SiIakkaIike - Hyväntekijä vai väkivaltainen äärijärjestö?

Tätä silakkaliikke esittää olevansa:

"Olemme rauhanomainen liike jakamattoman ihmisarvon, luonnon, tieteen, yhdenvertaisuuden ja syrjimättömyyden puolesta. Toimimme vastavoimana fasismille, rasismille, ilmastodenialismille sekä syrjiviin jakolinjoihin pyrkivälle politiikalle ja ilmapiirille. Periaatteemme on, että jakaessasi arvomaailman ja halun olla osa parvea, sinä olet silakka."

Mutta mitä käytäntö osoittaa?

Silakkaliikkeen perustaja, Johannes Koski, rinnastaa itsensä Ernst Blofeldiin. Jos joku ei tiedä, kuka tämä henkilö on, kyseessä on James Bondin fiktiivinen arkkivihollinen, joka johti rikollista Spectre-järjestöä. Järjestön toiminnan ydinmääritelmä oli "Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion", josta nimikin muodostuu lyhenteenä, SPECTRE. Silakkaliikettä siis johdetaan rikollisella ja väkivaltaisella mentaliteetilla.

Käytäntö yleensä siis osoittaa, että Johannes Kosken johdolla silakkaliike ajaa voimakkaasti viholliskuvien luomista, erilaistumista, kahtiajakoa, ideologista eriytymistä, jengiytymistä ja lahkoutumista, sekä ihmisten luokittelua ja eriarvoistamista. Ja silakat ovat ylpeitä siitä mitä edustavat. Liikkeen ideologiassa suositaan myös voimakeinoja, jopa aseellista tukea toimintaan. Tuleeko meidän silti nähdä Silakkaliike hyväntekijänä, vaikka liikkeen syvintä ydintä ääriajattelu?

Miksi mm. SDP, Vasemmistoliitto ja Vihreät eivät ole irtisanoutuneet julkisesti näistä äärivasemmistolaisista järjestöistä? Antavatko he hiljaisen hyväksyntänsä väkivallan ja vihan lietsomiselle, jopa kannattavat sitä itsekin? Juuri siksikö oikeiston vastumiseen liittyy jopa demokratian halveksiminen?

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Floppi. Ei olla tästäkään wokesta vihervasemmistolaisten piiperryksestä onneksi enää kuultu mitään vaikka YLE sitä koitti alussa kovasti mainostaakin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      184
      3839
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      517
      2901
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      41
      1751
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      113
      1523
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      50
      1360
    6. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      22
      1311
    7. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      53
      1245
    8. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      1230
    9. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      128
      1162
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      41
      1059
    Aihe