Patteriautot palavat laivoilla?

15

363

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisin kuin polttoaine joka syttyy vain ulkoisista tekijöistä, litium on epästabiili alkuaine joka tykkää reagoida itsekseen muihin aineisiin. Jossain kohtaa tämä johtaa siihen että mikään laivayhtiö maailmassa ei enää salli sähköautoja.

      • Täyteen ladatussa akussa todellakin on energiaa, toisin kuin polttoainetankissa, jossa ei ole sitä toista puolta tarvittavasta energiasta, eli happi puuttuu. Yleensähän tätä happea ei lasketa energiaksi, kun sitä on "joka paikassa", mutta sehän on tarpeen, jotta polttoaine tuottaisi sen energiamäärän, joka ilmoitetaan. Akussa asiat ovat toisin.

        Ratkaisuna voisi olla kuljettaa patteriautot täysin lataamattomina, jos akut sitten sen kestäisivät. Sitten vielä kalliimpi ratkaisu olisi kuljettaa akut eri kuljetuksena kuin auto. Tällöin autot olisi ehkä suunniteltavakin toisenlaisiksi, vähän kuin vaihtoakkuautoiksi.

        Erillisessä akkukuljetuksessakin olisi syttymisvaara (jos siis akut pitäisi olla ladattuja). Vaan ei siinä sitten auto palaisi ja ehkä sammutusjärjestelmä olisi helpompi järjestellä, kun ei olisi autojen rungot tiellä. Palavaa akkuahan ei oikeastaan voi sammuttaa, koska siinä on sekä hapetin että "polttoaine" samassa paketissa, veteen upottaminenkin vain jäähdyttää reaktiota, tuskin lopettaa sitä. Akkuja kuljettavassa laivassa siis pitäisi olla lämpöanturoita tuhkatiheään ja sitten vaikkapa joku nosturijärjestelmä, jolla palava kontti saataisiin riittävän nopeasti mereen. Hukkaanhan siinä menisi sadoittain niitä akkuja, mutta se olisi pieni hinta siitä, jos laiva pelastuisi.


    • Anonyymi

      Ensin syttymissyyksi ilmoitettiin sähköauto. Nyt on yllättäen kiire uutisoida, että syttymissyytä ei tiedetä. Olisiko tullut noottia sähköautobisneksen pyörittäjiltä. Niin tai näin, mutta syttymissyystä riippumatta sähköauto on ongelma sekä palavalla laivalla että parkkihallissa ja muuallakin.

      • Anonyymi

        Sähköautoille tulee kielto parkkihalleihin.


      • Anonyymi

        Ensimmäinen juttu oli jonkun polttomoottoripersun kirjoittama, kun siihen oli lisätty sana "epäillään", vaan sen vuoksi, kun tiedettiin kyydissä olleen muutaman sähköautonkin. Ei se perustunut mihinkään faktaan, kuten ei persujen hölmöilyt muutenkaan.

        No polttomoottorihönöt ovat hävinneet taistelunsa tuulimyllyjä vastaan. Autokanta sähköistyy ja se on hyvä se.


      • https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009742541.html
        "Tulipalon epäillään syttyneen aluksen rahtina olleesta sähköautosta."

        Vaikka syttymissyy olisi tupakanpoltto ja ensimmäinen palanut auto bensiiniauto, niin sitten kun sähköautot on saatu syttymään, ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla.

        Jos esimerkiksi yksi tuhannesta patteriauton akusta olisi sellainen, että se syttyy vähäisistä tärinöistä tai muista normaaleista ympäristön vaihteluista, niin sehän tarkoittaisi samalla, että sähköautojen kuljetusalukset todennäköisin palavat kuin palaavat. Jos taas herkkiä akkuja on vain yksi 10 000, niin silloikn laivapaloja esiintyisi vasta kerta vuoteen alusta kohti.


      • Anonyymi
        tuttuM kirjoitti:

        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009742541.html
        "Tulipalon epäillään syttyneen aluksen rahtina olleesta sähköautosta."

        Vaikka syttymissyy olisi tupakanpoltto ja ensimmäinen palanut auto bensiiniauto, niin sitten kun sähköautot on saatu syttymään, ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla.

        Jos esimerkiksi yksi tuhannesta patteriauton akusta olisi sellainen, että se syttyy vähäisistä tärinöistä tai muista normaaleista ympäristön vaihteluista, niin sehän tarkoittaisi samalla, että sähköautojen kuljetusalukset todennäköisin palavat kuin palaavat. Jos taas herkkiä akkuja on vain yksi 10 000, niin silloikn laivapaloja esiintyisi vasta kerta vuoteen alusta kohti.

        "ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla."

        Tehdään autonkuljetuslaivoista sukellusveneitä. Jos tulee tulipalo, niin siirrytään sukellusmoodiin. Kun palo vaikuttaa talttuneen, voidaan nousta takaisin pinnalle.


    • Anonyymi

      Uusi tuhoase
      On keksitty.

    • Anonyymi

      Ei sähköauto pala itsestään, jos se ei ole vaurioitunut ja/tai latauksessa. Jos kyseessä on ollut käytettyjä autoja kuljettanut alus, niin tuo voi olla mahdollista.

      Polttomoottoriautot ovat joka tapauksessa suurempi riski tulipalojen suhteen, mutta ne on helpompi saada sammumaan. Vaikkei akkuauto varsinaisesti palakaan, niin se tuottaa kuumuutta pitkään ja vaatii jäähdytystyötä pitkään.

    • Anonyymi

      Laivoille pitäisi sähköautoja varten rakentaa ulokekannet, joilta syttyneet autot voi kipata mereen sammumaan.

      • Anonyymi

        Hyvää mainosta valmistajille, näin upea autosi kulkee turvallisesti tehtaalta sinulle, sitten voit ajella tällä turvallisella sähköautolla täysin huoletonna 🤭


    • Anonyymi

      Laivat heiluu rajusti merellä vaikkei liikkeet olisi suuria silminnähden, neste pattereiden sisällä heiluu mukana viikkokausia merellä ja kuumenee, mun oma teoria, että eivät kestä hyvin merikuljetuksia.

      4000 autoa taas tuhoutuu + koko laiva, kalliiksi tulee sähköautoilu.

    • Anonyymi

      Jos tilaan jenkeistä 10 miltsin arvoauton, voinko vaatia että samaan laivaan ei saa lastata sähköautoja 😭😭😭😭

      • Anonyymi

        Et voi ellet omista laivaa.


    • Anonyymi

      Milloin Viking Line kieltää sähköautojen kuljettamisen matkustajalautoillaan, vedoten matkustajien turvallisuuteen?
      Jos autoja kuljettaneen laivan miehistön piti hyppiä mereen pois lienkien tieltä, niin kyse on vakavasta asiasta.
      Emme tarvitse itämerelle toista Estonian kohtaloa.
      Seuraan mielenkiinnolla ja lopetan laivamatkailun tähän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe