu. Repii vaipat ja paskoo lattialle. Ei puhu, ölisee vain. Ei hyvältä näytä.
ainakin tulee mieleen yksi juoppokävelyllä laahustava, joka on niihin samoihin housuihinsa sen sata kertaa pissannut ja kyselee kaikilta, että ovatko nähneet hänen traktoriaan joka on hänen mielestään varastettu milloin mistäkin parkkipaikalta
Oma isä. Pahimmassa vaiheessa meni puhekyky ja joutui hoitoon. Siellä ei voinut juoda niin palautui jonkin verran. Älykäs mies normaalitilassaan, mutta joi terveytensä. Meille lapsille se on ollut todella surullista katseltavaa.
Ja sinä vain katselet vierestä?
Mikään ei ole kivempaa katsella kuin nahistuva kärsivä juoppo....ihmettelen että noita haudataan edes jätesäkkiä parempaan astiaan. Rollaattoridensoja saa nauraa eniten kun kompuroivat kaupoissa...
Tuttuni on hoitolaitoksessa ollut jo vuosia.
Huvit ne on hullullakin.
No niin on juopoillakin kun ryyppäävät kelatukiaisilla koko päivän kun ensin on eläkkeelle ruinattu muka kipeän selän takia...
Ei kannata irvailla, saatat itse olla joskus samassa tilassa.
Väestönvaihto on totta.
Jos jokainen kantasuomalainen, joka kuolee viinaan ja tupakkaan, korvataan ulkomailta tuotavalla väellä, niin 10 vuoden aikana maahamme tulee noin 80 000 ei-kantasuomalaista. Kun tämä massa "sikiää" keskenään, kantasuomalaiset ovat jossain vaiheessa vähemmistö omassa maassaan.
Alkoholi ja tupakka ovat parhaat huumeet omaisuuksien ryöstöön, kansanmurhiin ja väestönvaihtoihin. Saa laillisesti tappaa niin paljon väkeä kuin kykenee laillisilla huumeilla, eikä mitään vastuuta ole vaikka tuhoaisi ja ryöstäisi kokonaisia kansoja. Riippuvuus on kummallakin aineella kovien huumeiden luokkaa.
Kyl tää vaihtuu luonnollisesti muutenkin.
Itse olen juonut 30 vuotta, aluksi viikonloppuisin, nykyään päivittäin, mutta vain litra olutta ja pieni kossu, viikonloppuna enemmän
Teen vaativaa työtä, joskaan en fyysisesti sellaista. Hyvin menee, nivelrikko polvessa haittaa, mutta se ei alkoholista johdu.
Pienet annokset alkoholia nopeasti, muuten kunnon ruokavalio, ei tunnu missään, ikää 61
Olet siis vakavasti alkoholiriippuvainen. Paljonko sinulla menee rahaa kuukaudessa alkoholiin?
600 euroa, kun palkasta jää käteen 4600, jää vähän muuhunkin.
Uskotko itse nuo juttusi?
Oon ollu raittiina 18 vuotta, ikää 62 v.
Näyttö puuttuu.
Olen ollut raittiina juhannuksesta lähtien. Nyt kyllä olisi jo oikein perhananmoinen törpöttely paikallaan. Maybe in August? 🤔
Vanha densa on aina densa ja roskasakkia.
Eli saat 700 euroa kuukaudessa sairaseläkettä, jonka ryyppäät heti.
Suurimman osan työkyvyttömien alkoholistien juomisesta rahoittaa sosiaalitoimi eli veronmaksajat. Jos ei rahoittaisi, rikollisuus alkoholismin ympärillä kasvaisi hyvin paljon kun vakavasti riippuvaiset tekisivät paljon enemmän rikoksia alkoholia saadakseen.
Alkoholistien kanssa ollaan ns. pakkoraossa. Jos juopottelua ei tueta verovaroin, rikollisuus kasvaa kun alkoholistit tekevät rikoksia alkoholihuumetta saadakseen, ja jos juomista tuetaan, veronmaksajien rahoja menee satoja miljoonia alkoholistien juomisen tukemiseen ja alkoholikauppiaiden rikastuttamiseen.
Mistähän "vaativasta työstä" alkoholisti saa 4600 euroa? Et kelpaisi edes bussikuskiksi.
Alkoholidementoitunut eroaa sillä tavoin keskimäärin tavanomaisesta dementoituneesta, että sanat löytyvät, mutta juttu on pelkkää satuilua, jolla täytetään muistiaukkoja. Mikään uusi ei jää mieleen. Kävelyn huonous johtuu ääreishermojen tuhoutumisesta. Olen työssäni tavannut jopa 40-vuotiaita, jotka eivät mitenkään pystyisi elämään itsenäisesti.
Kuten naapurin tiedottaja Marijalla.
Ei kuulu veronmaksajien maksaa noiden hoitoja enää, maksakoon itse jos kerran on varaa ollut juodakin.
Epäilen että eksäni hankki itselleen alkoholidementian. Hänestä tuli vainoharhainen ja muistihäiriöinen. Maksa, haima, sydän ja aivot sanoivat poks kun hän oli 64.
Nuorena kuolevat alkoholistit ovat yhteiskunnan priimuksia
Jaa, ja miltäköhän osin? Tyhmyyden puolesta?
harmi kun muistaa liikaa vaikkei haluaisi. ajattelee myös ihan liikaa kuin mitä haluaisi
Kannattaa myös muistaa, että alkoholihuume vahingoittaa siittiöitä ja aiheuttaa niissä DNA-vaurioita. Suomessa käytetään (ja on käytetty) niin paljon alkoholia, että eri tavalla vammautuneita lapsia on syntynyt todella paljon kuluneiden vuosikymmenien aikana. Ehkä se on syynä väkivallan ja muun vastaavan häiriintyneen käytöksen määrän kasvuun. Vuosi vuodelta geeniperimä rappeutuu alkoholimyrkyn takia. Lapsia syntyy yhä enemmän ja enemmän eri tavalla kehitysvammaisina.
Maailman tappavinta ja erittäin myrkyllistä solumyrkkyä juodaan vuosikymmenet ja ajatellaan, että sellainen touhu ei vaikuttaisi mihinkään.
Tämä on niin käänteistä evoluutiota kuin vain olla ja voi. Suomessa lisääntyy kaikki autoimmuunisairaudetkin räjähdysmäisesti, puhumattakaan mielenterveyssairauksista. Nekin on osin perinnöllisiä.
>Lapsia syntyy yhä enemmän ja enemmän eri tavalla kehitysvammaisina.
Onko sinulla jotain näyttöä tälle? Tietääkseni ilmeisesti keharina syntyvä sikiö abortoidaan myöhäisessäkin vaiheessa, jos äiti vain haluaa. Ja yleensä kai haluaa.
Toista oli joskus ennen, kun lapset oli pääsääntöisesti synnytettävä aina.
Sikiön älykkyyttä ei kyetä mittamaan millään. Vai fyysiset epämuodostumat näkyvät. Alkoholi aiheuttaa niitä paljon. Solumyrkky kun on.
Toki kromosomihäiriöt kuten Downin syndrooma saadaan selville helposti. Down-lasta ei siis tarvitse synnyttää, ellei halua.
Ensin juodaan kunnolla sitten kuukauden katkolla hoivataan kahden lakanan välissä että jaksaa taas työllistää
Kiitoksia kaikille jotka työllistää pitäisi ahkerat alkoholin käyttäjät palkita
mieti paljon maksaneet alkoholiveroa
Arhinmäen tiedän.
Tunnen yhden köntyksen joka ikänään juonut, mutta painoi jo nelikymppisenä parisataa kiloa ja nousi vain sängynpohjaltaan syömään. Että kyllä näitä kaikenlaisia ihmiskohtaloita riittää. Vielä sen verran että eli kyllä 53 vuotiaaksi vaikka ei liikkunut kuin jääkaapin ja sängyn väliä.
Sairaankuljetus lääkärit hoitajat taksi poliisi hautaustoimi niin monta työllistää
Katsopa tyyppiä nimim. Moktar.Gubta
Se on unohtanut kirjoitustaidon, laskutaidon ja vessassakäynnit. Housuissaan on tavaraa 8 vuoden ajalta.
Palstan pahasti horjahtelevaan yleiseen kommentointiin verrattuna kyseinen nimimerkki vaikuttaa suorastaan raittiuden ystävältä.
Alkoholi ja huumeet tuhoaa aivosolut. Etkö tuota tiennyt? Saattaahan se jonkunasteista dementiaakin olla, mutta kaikki ketkä ovat lähellä seuraneet esim alkoholisoitumista, huomaavat kyllä, että henkilön psyyke muuttuu.
Kuten myös liimanhaistelu!
Kuten jokainen kykenee ihan omin silmin toteamaan Maailman menoa-palstan käyttäjistä!
https://i.ylilauta.org/5c/a4/5ca490f04ac2a584.jpg Kuten jokainen kykenee ihan omin silmin toteamaan
Kaikista maailman huumeista ja päihteistä alkoholi tuhoaa eniten aivoja koska on voimakas solumyrkky.
Ei läheisiä voi, eikä saa syyttää. Ovat uskoneet muutokseen, kunnes huomaavat et juoppoa ei voi parantaa muut kuin itse juoppo.
- Alkoholin käyttö kytkeytyy neuropsykologiseen rapautumiseen.
- Alkoholin käytöllä teini-iässä on myrkyllinen vaikutus kehittyviin aivoihin.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää ajattelutoimintoja.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää havaintotoimintoja.
- Alkoholi tuhoaa solumyrkkynä aivoja.
- Alkoholin pidempiaikainen ja runsas käyttö heikentää muistia.
- Vaikutuksia voivat olla lähimuistin heikkeneminen, uuden oppimisen ja tarkkaavaisuuden ylläpidon vaikeutuminen.
- Jo muutama alkoholin käyttökerta puolessa vuodessa voi johtaa muistiongelmiin.
- Alkoholia käyttäneellä voi olla uneen liittyviä ongelmia vielä päihtymyksen jälkeen.
- Nuorena aloitettu alkoholin säännöllinen käyttö haittaa henkistä kehitystä ja aikuistumisprosessia.
- Pitkäaikaiskäyttö aiheuttaa kognitiivisten kykyjen rappeutumista: ongelmanratkaisu- ja keskittymiskyvyn heikkeneminen, muistiongelmat, välinpitämättömyys, ärsyyntyminen ja vuorovaikutustaitojen heikentyminen.
- Alkoholi heikentää oppimiskykyä.
- Alkoholin käyttö lisää riskiä skitsofreniaan, masentuneisuuteen, ahdistuneisuuteen ja mielialahäiriöihin.
- Alkoholi aikaistaa psykoosien puhkeamista.
- Alkoholin käyttö lisää riskiä sairastua psyykkisiin sairauksiin kuten skitsofreniaan.
- Alkoholi aiheuttaa useita syöpiä.
- Alkoholi tuhoaa solumyrkkynä eniten aivoja.
- Alkoholi aiheuttaa psykooseja.
- Alkoholi linkittyy väkivaltaan.
- Alkoholi tuhoaa maksan.
- Alkoholi tuhoaa haiman.
- Alkoholi on primitisoiva ja degeneroiva kova huume.
- Alkoholi aiheuttaa impotenssia ja DNA-vaurioita siittiöissä.
Tupakka aiheuttaa vielä enemmän fyysisiä sairauksia kuin alkoholi. Pahinta tupakoimisessa on se, että täysin sivulliset, jotka eivät koskaan eivätkä ikinä halua tupakoida sen terveyshaittojen takia, altistuvat tupakansavulle sikai, että laiskat, itsekkäät, tyhmät, välinpitämättömät ja muutenkin epäkohteliaat tupakoija savuttavat ilmaa missä sattuu eivätkä välitä savuttoman ja fiksun enemmistön oikeuksista.