Torin uudistus ei näy toriasiakkaalle oikein mitenkään

Anonyymi-ap

Kävin lauantaina ensimmäistä kertaa uusitulla torilla seisoskelemassa. Miljoonan euron remontilla tehtiin kuulemma tällaiset muutokset:

1.) Osa toripuistosta muutetaan kivetyksi alueeksi, joka toimii muun muassa esiintymislavan katsomona.
2.) Jäätelökioskille on katsottu paikka pikkutorilta ja torikellolle esiintymislavan vierestä.
3.) Torikauppa ja pysäköinti pystytään näin jatkossa mahdollistamaan tehokkaasti. Erityisesti kesällä tori suljetaan toripäivinä kokonaan pysäköinniltä.
4.) Toriparkkiin on suunniteltu sähköautojen latausasemia.
5.) Korjataan toria ympäröivät jalkakäytävät Onkiniemenkadulta, Puistokadulta ja Aittalahdenkadulta.
6.) Torin sähköistys ja valaistus uusitaan.

Sen huomasi heti, että torialue on asvaltoitu. Lisäksi jäätelökioski oli siirretty toiselle puolelle toria. Jäätelökioski mainosti opastetaululla uutta älyroskakoriaan, joka avautuu nyt myös jalkapolkimella painamalla. Tässä jäätelökioskin uudessa roskakorissa on aurinkokennolla latautuva akku, sekä jatkuva yhteys nettiin ja jätehuoltokeskukseen.

Jäätelökioskin vieressä on tavallinen kello, ja se on toriarkkitehdin mukaan nyt "torikello" nimeltään. Muiden torimuutosten osalta mitään eroa ei huomannut.

Ainakaan Tapolan mustamakkara-auto ei ollut palannut tälle uudistetullekaan torille.

5

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä kyllä tykkään uudistetusta torista. Rempattu tori ympäristöineen näyttää nyt siistiltä. Antaa hienon kuvan kaupungin keskustasta. Mutta aivan liian usein näkee torilta lähtevien autoilijoiden kääntyvän oikealle Puistokadun suuntaan. Liikennemerkkien sijoittelua voisi täsmätä. Turistitkin ymmärtäisi.

    • Anonyymi

      Olisi saanut tulla joku katettukin alue jonnekin nurkkaan toria. Koko Puistokadun puoleinen torialue olisi saanut olla 4..5 metriä leveällä katoksella katettua aluetta.

      Ei nämä sateet, lumet ja tuiskut tule tästä vähenemään. Joku sääsuojainen nurkkaus olisi ihan nykyaikaa.

    • Anonyymi

      Torialueen uusi asvalttipinta on siistin näköinen. Mutta pelkkään asvaltoimiseen ei tietenkään mene miljoonaa euroa rahaa, joka oli remontin hintalappu.

      Torin pinta-ala on joku 3000 m2 luokkaa ehkä. Asvaltointi maksaa noin 40 euroa neliömetrille, eli uuden asvalttipinnan sai torin kokoiselle alueelle hintaan 120.000 euroa.

      Niihin valaistuksen ja sähköistyksen uusimiseen ja jääteökioskin siirtoon uuteen paikkaan jäi 880.000 euron verran rahaa.

    • Anonyymi

      "1.) Osa toripuistosta muutetaan kivetyksi alueeksi, joka toimii
      muun muassa esiintymislavan katsomona."

      Missähän päin mahtaa olla tuo katsomo? Onko se katsomo siinä jääteläkioskin ja Puistokadun välissä, vai missä?
      Aika pieni katsomo täytyy olla, kun ei semmoista paikalla kävijä huomaa ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      412
      4713
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1875
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1612
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1335
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1196
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1166
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1101
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      67
      1046
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      1012
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1000
    Aihe