Kohti uusfeodalismia

Olemmeko menossa kohti uusfeodalismia, jossa on yhteiskuntaluokkina työläiset (köyhät) ja rikkaat yritysten omistajat, sekä poliitikot ja johtajat. Poliitikot ja johtajat tulevat olemaan myös rikkaita kahmiessaan etuukisia ja näennäisiä edustuspaikkoja josta maksetaan hyvin.
9257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...ainakin jos tämä puolue saisi päättää.

Äänestä
  • ...vielä enemmistön ääni ratkaisee ja enemmistönä ovat työläiset ja kohta se enemmistö on työttömänä, jolloin omistajien varallisuutta aletaan jakamaan uudestaan.

    Äänestä

Olemme notkeasti nyt jo tytäryhtiötalous. Ei siinä kauaa hallituksen nokka tuhissut. Nyt on Forssan kokouksen viimeinenkin tavoite sitten toteutettu. Ei ole suomalaisia kapitalisteja enää montaa. Ne vähät suomalaiset omistajat, joita meillä oli, on karkotettu pois pääomaverouudistuksella ja uusien rikkaiden syntyminen on estetty tuloverotuksella. Katsotaan, mitä viimeinen mohikaani, Erkko, tekee omaisuudelleen.

Äänestä
  • on siirrettävä katse pienyrityksiin ja verotuksen laskuun. Toisaalta uskon että tuo ei ole koko totuus. Paljon on virheitä menneinä vuosina tehty. Paljon vahinkoa tosin voidaan vielä tuonkin fraasin varjolla tehdä.

    http://www.yle.fi/yle24/videosali/index.php?a=11&t=4&q=3

    Äänestä

Kansa ei ole enää kouluttamatonta.

Aikanaan se onnistui, koska ei ollut mediaa.

Nyt on netti tv radio lehdet ja

informaatiota tulee tuutin täydeltä.

Mutta millaiseksi tämä maailma tulee,

sitä ei kukaan voi arvata.

Luontoäiti ihmiset (yli 6 miljardia) on

arvaamaton yhdistelmä.

Vaikka kuinka yrittäisimme

arvailla tulevaisuutta, niin se ei onnistu.

Äänestä

Olet käyttänyt nimimerkkiäni ja
esittänyt omia ajatuksia ominani.

Ole ystävällinen, vaihda nimimerkkiä.
Rangaistuksesi saat tuota pikaa.

...hetkinen.

Äänestä

  • kaima.

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    No niin. Mikä olisi mielestäsi sopiva rangaistus
    sosialistisen valtion virkamiehelle, jota
    ei saada rikoksista omassa maassa edesvastuuseen?

    Minäpä satun tietämään miltä sosialistille
    maistuu oman lääkkeen nauttiminen. Kas tässä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000008626068

    ...kaikki mikä on ilmaista on yhteistä, myös nimimerkitkin. Olen kaima ja esiinnyn tässä omalla nimimerkilläni.

    Markkinataloudessa pöllitään härskisti toisten ideat, koska laki ei suojaa joten ovat ilmaisia, niin ovat myös nimimerkitkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorma_II kirjoitti:

Olemmeko menossa kohti uusfeodalismia, jossa on yhteiskuntaluokkina työläiset (köyhät) ja rikkaat yritysten omistajat, sekä poliitikot ja johtajat. Poliitikot ja johtajat tulevat olemaan myös rikkaita kahmiessaan etuukisia ja näennäisiä edustuspaikkoja josta maksetaan hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu