Perho, Kinnula, Reisjärvi

Anonyymi-ap

19

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reisjärvi olisi seuraava joka tippuu alle. Siellä on reilut 2500 asukasta, ja kirkontilastot-sivun mukaan 90 % ylittyy 0,2 %-yksiköllä. Rajan alitus siis tarkoittaisi noin viiden ihmisen kirkosta eroamista, tai että kymmenen kuolee ja viisi kastetaan.

      On niin pienistä luvuista kyse, että raja voi jopa ensin alittua mutta seuraavana vuonna taas ylittyä.

      • Anonyymi

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.

        Suuria linjoja tässä mennään. Joista kirkko aikanaan 80- ja 90-luvulla vielä tykkäsi puhua "suurina pohjavirtoina", kun asiat kehittyi jokseenkin kirkolle suotisia reittejä. Nyt kirkko on hiljaa, koska ottaa joka vuosi pataan ja oikein kunnolla. Käännepiste on, että 2000- luvun alussa kirkosta eroaminen kiihtyi yli prosettiyksikön vuotuiselle tasolle ja kastaminen lähti 1-2 prosettiyksikön vuosittaiseen laskuun. Jos ei ole näköpiirissä käännepistettä, jossa kehitys nykyisestä erinomaisesta tasosta vielä paranisi, niin vielä parempi uutinen on ettei ole myöskään näköpiirissä käännepistettä, että nykytahti tulisi hidastumaan.


    • Anonyymi

      Kaupunki jossa asun, niin 79,3% kuuluu kirkkoon. Yllättävän paljon. Johtuu kai siitä, että kyseinen seutu on ollut vahvasti kirkollinen. Paikka siis on Huittinen.

      • Miten se suhtautuu muihin samankokoisiin kuntiin? Masku, Kitee, Ii, Hämeenkyrö? Toki muukin kuin koko vaikuttaa, mutta se nyt kuitenkin aika paljon.


    • Anonyymi

      Jokainen noista kolmesta on minikokoinen kunta, jossa väkiluku on romahtanut 2000-luvulla. Myös kirkkoon kuuluvien osuus laskee, vaikkakin maan keskiarvoa hitaammin: vuonna 2018 se oli Perhossa 92,6, Kinnulassa 92,88 ja Reisjärvellä 91,72.

      https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=103

      • Anonyymi00009

        ....minikokoinen kunta,..

        Mitä järkee näissä pienissä on nykyaikana?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        ....minikokoinen kunta,..

        Mitä järkee näissä pienissä on nykyaikana?

        Ei mitään. Kuntia pitäisi olla max 100. Muu on julkisen rahan tuhlaamista. Kuten myös seurakuntien määrä, joita on vielä enemmän kuin kuntia. Hirveä määrä turhaa byrokratiaa.


    • Anonyymi
      • 90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.

        Nythän tuonne houkutellaan muuttajia muualta, joten hyvinkin voi raja alittua nopeasti. Ei se vaadi kuin muutaman kokonaan kirkkoon kuulumattoman perheen noin pienessä kunnassa. Tai muutaman kastamatta jätetyn lapsen.

        Helmikuun lopulla jäsenosuus oli 90,59.


    • Anonyymi

      Vuoden 2024 lopussa enää Perho sinnitteli 90 prosentin yläpuolella (90,3). Saa nähdä, onko tämän vuoden lopussa enää yhtään kuntaa jäljellä.

      https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=292

      • Jos vuodessa tippui 0,6 %-yksikköä ja nyt on 0,3 %-yksikköä enää yli 90 %... Mutta tosiaan kovin vähäinen väkimäärä, joten sattumakin voi vaikuttaa.


    • Perhon viimeisin asukasluku on 2553, eli 90 % alitus olisi 2296 kirkon jäsentä. Jäsenmäärä nyt on 2302 eli pudotusta pitäisi tulla 6.

      Tänä vuonna kastetut-kuolleet on 15-22 = -7 ja liittyneet-eronneet on 7-6 = +1. Todennäköisimmin siis vielä jää 90 % yläpuolelle jäsenten osuus. Toki sattuma on tässä todella vahva tekijä, voi syntyä kaksoset tai kaksi kuolla kolarissa kerralla tms. ja sekin riittää muuttamaan tulosta.

      • Äh, muuttoliike jäi. Se oli seurakunnassa -31, koko kunnassa luokkaa -40. Tuo huomioiden jäsenten osuus noussee, koska oletettavammin pois muuttavat ovat nuorempia eli vähemmän seurakunnan jäseniä.


      • Anonyymi00011
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Äh, muuttoliike jäi. Se oli seurakunnassa -31, koko kunnassa luokkaa -40. Tuo huomioiden jäsenten osuus noussee, koska oletettavammin pois muuttavat ovat nuorempia eli vähemmän seurakunnan jäseniä.

        Toisaalta taas vuoden lopussa eroaa eniten ihmisiä kirkosta ja talvisin flunssa kaataa eniten vanhuksia. Hyvinkin voi alittua 90 %.


      • Anonyymi00011 kirjoitti:

        Toisaalta taas vuoden lopussa eroaa eniten ihmisiä kirkosta ja talvisin flunssa kaataa eniten vanhuksia. Hyvinkin voi alittua 90 %.

        Mitenkähän lienee muuttoliike eri kuukausina? Ainakin jos vuoden alusta alkaa uusi työ, on ehkä muutto jo tämän kuun puolella, varsinkin jos muuttaa jonnekin missä on pienempi veroprosentti? Mutta en tiedä, pitäisi katsoa.


      • Anonyymi00012
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Mitenkähän lienee muuttoliike eri kuukausina? Ainakin jos vuoden alusta alkaa uusi työ, on ehkä muutto jo tämän kuun puolella, varsinkin jos muuttaa jonnekin missä on pienempi veroprosentti? Mutta en tiedä, pitäisi katsoa.

        Muuttoliikettä taitaa tapahtua eniten kesällä ja syksyllä, kun opiskelijaikäiset muuttavat pois pikkupaikkakunnilta isoihin kaupunkeihin. Työn perässä muuttaminen jakautuu maalaisjärjellä arvioiden tasaisemmin ympäri vuoden.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6634
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6493
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6266
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      357
      4064
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2472
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      37
      2100
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1424
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1202
    Aihe