Orpo ja Sari: Meidän on panostettava nuoriin, leikkaamme siis nuorten tukitoimista.

Anonyymi-ap

Orpo, Riikka P ja Sari E, "Meidän on panostettava heikoimpiin, erityisesti nuorista on pidettävä huolta. Ja erityisesti heikko-osaisista ja mielenterveysongelmaisista nuorista pidettävä hyvää huolta.
Leikkaamme siis huostaanotettujen nuorten tukitoimista"

Päälle huvittunut virnistys ja high five.
?!

Onko tämän hallituksen ohjelman tekoon osallistunut itse vihtahousu?

19

174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikkaisiin äärioikeisto natsihallitus ei panosta ja on siksi jo sopinut rikkaitten veronalennukset ja nyt aikovat vielä rikkaitten perintöveroa laskea ..$$

    • Anonyymi

      Orpo on oikeassa. Huostaanotettuja lapsia paapotaan liikaa.

      Lastensuojelun jälkihuolto tarkoittaa että 18-vuotias autetaan elämän alkuun. Autetaan saamaan vuokra asunto sun muuta.

      Meidän kokoomuslaisten mielestä ne 18-vuotiaat voidaan hyvin vain lähettää laitoksesta ulos kadulle. Katu opettaa ja onhan heillä nuoret kehonsa myytävänä.

      • Anonyymi

        HP&A


    • Anonyymi

      Löyhkä sakenee puhuvat yhtä ja tekevät toista. Tekopyhä Essayah häpeäksi kristityille.

      • Anonyymi

        Kyllä. Essayah on tekopyhyyden huipentuma. Eikä myöskään kovin älykäs, urheilijat harvemmin ovat, jostain syystä.


      • Anonyymi

        Essayah on täydellinen esimerkki uskovien totaalisesta kaksinaamaisuudesta. Puhuvat hyvän tekemisestä ja mitään eivät tee muuta kuin pelkkää pahaa


    • Anonyymi

      Nyt on korkea aika kansan näyttää sioille että kusettamiselle on tullut lakipiste.

    • Anonyymi

      Muunneltua totuutta tekohymyn kera.

    • Ei ole vihtahousu osallistunut, mutta äärivasemmisto on osallistunut hallitusohjelman vääristelyyn,

      • Anonyymi

        Tässä puhutaan nyt hallitusohjelmasta jonka tämä hallitus on julkistanut. Missä on se vääristely?

        Kykenetkö koskaan tosiasioihin perustuvaan keskusteluun? Minä en muista sinun tehneen palstalla mitään muuta kuin sekopäistä trollaamista joka saa sinut vaikuttamaan vakavasti sairaalta ihmiseltä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tässä puhutaan nyt hallitusohjelmasta jonka tämä hallitus on julkistanut. Missä on se vääristely?

        Kykenetkö koskaan tosiasioihin perustuvaan keskusteluun? Minä en muista sinun tehneen palstalla mitään muuta kuin sekopäistä trollaamista joka saa sinut vaikuttamaan vakavasti sairaalta ihmiseltä.

        Luoja paratkoon tuollaista yksisiImäisyyttä xD Miksi annat vihallesi vallan?


      • Anonyymi
        OtaBanaaniJaRauhotu kirjoitti:

        Luoja paratkoon tuollaista yksisiImäisyyttä xD Miksi annat vihallesi vallan?

        Sinä et tee tällä koko palstalla mitään muuta kuin lapsellista trollaamista. Hanki elämä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et tee tällä koko palstalla mitään muuta kuin lapsellista trollaamista. Hanki elämä.

        Pahoittuuko mielesi aidosti vai teennäisesti?


    • Anonyymi

      Olihan siinä ohjelmassa myös konstit nuorten ja vähän muidenkin liikuttamiseksi: Nostetaan liikuntapalvelujen arvonlisäveroa.

    • Anonyymi

      Eipä siltä tunnu, eivät taida tietäänykypäivän menosta yhtään mitään nämä kokkareiden edustajat.

    • Noinhan se yleensä menee.

      Samasta asiasta on kyse, kun poliitikot lupaavat, että koulusta ei leikata. Kansanedustajat "unohtavat", että ne leikkaukset tehdäänkin usein kuntatasolla.

      Kenellekään ei pitäisi olla yllätys, että oikeistohallitus tekee oikeistolaista politiikkaa. Turha asiasta on kitistä.

      • Aina kun te äärilaidan venkulat kitisette oikeistosta, te sivuutatte sen, että myös vasemmistolaiset ovat olleet tekemässä pahojaan, mm. luomassa ja allekirjoittamassa karuja leikkaus- ja kiristyslistoja. Esiinnyt aina niin "oikeellisena" ja "hyveellisenä", mutta kuitenkin jauhat suoraan sydämestäsi vasemmistolaista kaksinaamaista sontaa. Mm. Orpo ja Tynkkynen on sanoneet suoraan, että joudutaan tekemään kipeitä päätöksiä. Milloin vasemmalla oltaisiin yhtä rehellisiä ja avoimia? Ei ikinä.


    • Anonyymi

      Tuohan se on oikeistoporvareiden "logiikka", talous saadaan sillä "nousuun" kun leikataan ja ihmisten etuuksia vähennetään. Tietty mm. velkaa käyttämällä tekosyynä. No tarkoitushan sillä on kääriä rahat omaan taskuun, aivan sama miten kansalla menee. Sitten on vielä ihmisiä jotka tuota kannattavat.

    • Jokainen voi tehdä päätelmiä, miten valtio toimii. Jos haluatte olla rehellisiä itsellennekin, ottakaa selvää, miten muutkin hallitukset on toimineet. Sieltä löytyy vasemmistolaistenkin allekirjoittamia karuja leikkauslistoja ja kiristyslistoja. Yksikään puolue ei ole niin synnitön, että voidaan lähteä kritisoimaan jotain puoluetta ja samalla sivuuttaa muiden puoleiden tekemiset. Tämä tyhjäpäinen oikeisto/vasemmisto -kulttuurisota todistaa, ettei Suomi olekaan niin sivistysvaltio kuin halutaan antaa ymmärtää.

      Aina voi yrittää kehittyä. Kehiittyhän se paisekin. Älä ole paisetta huonompi ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2635
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe