Mikä on persun mielestä rasismia?

Persuilla taitaa olla hieman määrittely rasismiin kuin virallinen ja koulussa opetettu kanta on. Ihan mielenkiinnosta kuuntelen mitä keksitte vastata?
21252
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Se on rasismia, kun ette ann meidän perussuomalaisten olla rasisteja rauhassa.

Äänestä

Jo 1970-luvulla opetettiin että rasismi on sortoa.

Suomessa tavis ei kykene sortamaan ketään vain vallassaolijat kuten kansanedustajat ja ministerit ja viranomaiset kykenevät sortamaan. Joten koneisto on se joka ensikädessä voi olla rasisti.

Ja Suomihan on kyllä osoittanut koneistollaan olevansa rasisti. Varsinkin alkuperäiskansaamme vastaan.

Äänestä

Nyky suomalaisella on vain botoksin ja kullinlaitto ottaan tärkeintä , ja vanhojen kavereiren kirjottelut historiassa . Tuntuu siltä että nämä vois laitaa ne botoxsit aivojenkin tilalle .

Äänestä

Sinun kirjoittelusi on rasimia, olet siis rasisti.

Äänestä

SDP.

Äänestä

mikä on rasismia 🤔 oikea rasismi on sitä että voittajasta tehdään häviäjä keinoja kaihtamatta !!!

Äänestä

Täällä kun seuraa vastauksia, kysymys ohitetaan tai vastataan ihan jotain asian vierestä. Eli kun kysytään miten persut määrittelevät rasismin- vastaan tyyliin:"Isoisäni olkihattu" , mainitaan jokin puolue, joten nega sävyssä. Yritetään maalittaa kysyjä heti alkuhetkellä ja ampuja kysymys ja kysyjä heti alas. Vastausta ei kysymykseen haluta antaa, koska menee ns."aralle alueelle". Persut tekevät politiikkaa tunne edellä ja se tunne on viha. Itänaapuri kiittää Suomen äärioikeistoa, jonka vihapuhetta putoaa heidän laariinsa. Hävettää kun Suomessa on näin tyhmää porukkaa.

Äänestä
  • No mene kotiisi mistä oletkin, ei täällä sinua kaivata.

    Äänestä

SDP on rasismia.

Äänestä
  • Itsepähän ruokit persuvastaista rasismia matalaälyisillä kommenteillasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Itsepähän ruokit persuvastaista rasismia matalaälyisillä kommenteillasi.

    Hölmö.

    Äänestä

Rasismi: liian pitkä sana persuille ymmärtää.

Äänestä
  • Kaikkea se leipä elättää, kuten sinua.

    Äänestä

SDP on rasismia.

Äänestä

SDP on rasismia.

Äänestä

Ainoa rasistinen teko, minkä teen , on välttää totaalisesti yleisessä käytössä olevia vessoja. Aloitin välttelyn jo 1990-luvulla.

Äänestä

Haittamaahanmuutto ja pakkoruotsi.

Äänestä
  • kommunismi

    Äänestä

kävin koulun 70-luvulla, arvaa puhuttiinko rasismista. Silloin sai vielä ilmaista mielipiteensä, oi niitä aikoja....

Äänestä

Rasismi on sananvapauden vastakohta.

Äänestä

Ainakin suomen kulttuuriin ja lakeihin kohdistuneiden rikosten arvostelu on rasismia!Ihmisoikeuksien puolustaminen länsimaisen sivistyksen muodossa on myös rikos!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persuilla taitaa olla hieman määrittely rasismiin kuin virallinen ja koulussa opetettu kanta on. Ihan mielenkiinnosta kuuntelen mitä keksitte vastata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu