Dynaaminen hinnoittelu tappaa bisnekset

Anonyymi-ap

Ahneella on paskainen loppu.

Muutama esimerkki:
1) Sinulla on tarve matkustaa. Menet VR:n sivulle ja yrität ostaa matkalippua. hinta on pilvissä. Fuck, pitäkää tunkkinne, menen omalla autolla.
2) Tarve majoittua toisella paikkakunnalla. Netin varaussivulla huonehinnat ovat tapissa. Pazkat, pitäkää tunkkinne, etsin halvan matkustajakodin tai BB-kämpän jostain sivummalta.
3) Suosittu bändi pitää konsertin. Netti on heti tukossa, mutta jos onnistuu varaamaan liput, niin niistä pitäisi maksaa 1500 euroa. Fuck, pitäkää tunkkinne, jätän menemättä.

10

617

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      VR on ihan hädissään. Ensin se sai julkisuutta muuttamalla tuota lippusysteemiä "dynaamisen hinnoittelun" mukaiseksi. Nyt se mainostaa telkkarissa ahdinkoaan, että tulkaa nyt matkustamaan junalla.

    • Anonyymi

      Häikäilemätöntä rahastusta, sellaista ei pidä tukea vaan boikotoida.

    • Anonyymi

      Kyllähän tämä menee toisinkin päin. Esim. terveyskeskuspalvelut, jossa käynti maksaa 20eur/kerta. Todellinen kustannus on 100eur veronmaksajille.

      Kaupunkien bussiliikenne myös. Yhteiskunnan subventoimaa touhua.
      Sitten ihmetellään, miksi on kokoajan tappiota ja SOTE epäonnistuu, kun kukaan ei maksa todellisia kuluja.

      Meno on kuin Monacossa, näiden suurimmat käyttäjät ei maksa veroja juuri ollenkaan.

      • Anonyymi

        Melkoista idiotismia tuo viimeinen lauseesi, mistäköhän mahtaisi johtua ettei sairas ihminen pysty maksamaan veroja juuri lainkaan... vihjeeksi, liittyisikö jotenkin työkykyyn...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Melkoista idiotismia tuo viimeinen lauseesi, mistäköhän mahtaisi johtua ettei sairas ihminen pysty maksamaan veroja juuri lainkaan... vihjeeksi, liittyisikö jotenkin työkykyyn...

        Eipä se työkykyinenkään kovin kummoisia veroja maksa. Mietipä, 30 000eur vuosituloista maksetaan ennakkoa 4500eur ja kun loppurahalla ostellaan kaikkea kivaa, ALV:n ollessa 24%, tulee maksaneeksi veroja jonkun 9000eur vuodessa.

        Tuo 9000eur/vuosi riittää just ja just pitämään nenän pinnalla, jokaisen suomalaisen saadessa n. 500 000eur tulonsiirrot ja palvelut, varhaiskasvatuksen ja koulutuksen (pelkkä peruskoulu 9v maksaa 100 tonnia). Siinä ei saa olla kovin montaa päivää rokulia, että saa maksettua kulunsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Melkoista idiotismia tuo viimeinen lauseesi, mistäköhän mahtaisi johtua ettei sairas ihminen pysty maksamaan veroja juuri lainkaan... vihjeeksi, liittyisikö jotenkin työkykyyn...

        Tuo työkyvyttömyyskin on hauska asia. Jos on tottunut saamaan tukea ja sitä saa verrattain helposti, niin ei tietenkään pysty työntekoon. Sitten taas monessa maassa työnteko onnistuukin ihan hyvin vaikka lonkkaa vihloo tai välillä vituttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä se työkykyinenkään kovin kummoisia veroja maksa. Mietipä, 30 000eur vuosituloista maksetaan ennakkoa 4500eur ja kun loppurahalla ostellaan kaikkea kivaa, ALV:n ollessa 24%, tulee maksaneeksi veroja jonkun 9000eur vuodessa.

        Tuo 9000eur/vuosi riittää just ja just pitämään nenän pinnalla, jokaisen suomalaisen saadessa n. 500 000eur tulonsiirrot ja palvelut, varhaiskasvatuksen ja koulutuksen (pelkkä peruskoulu 9v maksaa 100 tonnia). Siinä ei saa olla kovin montaa päivää rokulia, että saa maksettua kulunsa.

        Kaikki eivät teekään osa-aikatyötä. 30 000€ ei ole normaali kokoaikainen työntekijän palkka vuodessa.


    • Anonyymi

      Dynaamisen hinnoittelun idea on juuri se, että hinta elää kysynnän mukaan. Jos ne liput menee kaupaksi 1500€/kpl tai hotelliyö 500€/kpl ja paikat täynnä, niin se on se idea, että menet mummolaan, kun se katsomasi palvelu on ylikysytty.
      Hiljaisena aikana hintajoustolla yritetään saada kapasiteettia.
      Junassa tämä ei toimi täysin, koska kaikki ei halua Seinäjoelle koskaan vaikka se olisi ilmaista.

      • Anonyymi

        Dynaaminen hinnoittelu toimii jos se on rakennettu toimivaksi. Mutta homma kusee kun hintaskaala vedetään liian leveäksi.
        Jos ne kalleimmat liput jäävät säännöllisesti myymättä, on hinta yläpäässä liian kova. Jos halvemman pään liput myydään liian nopeasti on hinta alapäässä liian halpa. Hintaskaalan oikea asetanta määrittää menestyksen.
        VR:n hinnoittelu varsinkin tuntuu olevan aika laajalla skaalalla, todennäköisesti siinä on korjattavaa, jotta tyhjistä paikoista ei tule mainehaittaa ja toisaalta kun juna on täynnä, on toivottavaa, että se on täytetty maksimaalisella hinnalla.


    • Anonyymi

      Oikeastaan vain tuo aloituksen VR-esimerkki on edes jossain määrin ongelma. VR on valtionyhtiö, jolla on tulotavoitteen lisäksi tavoite lisätä joukkoliikenteen käyttöä. Dynaaminen hinnoittelu pyrkii täyttämään ajettavan vuoron maksimaaliseen hintaan, joka on omiaan alentamaan joukkoliikenteen kysyntää. Jos joukkoliikenteen käyttöä haluttaisiin lisätä, käytettäisiin dynaamisen hinnoittelun sijaan dynaamista junaa, jonka vaunumäärää kasvatettaisiin maksimiin asti ja kun maksimi tulee vastaan niin lisätään junavuoroja.
      VR on vaikeassa tilanteessa kun sen pitää toimia lähes kuin Alkon.
      Nuo muut esimerkit ovat selkeämmin voiton maksimointia silloin kun kysyntä ylittää tarjonnan. Ei konsertin järjestäjä välitä siitä, pääsetkö sinä katsomaan konserttia, vaan siitä, että konsertin liput myydään loppuun maksimaalisella hinnalla.
      Eikä paikkakunnan majoituksen tarjoajia haittaa lainkaan, että eivät myy sinulle yötä hotellissa 150 eurolla, kun sille huoneelle löytyy ottaja myös 450 eurolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      48
      5699
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      323
      5517
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2535
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1988
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      38
      1850
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe