Mänttään saisi tulla juna-asema takaisin

Anonyymi-ap

Hyvät mänttäläiset, hankitaan juna-asema. Yhteydet saisivat olla helpompia ja juna-asema helpottaisi paljon matkustamista. Joku ajamaan asemaa. Ei luulisi olevan vaikea asia. Pitää kulttuurikaupungissa olla juna-asema ja helppo yhteys. Rahaa laitetaan paljon turhempaankin.

16

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mäntässä on juna- asema ollut koko ajan Asemanmutkassa.Vuosia me yritimme puhua junan kulkemisesta Mänttään asti.Saimme muutaman kansanedustajankin ajamaan asiaa muka Arkadianmäelle.Sassi- hulluus toi hetkeksi ajatuksen rikkaiden tulosta junalla Mänttään.Rata kasvaa horsmaa ja on kohoillut paikka paikoin jo.Ei siinä kulje edes joulupukin juna enään kerran vuodessa.Mänttä autioituu ja kuolee vähitellen.

    • Anonyymi

      1971 taisi viimeiset matkustajat liikkua junalla asemalle

    • Anonyymi

      Lammen alittamiseksi voisi hakea eun kehitystukiaisia luonnon säästämiseksi.

    • Anonyymi

      1953

    • Anonyymi

      Kyllä metro pitäisi saada vilppulan ja mäntän välille.
      Rautatieasemalta mustaanlahteen.

    • Anonyymi

      Ei tule vaikka kuinka pyytäisitte. Omaa junaa ei kannata 5 matkustajan takia hankkia mänttä-vilppulan välille. Jos nykyinen Keuruu-Tampere kiskobussi alkaisi käymään mäntän paperitehtaan radan pistolla tulisi matka-aikaan 20-30min lisää. Tavarajunat kulki mäntän keskustassa alle 40km/h nopeusrajoitusten takia.

      Voisihan tuohon välille hankkia muutaman resinan jota paikalliset muorit pumppaisi edes takas joutessaan.

    • Anonyymi

      Ilmalaiva-asema Mänttään. Kun ei kerta junia.

    • Anonyymi

      Kai Mänttässä on paljon osaamista aloittaa vaikka mitä. Vai onko se puhetta ja suusta tulevaa ilmaa pelkästään?!?

    • Anonyymi

      Ei tule koskaan. Eikä tarvikkaan kävelkää vilppulaan. Pitäs koko raide poistaa loppuis lässytys

      • Anonyymi

        Oota ei siihen kauvan mene rautaa tarvitaan aina,,,ainakin sotateollisuus tarvitsee.


    • Anonyymi

      Metro vaan. Kyllä Mänttä osaa vaikka mitä ja mänttäläisissä on voimaa. Resiinaralli pystyyn kanssa

    • Anonyymi

      Täytyy sitä turhia haaveita olla ja turhaa toivoa.

      • Anonyymi

        Mistä rahat? Montako matkustajaa? Itse arvioisin että kukaan ei rahoita muutaman matkustajan tähden


    • Anonyymi

      Jumaliste,,,ei ihme että Mäntälle nauretaan,on tehty VENÄLÄISILLE luxsus mökkialueelle tiet,viemärit,vesi,sähkö ym. ollaan Venäläisen YSTÄVYYS kaupunki, lentohullutuksesta puhumattakaan, ja muista puhumattakaan mutta juna vois tulla hakemaan ne loput hullut jotka uskoo,,kyllä JOULUPUKKI tulee junalla vielä Mänttäääään ja rusetti piippuun kun viimenen on poistunut näyttämöltä, ja lohdutus ei sitä asemaa tartte ajaa peukku pystyyn vaan kun viimeinen juna saapuu. Ei sirkus Sariola kyllä pysty viihdyttämään kansaa yhtähyvin kun Mänttäläiset ihan ite teatteri eikä ees tartte näytellä. Ei sitten aina kannata sanoa määä tuun Mäntästä kun vieraille kylille menee. Nyt sitten laitetaan tk vuodeosasto kiinni kun ei täällä enään niitäkään tarvita että ei paremmin voisi meitillä mennä,,-30-60% toivottavasti riittää että kaupioissa, se on päivän valopilkku. Joskus se tottuus kirpasee,mutta se ei pala helvetin tulessakaan.

    • Anonyymi

      Ei kannata mikään. Parempi kun kaikki rapistuu ja kukaan ei muista mitään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8489
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      44
      4177
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1468
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1179
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1150
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe