Perho, Kinnula, Reisjärvi

Anonyymi-ap

20

1189

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reisjärvi olisi seuraava joka tippuu alle. Siellä on reilut 2500 asukasta, ja kirkontilastot-sivun mukaan 90 % ylittyy 0,2 %-yksiköllä. Rajan alitus siis tarkoittaisi noin viiden ihmisen kirkosta eroamista, tai että kymmenen kuolee ja viisi kastetaan.

      On niin pienistä luvuista kyse, että raja voi jopa ensin alittua mutta seuraavana vuonna taas ylittyä.

      • Anonyymi

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.

        Suuria linjoja tässä mennään. Joista kirkko aikanaan 80- ja 90-luvulla vielä tykkäsi puhua "suurina pohjavirtoina", kun asiat kehittyi jokseenkin kirkolle suotisia reittejä. Nyt kirkko on hiljaa, koska ottaa joka vuosi pataan ja oikein kunnolla. Käännepiste on, että 2000- luvun alussa kirkosta eroaminen kiihtyi yli prosettiyksikön vuotuiselle tasolle ja kastaminen lähti 1-2 prosettiyksikön vuosittaiseen laskuun. Jos ei ole näköpiirissä käännepistettä, jossa kehitys nykyisestä erinomaisesta tasosta vielä paranisi, niin vielä parempi uutinen on ettei ole myöskään näköpiirissä käännepistettä, että nykytahti tulisi hidastumaan.


    • Anonyymi

      Kaupunki jossa asun, niin 79,3% kuuluu kirkkoon. Yllättävän paljon. Johtuu kai siitä, että kyseinen seutu on ollut vahvasti kirkollinen. Paikka siis on Huittinen.

      • Miten se suhtautuu muihin samankokoisiin kuntiin? Masku, Kitee, Ii, Hämeenkyrö? Toki muukin kuin koko vaikuttaa, mutta se nyt kuitenkin aika paljon.


    • Anonyymi

      Jokainen noista kolmesta on minikokoinen kunta, jossa väkiluku on romahtanut 2000-luvulla. Myös kirkkoon kuuluvien osuus laskee, vaikkakin maan keskiarvoa hitaammin: vuonna 2018 se oli Perhossa 92,6, Kinnulassa 92,88 ja Reisjärvellä 91,72.

      https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=103

      • Anonyymi00009

        ....minikokoinen kunta,..

        Mitä järkee näissä pienissä on nykyaikana?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        ....minikokoinen kunta,..

        Mitä järkee näissä pienissä on nykyaikana?

        Ei mitään. Kuntia pitäisi olla max 100. Muu on julkisen rahan tuhlaamista. Kuten myös seurakuntien määrä, joita on vielä enemmän kuin kuntia. Hirveä määrä turhaa byrokratiaa.


    • Anonyymi
      • 90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.

        Nythän tuonne houkutellaan muuttajia muualta, joten hyvinkin voi raja alittua nopeasti. Ei se vaadi kuin muutaman kokonaan kirkkoon kuulumattoman perheen noin pienessä kunnassa. Tai muutaman kastamatta jätetyn lapsen.

        Helmikuun lopulla jäsenosuus oli 90,59.


    • Anonyymi
      • Jos vuodessa tippui 0,6 %-yksikköä ja nyt on 0,3 %-yksikköä enää yli 90 %... Mutta tosiaan kovin vähäinen väkimäärä, joten sattumakin voi vaikuttaa.


    • Perhon viimeisin asukasluku on 2553, eli 90 % alitus olisi 2296 kirkon jäsentä. Jäsenmäärä nyt on 2302 eli pudotusta pitäisi tulla 6.

      Tänä vuonna kastetut-kuolleet on 15-22 = -7 ja liittyneet-eronneet on 7-6 = +1. Todennäköisimmin siis vielä jää 90 % yläpuolelle jäsenten osuus. Toki sattuma on tässä todella vahva tekijä, voi syntyä kaksoset tai kaksi kuolla kolarissa kerralla tms. ja sekin riittää muuttamaan tulosta.

      • Äh, muuttoliike jäi. Se oli seurakunnassa -31, koko kunnassa luokkaa -40. Tuo huomioiden jäsenten osuus noussee, koska oletettavammin pois muuttavat ovat nuorempia eli vähemmän seurakunnan jäseniä.


      • Anonyymi00011
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Äh, muuttoliike jäi. Se oli seurakunnassa -31, koko kunnassa luokkaa -40. Tuo huomioiden jäsenten osuus noussee, koska oletettavammin pois muuttavat ovat nuorempia eli vähemmän seurakunnan jäseniä.

        Toisaalta taas vuoden lopussa eroaa eniten ihmisiä kirkosta ja talvisin flunssa kaataa eniten vanhuksia. Hyvinkin voi alittua 90 %.


      • Anonyymi00011 kirjoitti:

        Toisaalta taas vuoden lopussa eroaa eniten ihmisiä kirkosta ja talvisin flunssa kaataa eniten vanhuksia. Hyvinkin voi alittua 90 %.

        Mitenkähän lienee muuttoliike eri kuukausina? Ainakin jos vuoden alusta alkaa uusi työ, on ehkä muutto jo tämän kuun puolella, varsinkin jos muuttaa jonnekin missä on pienempi veroprosentti? Mutta en tiedä, pitäisi katsoa.


      • Anonyymi00012
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Mitenkähän lienee muuttoliike eri kuukausina? Ainakin jos vuoden alusta alkaa uusi työ, on ehkä muutto jo tämän kuun puolella, varsinkin jos muuttaa jonnekin missä on pienempi veroprosentti? Mutta en tiedä, pitäisi katsoa.

        Muuttoliikettä taitaa tapahtua eniten kesällä ja syksyllä, kun opiskelijaikäiset muuttavat pois pikkupaikkakunnilta isoihin kaupunkeihin. Työn perässä muuttaminen jakautuu maalaisjärjellä arvioiden tasaisemmin ympäri vuoden.


    • Anonyymi00013

      Perhossa alittui viime vuonna 90 prosentin raja:

      Seurakunnalla jäseniä 2 290
      Kunnan väkiluku 2 550
      Kirkon jäsenosuus 89,8 %

      Todennäköisesti Suomessa ei siis ole enää yhtään kuntaa, jossa yli 90 prosenttia väestöstä kuuluu kirkkoon, mutta tässä saamme odottaa vielä kirkolta tilatoja, ellei joku sitä ennen tee manuaalista tsekkausta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      910
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      531
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      515
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      459
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      399
    Aihe