Eletään vuotta 2023 - ruotsin kielellä ei merkitystä suomalaisille.
Vahvakin pakkoruotsi unohtuu useimmilta. Vapautus jo kaikille!
18
225
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä. Vapaus nyt, ei enää ruotsipakkoa!
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#179499722
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Pakkoruotsi mieletön!
- Anonyymi
Niin mutta yhdenasian puolue RKP pitää kielipuolueena ainoasta asiastaa kiinni, mitään muuta tuolla puolueella ei sitten olekaan antaa, ja tuossa kieliasiassa se pitää vain rantaruotsinkielisten puolta, ei kenenkään muun.
- Anonyymi
Ruotsi täysin merkityksetön
- Anonyymi
Ruotsilla ei mitään tee
- Anonyymi
Englanti tärkeä, ruotsi tarpeeton
- Anonyymi
Kieliaktiivin logiikka: Kieliä, jotka unohtuvat käytön puutteessa, ei saa opettaa. Eli lopetetaan ranska, saksa, venäjä... Kieliaktiivi korostaa osaamattomuutta. Se on kieliaktiiville hyve.
- Anonyymi
Kuka tässä on mitään ollut kieltämässä? Jos sitä ruotsia haluaa opiskella niin päntätköön niin paljon kuin jaksaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka tässä on mitään ollut kieltämässä? Jos sitä ruotsia haluaa opiskella niin päntätköön niin paljon kuin jaksaa.
Aloituksessa luki: "Vapautus kaikille!"
B1-kieli on pakollinen kieli, josta ei voi vapauttaa. Jos se ei ole ruotsi, niin se on esim. ranska tai saksa. Vai käytätkö sinä ranskaa ja saksaa päivittäin arjessasi? Ovatko ne kieliä, jotka pysyvät, vaikkei niitä käytä ollenkaan? Onko ruotsi ainoa kieli, joka unohtuu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloituksessa luki: "Vapautus kaikille!"
B1-kieli on pakollinen kieli, josta ei voi vapauttaa. Jos se ei ole ruotsi, niin se on esim. ranska tai saksa. Vai käytätkö sinä ranskaa ja saksaa päivittäin arjessasi? Ovatko ne kieliä, jotka pysyvät, vaikkei niitä käytä ollenkaan? Onko ruotsi ainoa kieli, joka unohtuu?Aktiivi ei ota huomioon että joutuu pakolla lukemaan kahta kieltä jatkossakin. Aktiivi yrittää siksi vapauttaa koko Suomen kielistä. Vain enkkua sopii lukea ja osata kun suomalainen voi oppia vain yhden kielen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aktiivi ei ota huomioon että joutuu pakolla lukemaan kahta kieltä jatkossakin. Aktiivi yrittää siksi vapauttaa koko Suomen kielistä. Vain enkkua sopii lukea ja osata kun suomalainen voi oppia vain yhden kielen.
Oleellista on, että kieliopinnot valitaan opiskelijan oman edun kannalta, oli kieliä yksi, kaksi tai enemmän.
Englanti on tarpeen kaikille, ruotsi ei. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oleellista on, että kieliopinnot valitaan opiskelijan oman edun kannalta, oli kieliä yksi, kaksi tai enemmän.
Englanti on tarpeen kaikille, ruotsi ei.Englantia lukevat kaikki joka tapauksessa, jos et satu tietämään. Englanti ei tule ruotsin tilalle, tiedoksi tämäkin sinulle.
Ruotsin tilalle tulee pakollinen b1-kieli, joka voi olla esim. suosittu ranska. Jos kerran ruotsia ei tarvita missään, niin miten sitten tarvitset ranskaa? Käytätkö sitä työssäsi, arjessasi, matkoilla? Eikö englannilla pärjääkään enää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oleellista on, että kieliopinnot valitaan opiskelijan oman edun kannalta, oli kieliä yksi, kaksi tai enemmän.
Englanti on tarpeen kaikille, ruotsi ei.Katsoin äsken ihan randomina kahden järjestön työpaikkailmoitusta. Molemmissa vaaditaan suomen ja englannin lisäksi ruotsin taito.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katsoin äsken ihan randomina kahden järjestön työpaikkailmoitusta. Molemmissa vaaditaan suomen ja englannin lisäksi ruotsin taito.
Tarvitaanko ruotsia tekemään avustushakuja ruotsinkielisille säätiöille - ei todellista tarvetta.
Tai sitten paikat onkin varattu suojatyöpaikoiksi ruotsinkielisille...
- Anonyymi
Nyt!
- Anonyymi
Vapaus kaikille
- Anonyymi
Ei enää turhaa työtä ruotsin kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1445800
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253586Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1222815- 472498
- 291939
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2631851Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt491800Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201626- 321587
- 281540