Patteriautot palavat laivoilla?

15

367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisin kuin polttoaine joka syttyy vain ulkoisista tekijöistä, litium on epästabiili alkuaine joka tykkää reagoida itsekseen muihin aineisiin. Jossain kohtaa tämä johtaa siihen että mikään laivayhtiö maailmassa ei enää salli sähköautoja.

      • Täyteen ladatussa akussa todellakin on energiaa, toisin kuin polttoainetankissa, jossa ei ole sitä toista puolta tarvittavasta energiasta, eli happi puuttuu. Yleensähän tätä happea ei lasketa energiaksi, kun sitä on "joka paikassa", mutta sehän on tarpeen, jotta polttoaine tuottaisi sen energiamäärän, joka ilmoitetaan. Akussa asiat ovat toisin.

        Ratkaisuna voisi olla kuljettaa patteriautot täysin lataamattomina, jos akut sitten sen kestäisivät. Sitten vielä kalliimpi ratkaisu olisi kuljettaa akut eri kuljetuksena kuin auto. Tällöin autot olisi ehkä suunniteltavakin toisenlaisiksi, vähän kuin vaihtoakkuautoiksi.

        Erillisessä akkukuljetuksessakin olisi syttymisvaara (jos siis akut pitäisi olla ladattuja). Vaan ei siinä sitten auto palaisi ja ehkä sammutusjärjestelmä olisi helpompi järjestellä, kun ei olisi autojen rungot tiellä. Palavaa akkuahan ei oikeastaan voi sammuttaa, koska siinä on sekä hapetin että "polttoaine" samassa paketissa, veteen upottaminenkin vain jäähdyttää reaktiota, tuskin lopettaa sitä. Akkuja kuljettavassa laivassa siis pitäisi olla lämpöanturoita tuhkatiheään ja sitten vaikkapa joku nosturijärjestelmä, jolla palava kontti saataisiin riittävän nopeasti mereen. Hukkaanhan siinä menisi sadoittain niitä akkuja, mutta se olisi pieni hinta siitä, jos laiva pelastuisi.


    • Anonyymi

      Ensin syttymissyyksi ilmoitettiin sähköauto. Nyt on yllättäen kiire uutisoida, että syttymissyytä ei tiedetä. Olisiko tullut noottia sähköautobisneksen pyörittäjiltä. Niin tai näin, mutta syttymissyystä riippumatta sähköauto on ongelma sekä palavalla laivalla että parkkihallissa ja muuallakin.

      • Anonyymi

        Sähköautoille tulee kielto parkkihalleihin.


      • Anonyymi

        Ensimmäinen juttu oli jonkun polttomoottoripersun kirjoittama, kun siihen oli lisätty sana "epäillään", vaan sen vuoksi, kun tiedettiin kyydissä olleen muutaman sähköautonkin. Ei se perustunut mihinkään faktaan, kuten ei persujen hölmöilyt muutenkaan.

        No polttomoottorihönöt ovat hävinneet taistelunsa tuulimyllyjä vastaan. Autokanta sähköistyy ja se on hyvä se.


      • https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009742541.html
        "Tulipalon epäillään syttyneen aluksen rahtina olleesta sähköautosta."

        Vaikka syttymissyy olisi tupakanpoltto ja ensimmäinen palanut auto bensiiniauto, niin sitten kun sähköautot on saatu syttymään, ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla.

        Jos esimerkiksi yksi tuhannesta patteriauton akusta olisi sellainen, että se syttyy vähäisistä tärinöistä tai muista normaaleista ympäristön vaihteluista, niin sehän tarkoittaisi samalla, että sähköautojen kuljetusalukset todennäköisin palavat kuin palaavat. Jos taas herkkiä akkuja on vain yksi 10 000, niin silloikn laivapaloja esiintyisi vasta kerta vuoteen alusta kohti.


      • Anonyymi
        tuttuM kirjoitti:

        https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009742541.html
        "Tulipalon epäillään syttyneen aluksen rahtina olleesta sähköautosta."

        Vaikka syttymissyy olisi tupakanpoltto ja ensimmäinen palanut auto bensiiniauto, niin sitten kun sähköautot on saatu syttymään, ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla.

        Jos esimerkiksi yksi tuhannesta patteriauton akusta olisi sellainen, että se syttyy vähäisistä tärinöistä tai muista normaaleista ympäristön vaihteluista, niin sehän tarkoittaisi samalla, että sähköautojen kuljetusalukset todennäköisin palavat kuin palaavat. Jos taas herkkiä akkuja on vain yksi 10 000, niin silloikn laivapaloja esiintyisi vasta kerta vuoteen alusta kohti.

        "ei sitä laivaa enää saa sammutettua kuin upottamalla."

        Tehdään autonkuljetuslaivoista sukellusveneitä. Jos tulee tulipalo, niin siirrytään sukellusmoodiin. Kun palo vaikuttaa talttuneen, voidaan nousta takaisin pinnalle.


    • Anonyymi

      Uusi tuhoase
      On keksitty.

    • Anonyymi

      Ei sähköauto pala itsestään, jos se ei ole vaurioitunut ja/tai latauksessa. Jos kyseessä on ollut käytettyjä autoja kuljettanut alus, niin tuo voi olla mahdollista.

      Polttomoottoriautot ovat joka tapauksessa suurempi riski tulipalojen suhteen, mutta ne on helpompi saada sammumaan. Vaikkei akkuauto varsinaisesti palakaan, niin se tuottaa kuumuutta pitkään ja vaatii jäähdytystyötä pitkään.

    • Anonyymi

      Laivoille pitäisi sähköautoja varten rakentaa ulokekannet, joilta syttyneet autot voi kipata mereen sammumaan.

      • Anonyymi

        Hyvää mainosta valmistajille, näin upea autosi kulkee turvallisesti tehtaalta sinulle, sitten voit ajella tällä turvallisella sähköautolla täysin huoletonna 🤭


    • Anonyymi

      Laivat heiluu rajusti merellä vaikkei liikkeet olisi suuria silminnähden, neste pattereiden sisällä heiluu mukana viikkokausia merellä ja kuumenee, mun oma teoria, että eivät kestä hyvin merikuljetuksia.

      4000 autoa taas tuhoutuu + koko laiva, kalliiksi tulee sähköautoilu.

    • Anonyymi

      Jos tilaan jenkeistä 10 miltsin arvoauton, voinko vaatia että samaan laivaan ei saa lastata sähköautoja 😭😭😭😭

      • Anonyymi

        Et voi ellet omista laivaa.


    • Anonyymi

      Milloin Viking Line kieltää sähköautojen kuljettamisen matkustajalautoillaan, vedoten matkustajien turvallisuuteen?
      Jos autoja kuljettaneen laivan miehistön piti hyppiä mereen pois lienkien tieltä, niin kyse on vakavasta asiasta.
      Emme tarvitse itämerelle toista Estonian kohtaloa.
      Seuraan mielenkiinnolla ja lopetan laivamatkailun tähän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe