Tuo kannattaa hankkia, jotta voit katsoa siitä TV:n full HD lähetyksiä, jotka on tehty pienemmällä resoluutiolla.
Tämä on järkevää myös kännyköissä, joissa monissa on 8k videotallenus. Noita kannattaakin katsoa pieneltä kännykän näytöltä.😂
T. Ryynäsen Topi
Tämä on järkevää myös kännyköissä, joissa monissa on 8k videotallenus. Noita kannattaakin katsoa pieneltä kännykän näytöltä.😂
T. Ryynäsen Topi
Vastaukset 26
Vanhimmat
Juu näin on asia.
TV:n lähetykset ovat vielä kauan Full HD laadulla.
Eikö noita 8k resoluution leffoja ja ohjelmia vielä paljoa löydy.
Pelkkää hypetystä koko homma.
No eihän tuo paha hintainen ole.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/861631/LG-OLED-Z3-77-8K-OLED-televisio?gclid=Cj0KCQjwoK2mBhDzARIsADGbjeoLx-E5GTz3ANQp21zHNwYWT5mpvw6daRvvj_shzeQ9p722xoh9LPoaAvtXEALw_wcB
No ei.
Ihanan kallista! ❤️
Otan kaksi! Vai kaipaisko toi keittiökin omaa?
Miten se muuntuu mun 28" Philipsin kuvaputkinäytölle.
8k vaiko Full HD?
😂
Varmaan samallai ku noi nykyset HD-lähetykset?
Harmi kun nyt olisi hyviä telkkareita tarjolla mutta kun ohjelmat ovat täyttä kuraa. Ei niitä viitsi kastoa.
Tekniikan kehitys ei ole taannut sisällön kehitystä.
Päinvastoin huonompaan suuntaan se on mennyt sekä elokuvissa että musiikissa. Oikeastaan kaikki parhaat on jo melko varmasti tehty eikä niitä tulla enää ylittämään.
Kun katseluetäisyys on riittävän pitkä silloin riittää vanha kunnon putkitelkkari.
Jaa minä katson juuri tuon takia n. metrin päästä 28 Philipsistäni.
Kätevää, niin ruskettuu samalla! 👍🏻
Paskat elokuvat ja sarjat eivät hyväksi muutu vaikka olisi millainen telkkari. Uutisia ja ajankohtaisohjelmia on hyvä katsoa kymmenen vuotta vanhalla 32 tuuman lcd-telkkarilla.
Nääkyy politiikkojen ihohuokoset 8k
No mä hommasin jo 4K. Ja oli kyl hyvä ostos!! Koskaan aikasemmin pienempiresoluutiosella telkalla noi normi-SD lähetykset ei ole näyttäny yhtä rupisilta kun sillä! :)
Kehitys kehittyy, lähetystekniikka ei.
Millainen televisio toimisi hyvin myös tietokoneen näyttönä?
Riippuu pelaaks "kybällä" vai ihan vaan huvin vuoks. Mulle ainakin kelpaa vallan mainiosti näytöks toi 4K-telkka.
Ei kai 8K laitetta kukaan osta normaalia TV lähetystä seuratakseen… (katsooko joku vielä ”normaaleja” TV lähetyksiä).
Tuollaisella 8K Laitteella katsotaan sitten vaikkapa sitä kännykällä 8K resoluutiolla kuvattua kuvaa…
Myös 8K tarkkuudella olevat pelit alkavat jossain vaiheessa yleistymään.
Uudet elokuvat alkavat myös löytymään 8K versioina mutta niiden jakaminen tietysti vaatii jo jonkinverran nopeaa yhteyttä suoratoistona jaettaessa.
Voipi olla ettei ”Ryynäsen Topi” ole vain kohderyhmää normaalia TV:ä katsovana henkilönä.
No mä en kyl mitää 8K pelejä varten menis ihan 8K telkkaria hommaamaan ku 8K monitorit on monta kertaa halvempia.
Käytännössä 8K-resoluutiosta ei ole kovin suurta hyötyä. Todellisuudessa TV:n pitäisi olla aivan valtavan iso tai sitten pitäisi olla ihan kiinni TV:ssä, jotta eron 4K:hon huomaa. Pienemmillä TV:illä ei pysty näkemään eroa edes Full HD:n ja 4K:n välillä. Ihmissilmä pystyy erottamaan resoluution parantumisen vain tiettyyn rajaan saakka ja 4K on lähellä sitä rajaa.
Ja 8K tarkkuuden pelit eivät tule yleistymään pitkään aikaan, ne vaatisivat aivan järjettömästi tehoa. Lisäksi olisi järkevämpää käyttää teho pelien muuhun ulkoasuun ja pelattavuuteen.
miksi pitää olla niin tarkkaa ettei sitä nää kun nenä kiinni ruudussa
Eiku sit pitää vaa ostaa niin jättimäinen telkka ettei tartte kattoa nenä kiinni! Esmes 4K telkassa minimi on 55 tuumaa.
Hyvä pointti. Kun katseluetäisyys yleensä on monta metriä niin silloin riittää full-hd.
Full HD hyvällä televisiolla riittää aivan hyvin. Ei ihmisen silmäkään näytä ympäristöä ja luontoa millään supertarkkuudella.
Näin on, ihan turhaa hypetystä koko homma.
Luupin ja suurennuslasin avulla voi katsoa puhelimen ruudusta tarkasti jotta varmasti näkee kaikki pikselit irrallisina.
Tai mikroskoopilla silmät ristissä tuijotella liikkuvia kuvia.