Miksi minulla on morkkis veljen kännin jälkeen?

Anonyymi-ap

Velipoika vetäisi lauantai iltana viskillä kastokännit ja oli sammunut keskelle tietä josta oli joutunut putkaan jossa oli kussut housuunsa.
Nyt on maanantai aamu ja minulla on morkkis. Ikäänkuin minä olisin ollut juomassa. Itse olen ollut raittiina ja hyvän aikaa ja tiedän miltä kännin jälkeinen morkkis tuntuu.
Pyysin jumalaa että voisin suhtautua veljen toilailuun empaattisemmin ja sain mitä tilasin.
Veli oli juomatta yli vuoden mutta ratkesi avovaimoltaan salaa ryyppäämään jonkun vanhan kaverinsa kanssa.
Empaattisuus on toki hyvä. Se auttaa asettumaan toisen asemaan mutta kummallisen voimakkaana se nyt minulla on.
Tämä minun empatia morkkis auttaa minua itseäni pysymään raittiina. En halua kokea enää ikinä henkilökohtaista morkkista omasta juomisestani

2

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Klassikko"-elokuvan hengessä luonnehtisin tuota kovaksi, suorastaan kauniiksi suoritukseksi veljeltäsi.

      Tämän oli tarkoitus olla vain keventävää (huonoa) huumoria.

      Vakavemmin, eikö empatia ole tosiaan juuri myötätuntemista ennemmin kuin vaikka sitä, että vaikea asia toisessa ihmisessä häipyy kokonaan näkyvistä?

    • Anonyymi

      Kyllä se viina on paljon pahaa tehnyt yhteiskunnassa.
      Kun kuulee älyttömiä juttuja kuten ” kyllä sitä välillä pitää ottaa kunnon kännit ” niin miksi kenenkään on otettava kunnon kännejä niin että ei itsekään tiedä mitä tekee, siinä on jo alkoholi myrkytys tekemässä tehtäväänsä , niin että kun tieten tahtoen laitetaan itsensä siihen kuntoon niin jossain on vikaa.
      Ja sinun ei kannata pitää morkkista toisen tekemisistä , jos on niin älyvapaa että ei osaa käsitellä omaa viinan juontiansa , niin ei se sinun syysi ole mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe