Kovasti ihmettelisin

Anonyymi-ap

En ole koskaan lotonnut tai muutenkaan isoja rahoja tavoitellut. Työssä olen ollut ja opiskelijana ja työttömänä myös. Ihmettelisin siis kovasti, jos sitten kuitenkin olisin miljonääri. No, ehkä teoriassa joku sukulainen voisi testamentata jotakin salattuaan ensin huolellisesti ylipäätään olevansa miljonääri.

Aika lailla tulisi päänvaivaa siitä, mitä rahoilla tekisi. Velkaa ei ole ja kulutus on hyvin pientä. Ekologisestikin yritän elää, joten turkikset ja loistoautot eivät houkuttele.

Keski-ikäisenä pitkäaikaistyöttömänä voisin kyllä sitten lopettaa jatkuvan työttömyyslomakkeiden postittelun ja asumistuen vuositarkistusten tekemisen. Ja miksei työnhaunkin, kun en kerran työnantajille kelpaa. Olisi sillä tavalla hyötyä yhteiskunnalle, kun eläisin vain omillani.

Paljon jäisi sitten rahaa yli, jos elämiseen menisi se sama 860 e/kk kuin tähän asti. Vuodessa kuluisi 10.320 euroa, ja jos loppuelämäni olisi 40 vuotta (kuten isovanhemmallani), menisi 412.800 e elämiseen. Voisi siis laskea pyöreästi 500.000 olevan ylimääräistä jo yhdessä miljoonassa, kun otetaan inflaatio huomioon.

Ja vaikka joutuisi ostamaan uuden tv:n tuon 32-tuumaisen tilalle, ei se noissa rahoissa paljon näy. Hmm... vanhuuteen voisi varautua sijoittamalla 100.000 jollekin pienituottoiselle (eli pääoman turvaavalle) tilille.

Lopuille en nyt heti keksi mitään. Kun lapsia ei ole, ei tarvitse perintöäkään jättää. Ehkä jokin yhteiskunnallinen tarkoitus rahoilla voisi olla. Jos vaikka nukun ensin yön yli, niin aamulla voin olla viisaampi.

5

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina voi omaa elämänpiiriänsä koettaa laajentaa ja hakea itsellensä uusia kokemuksia ja näkökulmia.. Ainakin jonkun verran haastaa nykyistä paikallensa jämähtänyttä minää. Tutut toistuvat samat kuviot saavat ajan juoksemaan nopeammin. Uudet kokemukset ja ratkaistavat ongelmat hidastavat aikaa. Ei tietenkään tarvitse levitellä mutta uutta säätöä elämän kuviohin ehdottomasti tarvitset nyt. Silloin syntyy uusia oivalluksia ja avautuu uusia ovia joita ei koskaan ole nähnyt. 4 seinän sisällä oleilu turruttaa mielen ja ruumiin, Jos mahdollisesti uskot sieluun niin kyllä sielukin kiitää jos elämä avautuu laatikon ulkopuolelle. Itse tykkään tutuista kuvioista mutta otan aina joukkoon uutta ihmeteltävää.
      Olen luonteeltani ongelmanratkaisija ja tykkään paljon sellaisesta mitä en heti ymmärrä tai tajua, Ongelmat ovat enempikin ystäviäni kuin ikäviä tapahtumia. Oli purkki miten tiukasti kiinni hitsattu niin kokeilen kaikki temput ja fundeeraukset että purkki aukeaa.
      Sitten kun mahdoton tehtävä onnistuu niin tietää että on taas kasvanut ihmisenä pari senttiä pituutta. Vastuun ottaminen kasvattaa.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­­­N­­y­­m­­f­­o­­­m­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17962561C

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Vähään olet tyytyväinen jos 900€ kk riittää

      Siitä olen kanssasi samaa mieltä, ettei yli 45v iässä oleva yksinoleva mitään miljoonaa tarvitse ja pääsee eroon kelan lomakkeista. Itsekin olen samassa jumissa kanssasi ja tekisin aivan saman. Ottaisin elämässä aika lisän ja järjestäisin asiat uudelleen.

      Mutta miljoona on aikansa elänyt jäänne markka-ajalta eikä sitä euro milliä tavallinen ihminen mihinkään tarvitse.


      Jatkakoon itse kukin pohtimista omissa päissä.

    • Anonyymi

      Asumistuesta. Asumistuki lähtee heti kun tieto ”miljoonasta” on varmistunut. Sitä ei kannata jättää vuositarkastukseen sillä Kela tulee perimään osaa takaisin. Asumistuen maksun voi keskeyttää oma kelan kautta, ja se kannattaa tehdä heti jos siihen on mahdollisuus.

      Itse olin kuusi kuukautta työllistämistuella vuonna X ja Kelalta tuli n. kuukauden määrää vastaava maksu.

    • Anonyymi

      Jospa aloittaja hyppäisi vaikka junan alle?
      Voimia omaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      16
      2375
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      175
      2268
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1097
    4. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1080
    5. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      213
      1020
    6. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      887
    7. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      880
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      794
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      790
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      724
    Aihe