Tiitisen listaa on puitu oikeudessa, mutta se ei tarkoita sitä, etteikö listaa julkistettaisi, jos eduskunta niin päättää.
Oikeudessa tehdään päästös kulloinkin voimassa olevian lakien parusteella. Eduskunta puolestaan säätää lait.
Jos eduskunta katsoo tarpeelliseksi Tiitisen listan julkistamisen, se tekee siitä lain ja virkamiehet toimivat sen mukaan. Jos eivät toimi, niin oikeus tuomitsaa lain mukaisesti listan julkiseksi.
Suomessa eduskunta käyttää ylintä valtaa, ei virkamiehet.
Oikeudessa tehdään päästös kulloinkin voimassa olevian lakien parusteella. Eduskunta puolestaan säätää lait.
Jos eduskunta katsoo tarpeelliseksi Tiitisen listan julkistamisen, se tekee siitä lain ja virkamiehet toimivat sen mukaan. Jos eivät toimi, niin oikeus tuomitsaa lain mukaisesti listan julkiseksi.
Suomessa eduskunta käyttää ylintä valtaa, ei virkamiehet.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se tuntuu useinkin unohtuvan.
Erilaisia listoja riittää jos niitä haluttaisiin julkistaa.
Mikä siinä listassa kiihottaa? Liuta boomereita, joilla elämä ehtoopuolella. Annetaan jo olla vuosikymmenten takainen homeinen paperilappunen. En ihan bonjaa, miikä tässä kohussa on se pihvi. Koitetaanko jälleen saada yksinkertaisilta kansalaisilta focus siirrettyä jostain oleellisemmasta tähän Tiitisen listaan. Ja osa yksinkertaisista kiimailee nyy tämän kanssa. Lopputulos tiedetään ja kohu laantuu kyllä.
Tiitisen lista on siksi mielenkiintoinen, että Stasin agenttien merkitys ihmisten kärsimyksissä on paljon suurempi kuin esimerkiksi Rydmanin kirjoittelu omalla rasistiselle kullalleen (ymmärsin, että kullannuppu suhtautui Rydmania kielteisemmin maahanmuuttoon).
Ihan vain moraalin kannalta ei voi suojella kidutukseen osallistuneita ja ronkkia jonkun yksityisiä sanomia ja etsiä niistä piilomerkityksiä.
Onko sana moraali tuttu, vai oletko vihervassari?
Isot laumat opiskelijoita hyppäsi DDR:ssä ja DDR:n Helsingin Kulosaaren lähetystössä tuon tuostakin.
Näitä lellipoikia ja -tyttöjä syötettiin ja juotettiin ylenpalttisesti. Kaikki eivät olleet varsinaisesti vakoojia, vaan kuuluivat DDR:ää ja Neuvostoliittoa kiinnostavaan Suomen tulevaan, koulutettuun potentiaaliseen eliittiin. -Aina tietysti lörpötellään. Sattuu ja tapahtuu.
Vakoojat saivat palveluksistaan rahallista ja muutakin konkreettista hyötyä. Joitakin Stasi koulutti enemmän. Esim. suomalainen historian opiskelija koulutettiin elektroniseen vakoiluun.
Nämä porukat iäkkäimpiä vihreitä myöten tietävät toisistaan. Aina joku tuntee jonkun. Ongelmallista Suomen kannalta on se, että myös nämä lellipojat ja -tytöt saattavat olla kiristettävissä.
Kiristetteävissä ristiin-rastiin.
Hyvä Veli, näin juuri.
Yhteiset edut ja muut intressit. Yhteeen köyteen vetäminen on voimaa ja vaikutusvaltaa.
Hyvät Veljet ja Hyvät Siskot.