Iltalehden arvomaailma - Henkinen hyvinvointi, oikeudenmukaisuus ja yksilön vapaus?

En voinut kuin nauraa ääneen, sillä niin koomiseksi tämä kiihkomielisyys on mennyt. Päätin, että luen sittenkin Iltalehden propagandaoksennuksen, eli tämän: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f0e708df-be38-4ae0-a855-6c3c22d8b458 jonka lukemista aiemmin välttelin, koska tiesin jo etukäteen sen äärivasemmistoa myötäilevän ydinviestin.

Toimittjan kirjoituksesta osui silmääni tämä toteamus, jolla Iltalehti larppaa jonain "oikeudenmukaisena hyväntekijänä":

"Lehden julki lausuttuja arvoja ovat muun muassa henkinen hyvinvointi, oikeudenmukaisuus ja yksilön vapaus."

Ja sitten purskahdin nauruun xD Kun miettii lehden retoriikan läpileikkausta muutaman vuoden ajalta, millaiseksi lehti itsensä brändää retoriikkansa kautta, on todellakin vaikea ymmärtää, miten se sopii yhteen lehden muka-arvojen kanssa. Tässä asiassa täytyy valehdella jopa itselleenkin, mutta nyt jo tiedämme, että siihen kykeneviä löytyy.

Miten lehden mainitut arvot näkyy heidän toiminnassaan?

Koronaepidemiaan liittyvät jutut. En ainakaan itse pysty itseäni uskotella kuvittelemaan, että jatkuva pelkojen lietsominen ja taudin liioittelu olisi mitenkään henkistä hyvinvointia tukevaa toimintaa. He olivat mukana luomassa koronapsykoosia. Nimittäin osa lääketieteen asiantuntijoista on esittänyt huolensa siitä, että long covid olisi myös psykosomaattinen oireyhtymä. Tässä julkisella tiedottamisella on iso rooli.

Venäjään liittyvät jutut? Vain hyvin marginaalinen osuus, mutta jokseenkin vinoutunut osuus, kansasta saa nautintoa siitä, että pusketaan verkkoon lähes joka päivä muun tiedottamisen ohella antivenäjäpropagandaa ja sotauutisia, sekä toistuvaa esilletuontia, kuinka monikansallinen sotakoneisto on nyt täällä? Ei pidä unohtaa sitä kansanosaa, jotka kokee tällaisen ahdistavana ja vihaa ja pelkoa lietsovana.

Sukupuoliin, naisiin ja seksuaalisuuteen liittyvä uutisointi. Jatkuvasti naista ja seksuaalivähemmistön edustajia uhriutetaan, kun paha valkoinen heteromies on taas arvostellut väärällä tavalla jonkun peppua tai pukeutumista tai jotain,... Jopa normaaliin kritiikkiin suhtaudutaan jyrkän kielteisesti. Ei saa sanoa sukupuolien "väärää" määrää. Ei saa kritisoida homoseksuaalia esim. ala-arvoisesta käyttäytymisestä. Heteroa saa heittää kivellä.

Rasismiin ja äärioikeistoon liittyvä uutisointi? Rasismi ja äärioikeistolaisuus on vakavia asioita, joiden leviämistä tulee estää, mutta vielä vakavampaa on se, että jopa mielivaltaisesti käytetään näitä lyömäaseina luomaan sosiaalista ja poliittista eriarvoisuutta, painostetaan häpäisemällä ja uhkailemalla ihmisiä allekirjoittamaan sen "oikean" puolen ehdottomuudet ja hylkäämään omat arvonsa ja eriävät näkeymyksensä. Alistetaan jopa pyytämään anteeksi, jotta voidaan olla antamatta anteeksi, jotta voidaan jatkaa eriarvoistamista ja vihanlietsontaa.

Tällaissa tiedottamisessa on päivänselvinä vaikuttimina puolueellisuus, vihanlietsonta, eriarvoistaminen, sekä totalitarismia myötäilevä linja, joka repii kansaa erilleen ja asettaa heidät mielipiteiden, näkemysten jne. erilaisuuden vuoksi eri arvoiseen asemaan, "hyviin" ja "pahoihin". Iltalehti on valinnut puolensa ja se julistaa sitä punavihreää ideologiaa, jonka jo luultavasti enemmistö tunnistaa; meillä ei ole sananvapautta, vaan velvollisuus käyttää niitä "oikeita" sanoja ja ilmaisutapoja. Meillä ei ole vapautta esittää omia mielipiteitämme, vaan velvollisuus esittää niitä "oikeita" mielipiteitä. Meillä ei ole oikeutta reagoida asioihin omilla tavoillamme, vaan velvollisuus reagoida niihin "oikeilla" tavoilla. Punavihreys haluaa ylimmäksi päättäjäksi ja sanella sinulle, mitä sinun tulee olla. Tai muuten....!!! Siksihän punavihreät sai akuutin rabieksen vaalituloksestakin. "Väärin" äänestetty, kun oikeistopuolue voittti. Ja mitä siitä seurasi? Punakapina, jonka äänitorvena mm. Iltalehti toimii.

Onko Iltalehti tällaisella linjalla henkistä hyvinvointia edistävä, oikeudenmukainen ja yksilön vapauksia kunnoittava?

6

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohdin jatkanko syksyllä Iltalehden tilaustani, ja nyt varmistui että kylläpä vain. Hinnan pitää tietysti olla luokkaa 40€/a.

    • Anonyymi

      Just persunatsien sarjavihaa, sarjavalheita ja sarjarasismii on oikein tuova rauhaa ja hyvinvointia oikeille ihmisille ..väärän laiset voi muuttaa Suomesta pois ..

    • Anonyymi

      Vihervasemmisto ammentaa voimansa vallankumouksellisen kommunismin ja diktaattoreiden opeista. Sen voiman he piilottaa hyveposeerauksen alle. Vihervasemmisto on se todellinen uhka eikä persut tai heidän väitetty "rasismi".

    • Anonyymi

      Jos Iltalehti saa putinistipersun noin närkästymään, täytyy antaa Iltalehdelle pisteet.

      • Se on hyvä, että ymmärrät millä puolella olet, mutta siitä vielä puuttuu ymmärrys, millaisella puolella olet ja millaiseksi se on sinunkin mielenmaisemasi raisI<annut ;)


      • Anonyymi
        OtaBanaaniJaRauhotu kirjoitti:

        Se on hyvä, että ymmärrät millä puolella olet, mutta siitä vielä puuttuu ymmärrys, millaisella puolella olet ja millaiseksi se on sinunkin mielenmaisemasi raisI<annut ;)

        Kenen joukoissa seisot?

        En kenenkään, haluan jolkutella omat polkuni.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10901
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe