Verensyöntiongelmilta säästyy, kun alkaa kasvissyöjäksi. Olen vuosia ollut syömättä punaista lihaa, ja olen nyt siirtymässä kala-kasvisruokaan. Ainakaan verensyntiongelmia ei tule.
Verensyönti
Anonyymi-ap
22578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kala-kasvisruoka voi olla ihan hyvä sekin, mutta miksi veren syönti olisi ongelma? Ruoka muiden joukossa ja paljon luonnollisempaa kuin moni prosessoitu ruoka nykyaikana.
Jos Jehova tarkoitti, että veri on pyhää, miksi hän loi monenlaisia otuksia, jotka pyrkivät imemään ihmisten ja eläinten verta?
"Kala-kasvisruoka voi olla ihan hyvä sekin, mutta miksi veren syönti olisi ongelma?"
Jumala sanoi ihmisille vedenpaisumuksen jälkeen, 1. Mooseksen kirjan 9. jakeissa 3-6:
----
Kaikki, mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi. Minä annan sen kaiken teille, kuten olen antanut vihreät kasvitkin. Ainoastaan lihaa, jossa on sen elämä – sen veri – ette saa syödä. Lisäksi minä vaadin tilille sen, joka vuodattaa verenne, elämänne. Vaadin tilille jokaisen elävän olennon ja vaadin vastuuseen jokaisen ihmisen, joka riistää veljensä elämän. Jos joku vuodattaa ihmisen veren, hänen oman verensä vuodattaa ihminen, sillä Jumala teki ihmisen kuvakseen.
----
Tuosta lainatusta osasta näkee Jumalan antaman säännön "Ainoastaan lihaa, jossa on sen elämä – sen veri – ette saa syödä." Se annettiin vedenpaisumuksesta selviytyneille jotka ovat ihmiskunnan kantaisiä ja sitä kautta koko ihmiskunnalle.
Sama sääntö veren syönnistä annettiin myös Israelilaisille, 3. Mooseksen kirjan 17:14 ja monen muun kohdan mukaan.
Huom. että Jumala varmastikin tietää että lihaan jää aina jonkin verran verta. Jos se olisi ollut hänelle tärkeää poistaa IHAN KAIKKI veri lihasta, hän olisi sisältänyt käskyn siitä Mooseksen lakiin.
Ja sama sääntö veren syönnistä annettiin myös kristityille, Apostolien tekojen 15. luvun jakeiden 20 ja 29 mukaan. 15. luvun jakeissa 28 ja 29 sanotaan:
Pyhä henki ja me olemme nähneet hyväksi, ettei teidän kannettavaksenne anneta muuta taakkaa kuin nämä välttämättömät: teidän tulee pysyä erossa epäjumalille uhratusta, verestä, kuristetun eläimen lihasta ja seksuaalisesta moraalittomuudesta. Jos vältätte näitä tarkasti, niin te menestytte. Hyvää vointia teille!
"Jos Jehova tarkoitti, että veri on pyhää, miksi hän loi monenlaisia otuksia, jotka pyrkivät imemään ihmisten ja eläinten verta?"
Tuohon ei Raamattu sano suoraan mitään. Ehkäpä sellaisten eläinten käytös johtuu esim. vedenpaisumuksen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta ja siitä johtuvista geneettisistä paineista.
Eläimet muutenkaan eivät ole minkään lain alaisuudessa, monet niistä syövät toisia eläimiä tai niiden raatoja ilman että ensin vuodattavat verta pois.
" Se annettiin vedenpaisumuksesta selviytyneille jotka ovat ihmiskunnan kantaisiä ja sitä kautta koko ihmiskunnalle."
Tämä ei ole niin yksinkertaista, sillä Raamatussa on myös sellainen periaate, että uusi liitto voi korvata vanhan. Jumalahan teki Nooan kanssa tuossa liiton, samoin kuin israelilaisten kanssa Siinain vuorella. Kristityt ovat kuitenkin uuden liiton alaisuudessa ja myös ruoka-asia täytyy ratkaista nimenomaan tästä näkökulmasta.
Ruokasäännöt eivät koske kristittyjä muuten kuin siinä merkityksessä, ettei heikompaa veljeä saanut kompastuttaa.
1. Kor. 10:25 Syökää kaikkea, mitä lihakaupoissa on tarjolla, tekemättä kysymyksiä omantunnonsyistä.
1. Kor. 8:8 Ei ruoka vie meitä lähemmäs Jumalaa. Emme menetä mitään, jos jätämme syömättä, emmekä voita mitään, jos syömme. 9 Pitäkää kuitenkin huoli siitä, ettei tämä teidän vapautenne saa heikkoja kompastumaan.
1. Kor. 6:13 Ruoka on vatsaa ja vatsa ruokaa varten, ja Jumala on tekevä molemmat tarpeettomiksi.
Apostolien ohje liittyi 1. vuosisadan tilanteeseen ja siinä tiettyjen alueiden pakanasta kääntyneille kristityille annettiin ohjeita ("Apostolien ja vanhimpien veljellinen tervehdys pakanuudesta kääntyneille Antiokian, Syyrian ja Kilikian veljille"), jotta heidän olisi ollut helpompaa tulla toimeen juutalaisten kanssa, varsinkin jos kokoonnuttiin yhdessä synagogaan. Koska kristinusko ei enää ole läheisissä tekemisissä juutalaisuuden kanssa, tuo juutalaisten omantunnon kunnioittamiseksi laadittu ohje ei enää ole ajankohtainen.
"Ehkäpä sellaisten eläinten käytös johtuu esim. vedenpaisumuksen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta ja siitä johtuvista geneettisistä paineista."
Sehän olisi evoluutiota.
"Eläimet muutenkaan eivät ole minkään lain alaisuudessa, monet niistä syövät toisia eläimiä tai niiden raatoja ilman että ensin vuodattavat verta pois."
On silti hieman eri asia luoda eläimiä, jotka syövät lihaa verineen kuin luoda eläimiä, jotka nimenomaan imevät verta. Jälkimmäinen antaa mallin, että veren syöminen ei ole pelkästään välttämätön paha, vaan erityisesti tavoiteltava asia.
"Sehän olisi evoluutiota."
Mutta ei ne eläimet toiseksi lajeiksi ole muuttuneet. Joten JOS se tuollaisesta johtuu, se on enemmänkin sen lajin sisäisiä äärimmäisyyteen meneviä muutoksia. Tälläisiä muutoksia tapahtuu lajien sisällä muutenkin, lajin säilymiseksi.
Evoluutio biologiassa tarkoittaa eliöstössä tapahtuvia muutoksia, jotka voivat johtua mm. ympäristön valintapaineista. Aihepiiriin kuuluvat kaikki tällaiset muutokset, syntyipä niissä uusia lajeja tai ei.
Hyvä päätös...Minäkin olen ollut ilman lähes kk!
Veriletut puolukkahillon kanssa - suorastaan vastustamatonta herkkua!
Kalalla on myös verenkiertoelimistö. Sen veri menee läpi kidusten, jolloin hiilidioksidi jää veteen, ja vedestä jää happi vereen. (vertaa keuhkoihin)
Vihreän kasvin hengitys on päinvastainen. Se päästää ilmaan happea.
Veren syönnin salliminen UT:n puolella ei ole mysteeri, vaan se on selitetty:
Galatalaiskirje 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta
Siksi
1.Korinttolaiskirje 10:27 Jos pakana kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
-Siis myös veripalttua.
Uskon merkitys on verikiellon tilalla
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Herra = Jumala !
Pakana saattoi hyvinkin tarjota veripalttua tai ainakin verimakkaraa, joka oli tuolloin tavallinen ruoka. Myöskään lihakaupoissa myytävä liha ei ollut Mooseksen lain mukaan teurastettua, vaan epäjumalan temppelistä peräisin. Jos kristityt olisivat karttaneet verta juutalaisten tapaan, he eivät olisi pakanan luona syöneet mitään.
Tarkoituksena on vähitellen siirtyminen kasvisruokaan. Kasvisruokailua on jo kokeiltu muutaman viikon jaksoina. Jos kasvisruoka on hyvää, ei kaipaa lihaa. Jopa kana ja broileri tuntuvat raskailta.
Soopaa,!
Voiko JV-organisaatio olla väärässä?
Eikös siellä JV -päämajassa Tikkurilassa ole oikeutettu korvaamaan vartiotornien kaupusteluvelvollisuus sillä, että poimii marjoja päämajan johdon herkuteltavaksi ?
Kyllähän marjarynnistys oli joitakin vuosia sitten, tosin en tiedä, saiko siitä "valuuttaa" eli kenttätunteja, joilla ostetaan arvostusta seurakunnassa.
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s803.html
Hallintoelimen jäsenet Mark Sanderson ja Geoffrey Jackson, sekä hiljattain poistettu Anthony Morris tosin näyttävät siltä, että ovat syöneet pääasiassa varsin tukevaa ravintoa. Hyvää on ollut tarjolla ja se on myös maistunut.
Ei verta idiootit!
Karsi vain itsesi pois kieltäytymällä verestä, katso Darwin award.
Katso peiliinjasano itsellesi EI VERTA
Tuo ei edes pidä paikkaansa nykyisen JT-opin valossa. Verta saa käyttää, mutta ei kaikkia sen osia.
" Katso peiliinjasano itsellesi EI VERTA "
Itsesuggestioonkon vartiotorni nykyään neuvoo ?
Lahkokonventissahan Suomessa aikoinaan haastateltiin todistajaa, joka kertoi käyttäneensä itsensä aivopesua, kun oli lukenut nettipalstaa jehovantodistajista.
Vartiotorni oli kieltänyt asioiden tarkistamisen ?
(tuo konventin aivopesuohje oli sitten netissä, mahdollisesti aaac:n uutisissa, on kaiketi vieläkin)
Galatalaiskirje 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta
Siksi
1.Korinttolaiskirje 10:27 Jos pakana kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
-Siis myös veripalttua.
Uskon merkitys on verikiellon tilalla
Room. 10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
Herra = Jumala !