Tämä on selkeä taloudellinen epäyhdenvertaisuusongelma. Miehet joutuvat ajamaan parran jopa joka päivä. Siinä kuluu teriä, laitteita, geeliä, saippuaa, vettä ja sähköä sellaiset määrät, että ei puhuta ihan pienistä summista. Miltä tuntuisi partavero, eli parranajoon käytettävistä tuotteista perittäisiin normaalia pienempi vero? Se olisi hyvä askel kohti tasa-arvoa. Kunpa miehet joutuisi ajamaan parran vain kerran kuussa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihmiset voivat itse päättää, ajelevatko karvoitustaan ja minkä verran. Toki sosiaalinen paine siihen on, ja näinpä moni yksilö poistaa karvoitustaan esim. leuastaan, sääristään ja kainaloistaan päivittäin. Kyllähän siihen sitten aikaa kuluu ja laitteita, ja hintaa kertyy. Kaikin mokomin siis, ei minulla mitään sitä vastaan ole, että karvanpoistolaitteiden alvia laskettaisiin. Ei muuta kuin viestiä ministereille vain, jos asia on lähellä sydäntä.
miehet myös paskoo isommin joten vessapaperia kuluu ainakin kolminkertainen määrä kuin naisilla. Tämä on selkeä, sukupuolittunut ongelma. Miehet myös syövät enemmän, joten jos ruokakulut vievät kotitalouksilta suunnilleen kolmanneksen tuloista, niin miehillä ne vievät liki puolet kokonaismenoista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Miehen euro on 60 senttiä.
Miehillä on myös asevelvollisuus. 6-12 kuukautta ilmaista pakkotyötä, joka pitäisi korvata jotenkin? Se aika on poissa koulutuksesta ja työelämästä.
Tämä on totta. Useimmilla yksi vuosi elämästä vankeutta ja pakollista asepelleilyä.
Valitatte kyllä aivan turhasta, jos ajatellaan miten naiset joutuvat ostamaan kaikenlaista siksi, koska ovat naisia. Olen erittäin tyytyväinen, etten ole nainen.
Miksi pitää aina ajella luonnollista partaa. Antaa kasvaa.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJYbFhnbtDnNhOFTt9dqq-VpVsoYWaHqv8dg&usqp=CAU
Ostin juuri Tokmannin tarjouksesta kaksi Pregon akkupartakonetta 10 euroa kipale.
Miesten ei välttämättä tarvitse ajaa partaa, mutta naisten täytyy.
Lisäksi odotetaan naisten ajavan kainalo- ja säärikarvansa.