Haavisto on luterilainen

Pekka Haavisto liittyi Luterilaiseen Kirkkoon vuonna 2016.

- Uskon Jumalaan, mutta en ole varma onko se aina se kirkossa saarnattava Jumala. Minulla on pitkä historia näiden asioiden pohdiskelussa, käyn erittäin mielelläni keskusteluja aiheesta, Haavisto sanoi Radio Dein haastattelussa vuonna 2012
8628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Haavisto saattaa kyllä olla kirkon jäsen, mutta tunnustaako hän kristinoppia sekä Lutherin vanhurskauttamisoppia omassa elämässään?

Vasta tämä usko ja sen tunnustaminen tekee ihmisestä kristityn luterilaisen. Muut "luterilaiset" ovat huijareita, kuka milläkin motiivillaan. Jotkut kuuluvat kirkkoon vain saadakseen (herraties mistä syystä) kirkkohäät ja -hautajaiset. Lapset kastetaan "kaiken varalta", vaikkei muutoin Raamatun Jeesusta tunnustaisikaan.

2Äänestä
  • Haavisto on todennääköisesti liberaali kulttuurikristitty ja tuskin sitoutuu apostoliseen uskontunnustukseen. Suomen EVL kirkko on viimeinen linnake jota sateenkaariaate ei vielä ole onnistunut täysin valtaamaan, mutta viimeistään 10 vuoden päästä Haavistokin voi hakea kirkollisen vihkimyksen parisuhteelleen.

    Äänestä

  • Kirkkoon saa kuulua, vaikka ei uskoaan julistakaan, ja pitää sen omakohtaisena ja yksityisenä asiana.
    Suurin osa suomalaisista on juuri niitä, joiden mielestä uskon asiat ovat henkilökohtaiset.

    Äänestä

Kirkkoon, että saaa ääniä vaaleissa, eikös ottanut äsken virsikirjan käteen vaan ei laulanut siellä lestadiolaismummojen kanssa. Flores tuomittu, lyönyt naisia ja ajanut humalassa, aika pelottava pari maan johtoon ja naiset lääpällään kuinka söpö Floreskin on!

Äänestä

Haavisto on kristitty uskova mies.

Molemmilla ehdokkailla on sama hyvä kanta eutanasian sallimisesta.
Molemmat ovat myös tunnettu pitkään seksuaali- ja sukupuoilivähemmistöjen puolustajina.

Itse äänestän vaaleissa Stubbia.

Pe.ku

Äänestä
  • Valehtelet taas tapasi mukaan. Olet vuosikausia jo jankuttanut valheitasi tästäkin väittäen tietäväsi paremmin asian kuin Haavisto itse.. et ole kovin viisas.
    Haavisto on vain kirkon jäsen. Haavisto on itse sanonut, ettei usko kirkon opettamalla tavalla, vaan jonkinlaiseen jumalaan, välillä on vastannut uskovansa enemmän korkeampaan voimaan, eikä halua toivottaa Jumalan siunausta Uuden Vuoden puheessaan (Radio Dein tentti), vaan kertoi aikovansa muuttaa tapaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Valehtelet taas tapasi mukaan. Olet vuosikausia jo jankuttanut valheitasi tästäkin väittäen tietäväsi paremmin asian kuin Haavisto itse.. et ole kovin viisas.
    Haavisto on vain kirkon jäsen. Haavisto on itse sanonut, ettei usko kirkon opettamalla tavalla, vaan jonkinlaiseen jumalaan, välillä on vastannut uskovansa enemmän korkeampaan voimaan, eikä halua toivottaa Jumalan siunausta Uuden Vuoden puheessaan (Radio Dein tentti), vaan kertoi aikovansa muuttaa tapaa.

    Vihaako Pe.ku Haavistoakin, vai miksi ei kunnioita häntä , vaan haluaa valehdella hänestä

    Äänestä

Sillä ei oikein ole merkitystä, mitä Haavisto sanoo tässä tilanteessa. Hän yrittää vain kerätä ääniä itselleen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pekka Haavisto liittyi Luterilaiseen Kirkkoon vuonna 2016.

- Uskon Jumalaan, mutta en ole varma onko se aina se kirkossa saarnattava Jumala. Minulla on pitkä historia näiden asioiden pohdiskelussa, käyn erittäin mielelläni keskusteluja aiheesta, Haavisto sanoi Radio Dein haastattelussa vuonna 2012

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu