Olet menossa vaikka motarille, takana on parikin autoa jotka sitten rynnii ohi vaikka olisin itsekkin aikeissa ohittaa sen minun edellä olevan mutta takaa tullaan ohi jo yli sulkuviivojen panikoiden pakko kiire kiire v... muista.. Vaikka mulla on vilkku päällä hei, saatan siis ajaa myös ohituskaistalle niin kuin sinäkin vatipää takaa ohi rynnivä.
Tekis mieli joskus vetää tälläisen eteen vaan samaan tyyliin että ei kuule kiinnosta minuakaan, polkaseppa jarrua kun minä minä tulen sun etees.
Tekis mieli joskus vetää tälläisen eteen vaan samaan tyyliin että ei kuule kiinnosta minuakaan, polkaseppa jarrua kun minä minä tulen sun etees.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kiihdytä kunnolla ja näytä, että olet oikeasti menossa, etkä vaan aikomassa.
Yleensä siitä liittymästä ei muualle pääse, joten jos siinne on suuntaamassa, niin varmasti on sitten myös sinne aikomassa. Jos ei pää kestä takana olevilla odottaa vuoroaan, niin sitten heidän olisi syytä siirtyä julkisten käyttäjiksi.
Olet siis tunari ja tukostaja, sinne mennään eikä meinata. Sinun se pitäisi vaihtaa julkisiin jos et pärjää muiden tahdissa.
Mistä tiedät miten ajan. En ole ajotyyliäni mitenkään maininnut. Luetun ymmärtäminen on tiettävästi joillekin haasteellista. Annoit hyvän esimerkin tästä.
Kirjoituksessasi tuosta takana vuoron odottamisesta annat oivan kuvan siitä miten ajat.
Toki suututtaahan se kun ihan itse tulee oman ajamisensa tunariksi ja tukostajaksi todistaneeksi.
"Kiihdytä kunnolla ja näytä, että olet oikeasti menossa, etkä vaan aikomassa."
En voi kiihdyttää YLI edellä olevasta?
Vilkku on päällä paljon ennen jo kuin takana olevalla.
Kyse on kusipäistä, ei minusta.
Ainahan se vika muissa on ja niille löytyy jännittäviä nimiäkin. Itse on viaton eikä mitään ongelmaa ole itsessä.
Tietenkin jokainen liittyy vuorollaan. Sehän on päivänselvä asia. Parempi jättää tarpeeksi väliä edellä ajaviin, niin säästyy monelta päänvaivalta.
Jos jää takaa tulevien jalkoihin niin kyllä se jotain osoittaa.
Mitä se muka osoittaa? Riippuu täysin tilanteesta ja ajoneuvojen nopeuksista. Lopulta ei siis osoita yhtään mitään, jos ei tiedä koko tapahtumaketjua.
Sitä on kykitty jo tovi teidän takana, kun nopeus seilaa ja meno on muutenkin epävarmaa. Motarin avautuessa ohi on päästävä, koska ei pysty enää metriäkään ajamaan teidän takana.
Etupuskurin edessä on paljon turvallisempaa.
Entä mistä sulkuviivojen ylittelyistä aloittaja kertoo?
Monesti liittymissä on jonkun matkaa sulkuviiva, ennen kuin katkoviivoitus alkaa. Jos sulkuviiva ja sen tarkoitus ei ole hallussa, niin kannattaisi kenties sitten kerrata liikennesääntöjä.
Pidä vilkku päällä ja siirry ohituskaistalle. Se rynnijä hidastaa kyllä, jos meinaa tulla osuma. Jos sille sitten tuleekin paha mieli tilanteesta, niin entä sitten? Siellä se raivoaa omassa autossaan, ja sinä istut omassasi. Kyllä ihminen raivota saa, jos ei muuta osaa.
Huono neuvo. Tuo avaaja on selkeästi tunari ja hidastelija, eli hänen paikkansa on oikealla kaistalla ja hän voi ohittaa vasta sitten kun on ajan tasalla mitä edessä ja takana tapahtuu, sillä havannointikyky ja liikenteen lukeminen on selkeästi hankalaa.
Ensimmäisenä rampilta liittyvän kannattaa sovittaa vauhtinsa niin, että jos haluaa välittömästi ohittaa, niin pitää jättää sen verran tilaa motarilla olevaan autoon, että tosiaan saa kunnon vauhdin päälle siinä vaiheessa kun liittyy sekaan ja siitä pääsee sitten samalla ohikin jos vaan on tilanne selvillä. Noita kolareita tosin sattuu juuri noissa liittymissä kun taidottomat lähtevät haukkaamaan isompaa palaa kuin mihin taidot riittää ja silloin olisi vaan oltava nöyrä ja liityttävä siihen oikean kaistan possujonoon.
Ei, vaan hyvä neuvo. Vilkulla näytetään aikomus siirtyä oikeanpuoleisen kaistan yli ohituskaistalle. Jos takana tuleva ei sitä ymmärrä, niin ymmärtää viimeistään sitten kun siirtyminen tapahtuu. Kaikki oletuksesi nopeuksista ja etäisyyksistä ovat vain omia oletuksiasi, eivätkä liity annettuun neuvoon. Lopun kehotuksesi on oikein hyvä sinulle itsellesi.
Kaistanvaihtaja maksaa viulut jos tulee kolari takaa tulevan kanssa.
Myös se takaa tuleva vaihtaa kaistaa. Lisäksi se pyrkii ohi, vaikka edellä ajavalla on vilkku päällä, ja laiminlyö turvavälin.
Kun se takanatulevan sauma aukee ekana. Röyhkimys silloin kiilaa ensin!
Ei minulla ole aikaa jäädä jonkun toyotanysvärin perään ajelemaan. Ohi heti vaan kun vielä pääsee. Audi King Teiden King. 💪
Hitsariheiki pätee velkakotterolla. Sinähän pääset,jos röyhkeä ekana motarille,mikä ilo?
Hyvä on mennä järjestyksessä,kun etummaiselekkin aukee baana!
Ongelma on sinussa eikä niissä ohittajissa.
Moottoritien vasen kaista on tarkoitettu ohittamiseen ja siellä olevaa ei saa estää. Jos siis et ehdi sinne ennen muita, tulee sinun odotella ihan rauhassa sitä ohituspaikkaa.
Kannattaa kiihdyttää reippaammin.
Inssi ajossa esitä tuo on kun ajat ajakorttia, tsemppiä uusintaan..
Takana oleva rikkoo tl.lakia monin tavoin, vika ei ole siis siellä vaan edellä olevassa, ok.
Se takana kiihdyttävä ei saa lähteä ohittamaan, jos edessä kiihdyttävällä on vilkku päällä. Tokihan se lähtee, jos on liikaa ureaa päässä, mutta voi sitten joutua valtaisan rattiraivon valtaan, kun se edellä kiihdyttävä lähteekin omaan oikeutettuun ohitukseensa.
" mutta voi sitten joutua valtaisan rattiraivon valtaan, kun se edellä kiihdyttävä lähteekin omaan oikeutettuun ohitukseensa."
No tuossa tapauksessa se ohitettava tekee rikoksen.
Eikai ohittajan virheen tekeminen oikeuta ketään rikoksen tekemiseen?
Oikeudessa jos tuota käsitellään, tullaan siihen tulokseen että ohitettava kiilasi ohittajan eteen ja aiheutti onnettomuuden. Korvausten maksu menee 100% ohitettavalle.
Niin tekee minkä rikoksen? Ja se takana kiihdyttäväkö ajaa ihan oikein?
Oikeudessa jos tuota käsitellään, tullaan siihen tulokseen että taempana kiihdyttänyt kiilasi ohituskaistalle edellä olevan vilkusta huolimatta ja aiheutti onnettomuuden. Korvausten maksu menee 100% takana kiihdyttäneelle.
Lopputulema on se, että edellämenijä siirtyi varmistamatta kaistan olevan tyhjä. Siitä on kysymys.
Kun pellit paukkuu tuollaisessa tilanteessa, on aivan selvää että se kenen takaosa on lommolla, on syyllinen.
Ei kukaan aja tarkoituksella toista päin, edellämenijän täytyy tehdä äkkiliike että ehtii oikein siihen alle kolhittavaksi.
Sehän on tyhjä siitä kohdasta, johon edellä kiihdyttävä menee vilkulla aikeestaan ilmoittaen. Saa olla todella idiootti, jos takaa yrittää rynniä tilan pois.
Kun pellit paukkuu tuollaisessa tilanteessa, on aivan selvää että se rynnijä on syyllinen.
Näinpä juuri, eikä takana oleva saa ylittää sulkuviivaa.
Siinä teille joillekkin kusipäille taas vähän opittavaa.
Pitäisi laittaa keulaan sellainen puskuri, että voi kiihdytyskaistalla pukata ne 50kmh köröttelijät metsään....
Ainakin jyväskylässä panikoivia paviaaneja on paljon.
Pitäs ostaa joku 500 euron paku ja alkaa panikoida sillä, moni kiittäisi kun saisi sillä varmaan usemman murjottua kaiteeseen..
Älkää ajako jonossa kiihdytystielle. Jättäkää reilu väli, niin voi rauhassa kiihdyttää ja liittyä pääväylälle.
Tietenkin, jos sieltä joku ohi haluaa mennä, olisi huomaavaisinta ajaa vasenta kaistaa ohitse.