Hellsingin Sanomien alennustila.

Se siitä hyvästä ja vastuullisesta journalismista. Hesarin poliittinen kantaaottavuus on niin puolueellisesta ja jyrkkää, sekä maalittavaa, että Hesaria voi ihan avoimesti ja rehellisesti kutsua propagandamediaksi.

Esimerkiksi radikalisoitunut retoriikka, jossa mm. Purraa on kohdeltu roskana, täyttää maalittamisen tunnusmerkit, jonka mm. tutkija-aktivisti Tuija Saresma on näkemyksellään julistanut. Esimerkki vihaan ja eriarvoistamiseen perustuvasta maalittavasta kirjoituksesta, josta löytyy kontekstista irroittelua, vääristelyä ja kärjistämistä. https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009717741.html

Ja tässä seurausta, miten median ja toimittajien retoriikka vaikuttaa muualla yhteiskunnassa. Blogi on kirjoitettu Saska Saarikosken kirjoittelun innoittamana, joka myös täyttää maalittamisen, mustamaalaamiseen, lokaamisen, vihanlietsonnan, vääristelyn, kärjistämisen jne jne tunnusmerkit: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-tuomaala/saska-saarikoski-mutta-ei-hanta-riikka-purraa-nain-pimeaksi-arvattu/

Ja tässä Saska Saarikosken mentaliteettia vuodelta 2019: https://twitter.com/SaskaSaarikoski/status/1205524606309806080?s=20

Kysymys siis kuuluu: osataanko Suomessa, väitetysti sivistys- ja oikeusvaltiossa, hoitaa asioita sivistyksellisesti ja oikeudenmukaisesti?

18

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huvittavaa toi, että noiden "kommari-älykköjen" juttuihin tuntuu aina *köh* vahingossa lipsahtava joku kökkö Hitler vertaus, kun "keskustelevat" Persuista!? :P :D

      Juu! Ihan ehdottomasti Purra ja Hitler on tismalleen samanlaisia!

      *diu-diu!*

      Ostakaa kommarit aivot! :/

    • Anonyymi

      Ei osata. Olet niiiiiiin oikeassa. Alennustilassa koko valtakunta.

      • Anonyymi

        Ihmettelen kun superMarin oli noitavainon kohteena ja hänen hallituksensa rajun naisvihankin kohde .. Nyt onneksi natsiPutinin trollit on täysin hiljaa .. Taitaa olla Putinille mieluinen natsihallitus ..


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ihmettelen kun superMarin oli noitavainon kohteena ja hänen hallituksensa rajun naisvihankin kohde .. Nyt onneksi natsiPutinin trollit on täysin hiljaa .. Taitaa olla Putinille mieluinen natsihallitus ..

        Ei Kreml ja Pietari ole vaiennut. Venäjä ja meidän punavihreät on suuri vihan koneisto, joka hyökkää hallitustamme vastaan. Kumpikaan taho ei kunnioita demokratiaa. Kaikki persuja ja/tai hallitusta vastustavat ajavat samaa tuhon ja vihan agendaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmettelen kun superMarin oli noitavainon kohteena ja hänen hallituksensa rajun naisvihankin kohde .. Nyt onneksi natsiPutinin trollit on täysin hiljaa .. Taitaa olla Putinille mieluinen natsihallitus ..

        Missäs muuten kaikki uutiset valtavavalemedioissamme siitä, kun Italiaankin saatiin ensimmäistä kertaa nuori kaunis naispääministeri? :)

        Eri asia? Koska ei kommari.


    • Anonyymi

      Hesaril on kusi sukas .. ei ole uskaltanut kertoa , et Soinilta persupuolueen anasti äärioikeisto natsit .. Nyt kauhuissaan kun natsit on hallituksessa ..
      Media ja politiikot pelännyt kuusi vuotta ..

      • juu nääs hitIerhän elää vielä. Nähtiin kuulemma eilen Mannerheimin kadulla mittanauha kädessään.


      • Anonyymi
        OtaBanaaniJaRauhotu kirjoitti:

        juu nääs hitIerhän elää vielä. Nähtiin kuulemma eilen Mannerheimin kadulla mittanauha kädessään.

        ... mittanauhan toisessa päässä itse Il Duce! Olivat kuulemma mittaamassa 10 kertaa aikaisempaa suuremman Mannerheim-natsipatsaan sijaintia. Veikkailivat et sen alta pitäis purkaa ainakin pikku-parlamentti, ja pari moskeijaa.


      • Anonyymi

        Soini teki käsittämättömän virheen kun hyväksyi puolueeseensa ääriateisteja. Soini ei ehkä halunnut PS n profiloituvan uskonnolliseksi puolueeksi, mutta ääriateistien mukaan ottaminen on ollut suuri virhe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soini teki käsittämättömän virheen kun hyväksyi puolueeseensa ääriateisteja. Soini ei ehkä halunnut PS n profiloituvan uskonnolliseksi puolueeksi, mutta ääriateistien mukaan ottaminen on ollut suuri virhe.

        Soini mokasi, olisi kunnioittanut puolueensa äänestystulosta ja olisi suomen suosituimpia poliitikkoja.
        Nyt hän on vain katkera entinen yksinvaltias.


    • Anonyymi

      Sirola opistossa ei opittu journalismia, vaan propagandan tekoa.

      • Anonyymi

        Ukraina toimii Sirola opiston opein.


    • Anonyymi

      Hesari = Mestari. Ota banaani ja rauhoitu.

    • Anonyymi

      Olikohan joku ay-mies:"Seiska on luotettavampi kuin HS"

    • Anonyymi

      Missä persujen sananvapaus nyt?

    • Anonyymi

      HS on edelleen Suomen luetuin julkaisu Seiskan kanssa. Tänä päivänä tilanne Suomen mediassa on mennyt siihen että jollei ylitä rajoja niin ei saavuta myös yleisön kiinnostusta. Eikö Janitskin ja mitä vittua lehti antanut tästä jo esimerkkiä?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      264
      4760
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3207
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2603
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe