Kysymys:
Olemme kirkossa vihitty miespari. Liitollamme on siis jumalan siunaus, ts. itse jumala on liitänyt meidät yhteen.
Olemme heränneellä tunnolla, ja haluaisimme liittyä vanhoillislestaadiolaiseen uskoon.
Onko avioliittomme lestaadiolaisille ongelma? Pitääkö meidän erota ennen vanhoillislestaadiolaistumista? raamatun mukaan emme saa erota, mutta mitä mieltä siellä jumalan valtakunnassa ollaan tästä asiasta?
Olemme kirkossa vihitty miespari. Liitollamme on siis jumalan siunaus, ts. itse jumala on liitänyt meidät yhteen.
Olemme heränneellä tunnolla, ja haluaisimme liittyä vanhoillislestaadiolaiseen uskoon.
Onko avioliittomme lestaadiolaisille ongelma? Pitääkö meidän erota ennen vanhoillislestaadiolaistumista? raamatun mukaan emme saa erota, mutta mitä mieltä siellä jumalan valtakunnassa ollaan tästä asiasta?
Vastaukset 56
Vanhimmat
Teidän liittonne voi olla papin siunaama, mutta pappi ei ole Jumala.
Etsikää siis Jumalan siunausta, jos löydätte!
Ellei löydy, silloin ei auta ihmisten siunaus.
Tietysti tulee rakastaa kaikkia, mutta kaikkea ei tule tehdä kaikkien kanssa.
Minä teidän asemassanne haluaisin ennen kaikkea Jumalan hyväksynnän.
Miten se jumalan antama hyväksyntä ilmenee?
Puhuuko jumala, lähettääkö hän postia...?
Jos ja kun jumala puhuu, onko se puheääni miehisen möreä, naisellisen kimakka vai jotakin siltä väliltä?
Mitä kieltä hän puhuu? Ymmärtäneekö lainkaan suomea, onhan tämä kielemme eräs maailman vaikeimmista kielistä.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17966397Z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Postia
Hyvin keksitty aloittajalta!
Ette ole miespari,eikä teitä ole vihitty,homoja kyllä olette.
Ei tarvi erota, jos ootte ehtineet mennä naimisiin. Tunnen muitakin samassa veneessä olevia samaa sukupuolta olevia pareja, jotka epäuskossa menivät naimisiin ja sitten saivat parannuksen armon. Yhdessä ovat yhä, eikä avioliittoa purettu.
No et varmasti tunne.
Mistä nää sen tiijät, ettei hän tunne. Ite ainaki tunnen yhen vanhoillislestadiolaisen homoparin. Meni toki epäuskosa naimissiin, mutta nyt ovat saaneet palaamisen armon. Kaikki vl:t heitä ei kuitenkaa hyväksy ja pittää heiän parannuksen saamista feikkinä, ku eivät eroa. Mutta ite taas en voi monen muun vl:n kanssa ymmärtää, miksi tässä tilanteesa avioero oliski oikein. Kyllä me monet piämme heitä ihan uskovaisina.
> Liitollamme on siis jumalan siunaus, ts. itse jumala on liitänyt meidät yhteen.
Millä perusteella?
Samalla perusteella kuin heteroavioliitossa.
Pappi, olipa se VL-uskovainen tai ei, tekee muutamat taikomisliikkeet ja puhuu pehmoisia. Siinä samalla liitto saa jumalan siunauksen.
Jumala ei siunaa homopareja, vaan ne ’siunaa’ itse perkele!
Jumala ei liitä miespareja yhteen, vaikka kuinka olisitte lausuneet rakkauttanne Jumalan kasvojen edessä. Tuo on pilkkaa Jumalaa kohtaan. Jos haluatte olla uskovaisia,erotkaa.
Olet siis sitä mieltä, että vain VL-pappien vihkimät pariskunnat kelpaavat jumalalle?
Menes kertomaan tuo mielipiteesi oman ev.lut seurakunnan viranhaltijoille : )
Oliko vihkimisen jälkeen ruskaa pakkasella?
Jumala ei koskaan siunaa kiroamaansa ihmistä, joista Hän on sanonut; - poistakaa heidät keskuudestaan.
Moos. 3. 18:22; ”Älä makaa miehen kanssa niin kuin naisen kanssa maataan, sillä se on kauhistuttava teko”.
Raamatussa sanotaan useaan kertaan ko asiasta; - Poistakaa paha keskuudestanne.
Oot pinna oikeessa. Vanhoilliset ei oo sitä tehny.
Ne elättää mielummin perkelettä kuin jeesus lasta.
pinna on poistamassa ihmisiä keskuudestamme.
Helv****tin rasisti ja väkivaltainen ihminen olet!
Kuka keksii keinon, jolla harhapastori pinnan saa poistettua? On pahuuden pesä.
Totta. Oikia demonipesä!
Hän siteeraa vain Raamattua, oletko katkera?
Poistettua. Häntä Jeesuksen lähettinä ei voi poistaa kukaan.
Tuo pinna on niitä ainoita, jotka tällä palstalla "siteeraa" Raamattua ja vaikuttaa olevansa oikeassa.
Ite ootte valintanne tehny elättäessänne näitä huoria. Ne tunkee seuroihin ja koteihinne ja jauhavat uskonvastaista paskaa. Jos tapatte ne seuroihin voi tulla.
raamatuissa kielletään käyttämästä vaatteita, jotka on tehty kahdesta eri materiaalista.
Olethan muistanut noudattaa ko. kieltoa?
Raamatun noudattaminen on tärkeämpää kuin lain noudattaminen.
Missä siellä?
Laita kohta näkyviin.
Sehän on kaikki noudatettavissa, ilman kastetta ja uskoa Jeesukseen, sekä suulla tunnustaa Hänet luvatuksi messiaaksi.
Harhapastori siteeraa Raamattua oman mielensä jälkeen.
5.Mooseksen kirja 22:11, 5Moos. 22:11
Siinä, ollos hyvä!
Laita esimerkki?
Se oli vain ISAELILLE, ei pakanoille.
Jeesus täytti senkin- lain.
Pinna on todellinen kristitty.Se auttaa ulos liikkeestä niitä jotka uskoo oikein.
No eikös se jeesus täyttänyt samalla myös kaikki 10:n käskyn kohtaa?
Uskovainen voi siis tappaa, himoita, varastaa, raiskata yms. yms, ilman seuraamuksia, "koska jeesus"
Käskyjä on 613 kappaletta, ja muodostaa kokonaisuudessaan, Lain, jonka Jeesus täytti ristillä.
Jeesus on hyvä kirjoittaa isolla etu kirjaimella.
Uskovaisista en tiedä, eihän Raamatussa hiestä puhuta. Heidän tekemisensä näyttää täällä maan päällä kyllä hurjilta.
Jeesuksen seuraajat kristityt ei tee, koska se on vastoin Jeesuksen opetuskia noita asioita.
Matt; 28; 8 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Lue tarkkaan; opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
"jeesus on hyvä kirjoittaa isolla etu kirjaimella."
Mielikuvitushahmojen nimet on syytä kirjoittaa pienellä alkukirjaimella.
Avioliitto ei ole ongelma jos raha asiat ovat kunnossa.
Sitten voit rahat taskussa kokeilla sitä?
Täällä ei pa*kareijän nuoleskelijoita ja -poraajia tarvita, pysykää vaan siellä homppelikirkossa.
Osoitat perilestaadiolaista lähimmäisenrakkautta.
Omia "rakastetaan", muille naureskellaan. Sellainen se VL-lahko on.
Kiva juttu kuitenkin että VL-lahko kelpuuttaa kaiken maailman pedofiilit, vaimonhakkaajat, kavaltajat ja kierot kaupustelijat.
Tarvittaessa katto on korkealla ja seinät leveällä.
Homoja ei VL- lahko kelpuuta. Samaan sukupuoleen ihastuminen ja rakastuminenhan on synneistä suurin...
Jumala ei koskaan anna siunaustaan samaa sukupuolta oleville pareille. Homous ja lesbous on kauhistavainen synti Jumalan edessä.
Vl- uskovaisetkin näyttävät hyväksyvän mieluusti kaikenlaiseen seurakunnan toimintaan heterosuhteessa elävät avoparit joita ei vihitä kirkossa eikä kirkon ulkopuolella.
Ikinä en ole kuullut vl- uskovaisten sukulaisteni patistelevan jo vuosikymmenet avoliitossa elänyttä avoparia menemään naimisiin.
Homopareja kyllä kauhistelevat!
Samoin eivät myöskään tuomitse avioeronneita jotka kirkon pappi vihkii toiseen ja jjotkut jopa kolmanteen avioliittoon kirkossa.
Lesboparille syntynyneitä lapsia en sentään ole kuullut tuomittavan, mutta eipä kukaan ole huolestunut siitä, että lapsia ei ole kastettu.
Lesbopari kun on joutunut tuomitsevien ihmisten takia eroamaan kirkosta, joten lapsiakaan ei sitten kasteta.. Kirkko ei sounaustaan näille lapsille suo!
Kauppakeskukset ovat kai pyhempiä siunattavia kuin homoparien lapset?!
Suosittelen ihan kaikille ja jokaiselle kirkosta ja taikauskosta luopumista.
jumalaa ei ole, ei lestaadioalisten jumalaa tahi mitään muutakaan jumalaa/ jumalia.
Naurettavaa pelleilyä joku lasten kastaminen sekä avioliittoon vihkiminen. Täyttä teatteria.
Elät synnin pimmeyesä ja siks puhut nuin. Kyllä Jumala todella on olemasa! Kannatteis tehä parannus ku vielä ehtii. Huomena se on kenties jo liian myöhästä. Kai nääki haluat taivaaseen. On vain kaks tietä ja toinen valitettavasti vie helevettiin. Ekkai nää ny sinne taho?
No en totisesti taho sammaan paikkaan lestaatiolaisten kanssa. Ja lestaatiolaisthan on menossa sinne kuumaakin kuumempaan ja kuivaan tulijärveen.
0nko teidät vihitty Suomen ulkopuolella?
Melkein kaikki käy kunhan" lompsa on kunnossa.
Näin on. jumalalle on hyvä antaa aneita lestaadiolaisten(kin) tapaan.
Kunnossa oleva lompsa on jumalalle mieleen.
Voitte liittyä...!
Kiitos, yhdymme mielellämme teihin!
Vihitty miespari tässä kysyy vielä:
voimmeko jatkossakin käyttä ehkäisyä, vai kieltääkö VL-usko ehkäisyn käytön myös miesparien kohdalla? Heteroparien käyttämä ehkäisyhän on kielletty raamatussa ja varsinkin VL-uskovaisuudessa.
Eikai ehkäsystä piättäytyminen koske homopareja, koska eivät voi lissääntyä. Heijänki kohalla avioliiton ulukopuolisia yhtymisiä ei katota hyvällä, elikkä uskovainen homopari ei voi teettää lasta ulukopuolisilla.
Nämä alkaa olla jo maailmanlopun tarinoita, joita joku keksii ehkä pilkkamielellä!
Jos olette oikeasti kiinnostuneet liitymään, niin liittykää...!
Lestadiolaiset ovat suvaitsevaisia omiaan kohtaan.