Perho, Kinnula, Reisjärvi

Anonyymi-ap

12

938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reisjärvi olisi seuraava joka tippuu alle. Siellä on reilut 2500 asukasta, ja kirkontilastot-sivun mukaan 90 % ylittyy 0,2 %-yksiköllä. Rajan alitus siis tarkoittaisi noin viiden ihmisen kirkosta eroamista, tai että kymmenen kuolee ja viisi kastetaan.

      On niin pienistä luvuista kyse, että raja voi jopa ensin alittua mutta seuraavana vuonna taas ylittyä.

      • Anonyymi

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja kahdeksankymmenen prosentin alituksia tulossa epäilemättä piakkoin useitakin.

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Jep. Koko jatkumollahan tässä mennään, ihan sen mukaan kuinka tarkasti jaottelee tulee rajoja: Tampere ja 35-39 -vuotiaat alittaa 40 % kohta, noin esimerkiksi.

        Siksi en usko mihinkään valtakunnalliseen käännepisteeseen. Jokaisella ihmisellä on jonkinlainen elinpiiri ja viiteryhmä, ja niissä kirkkoon kuuluminen voi vaihdella hyvinkin paljon.

        Suuria linjoja tässä mennään. Joista kirkko aikanaan 80- ja 90-luvulla vielä tykkäsi puhua "suurina pohjavirtoina", kun asiat kehittyi jokseenkin kirkolle suotisia reittejä. Nyt kirkko on hiljaa, koska ottaa joka vuosi pataan ja oikein kunnolla. Käännepiste on, että 2000- luvun alussa kirkosta eroaminen kiihtyi yli prosettiyksikön vuotuiselle tasolle ja kastaminen lähti 1-2 prosettiyksikön vuosittaiseen laskuun. Jos ei ole näköpiirissä käännepistettä, jossa kehitys nykyisestä erinomaisesta tasosta vielä paranisi, niin vielä parempi uutinen on ettei ole myöskään näköpiirissä käännepistettä, että nykytahti tulisi hidastumaan.


    • Anonyymi

      Kaupunki jossa asun, niin 79,3% kuuluu kirkkoon. Yllättävän paljon. Johtuu kai siitä, että kyseinen seutu on ollut vahvasti kirkollinen. Paikka siis on Huittinen.

      • Miten se suhtautuu muihin samankokoisiin kuntiin? Masku, Kitee, Ii, Hämeenkyrö? Toki muukin kuin koko vaikuttaa, mutta se nyt kuitenkin aika paljon.


    • Anonyymi

      Jokainen noista kolmesta on minikokoinen kunta, jossa väkiluku on romahtanut 2000-luvulla. Myös kirkkoon kuuluvien osuus laskee, vaikkakin maan keskiarvoa hitaammin: vuonna 2018 se oli Perhossa 92,6, Kinnulassa 92,88 ja Reisjärvellä 91,72.

      https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=103

    • Anonyymi
      • 90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        90,9 % lienee vielä sellainen, että hetken kestää 90 prosentin rajaan.

        Mutta kuvaavaa kyllä, että kirkon suosio laskee koko maassa.

        Nythän tuonne houkutellaan muuttajia muualta, joten hyvinkin voi raja alittua nopeasti. Ei se vaadi kuin muutaman kokonaan kirkkoon kuulumattoman perheen noin pienessä kunnassa. Tai muutaman kastamatta jätetyn lapsen.

        Helmikuun lopulla jäsenosuus oli 90,59.


    • Anonyymi
      • Jos vuodessa tippui 0,6 %-yksikköä ja nyt on 0,3 %-yksikköä enää yli 90 %... Mutta tosiaan kovin vähäinen väkimäärä, joten sattumakin voi vaikuttaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      281
      6742
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      244
      6304
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5682
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5015
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      42
      3848
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      202
      3763
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3477
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3175
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      343
      2844
    Aihe