Miksi minulla on morkkis veljen kännin jälkeen?

Anonyymi-ap

Velipoika vetäisi lauantai iltana viskillä kastokännit ja oli sammunut keskelle tietä josta oli joutunut putkaan jossa oli kussut housuunsa.
Nyt on maanantai aamu ja minulla on morkkis. Ikäänkuin minä olisin ollut juomassa. Itse olen ollut raittiina ja hyvän aikaa ja tiedän miltä kännin jälkeinen morkkis tuntuu.
Pyysin jumalaa että voisin suhtautua veljen toilailuun empaattisemmin ja sain mitä tilasin.
Veli oli juomatta yli vuoden mutta ratkesi avovaimoltaan salaa ryyppäämään jonkun vanhan kaverinsa kanssa.
Empaattisuus on toki hyvä. Se auttaa asettumaan toisen asemaan mutta kummallisen voimakkaana se nyt minulla on.
Tämä minun empatia morkkis auttaa minua itseäni pysymään raittiina. En halua kokea enää ikinä henkilökohtaista morkkista omasta juomisestani

3

455

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Klassikko"-elokuvan hengessä luonnehtisin tuota kovaksi, suorastaan kauniiksi suoritukseksi veljeltäsi.

      Tämän oli tarkoitus olla vain keventävää (huonoa) huumoria.

      Vakavemmin, eikö empatia ole tosiaan juuri myötätuntemista ennemmin kuin vaikka sitä, että vaikea asia toisessa ihmisessä häipyy kokonaan näkyvistä?

    • Anonyymi

      Kyllä se viina on paljon pahaa tehnyt yhteiskunnassa.
      Kun kuulee älyttömiä juttuja kuten ” kyllä sitä välillä pitää ottaa kunnon kännit ” niin miksi kenenkään on otettava kunnon kännejä niin että ei itsekään tiedä mitä tekee, siinä on jo alkoholi myrkytys tekemässä tehtäväänsä , niin että kun tieten tahtoen laitetaan itsensä siihen kuntoon niin jossain on vikaa.
      Ja sinun ei kannata pitää morkkista toisen tekemisistä , jos on niin älyvapaa että ei osaa käsitellä omaa viinan juontiansa , niin ei se sinun syysi ole mitenkään.

    • Anonyymi00003

      Se joka hölmöilee vastaa itse tekonsa ei kuulu sitten muille yhtään jos haluaa kastella housunsa niin siitä vaan on oma valinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe