Digiraha helpottaa ihmisten seurantaa

https://yle.fi/a/74-20044435

Jutussa on kyse Yangosta, mutta siitä selviää myös, että digiraha helpottaa ihmisten seurantaa. Tämä on hyvä huomata, jos pitää puhtaasti digirahaa siirtymistä tavoiteltavana.

13

431

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on ongelma?

      • Anonyymi

        Kaikki mitteet tiedetään. Yksityisyyttä ei ole


    • Ongelma tuossa on se, että venäjä ja kiina ovat lainsäädännöllään määränneet, että kaikki niiden yhtiöt ovat velvoitettuja pyydettäessä antamaan kaiken datansa maan tiedustelupalvelun käyttöön.
      Siis heidän kanssaan asioidessa pankki- tai luottokortilla antaa samalla oman seuraamisen avaimet tiedustelupalvelun käyttöön.
      Tavallinen ihminen ei heitä kiinnosta mutta miljoonan tavallisen ihmisen ostokäyttäytymisen myyminen mainostajille on todella miljoonien business.
      Olkoonpa tiedustelupalvelu kuinka isänmaallinen tahansa, niin ihan satavarmasti eurot ja dollarit heille kelpaa.
      Tuo aloituksen Yango on venäjän markkinataloutta? edustava yritys joka saattaa kaupata näitä kerryttämiään ihmisten nimiä kortti-/tilitietoineen ihan ilman mitään tiedustelupalvelujen apuja.

      • Anonyymi

        Minä en halua että yksityistietojani jollekkin ventovieraalle taholle jaellaan ja vielä ansaitaan sellaisella toimella. Törkeää!


    • Anonyymi

      Suoraan asian ytimeen. Sitähän ne vallanpitäjät haluaa. Sen jälkeen on helppo alistaa, kiristää ja hyödykseen käyttää. Hyvästi vapaus. Suomen kansa ei omaa parastaan ajoissa älynnyt.
      Kaikki tuommoisen hirvityksen edistäjät pitäs tuomita maan ja kansanvastaisesta toimesta ja karkoittaa maasta ja koko Eu:n alueella. Viralta pois alistajat ja pois alueelta jota huonontaa yrittävät. Toivottavasta kansalaiset koko Eu:n alueella nousee kapinaan tyranniaa vastaan. Hyvät, reilut, kunnolliset johtajat alistajien tilalle!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siksi käteinen..

      • Anonyymi

        Kun käteinen lakkautetaan, kaikki tyynyn alle jemmaamasi setelit kelpaavat enää sytykkeiksi. Ekä voi enää nostaa omia rahojasi turvaan, vaan kaikkien kaikki rahat ovat koko ajan pankkien hallussa ja valtion valvottavissa pienintä siirtoa myöten.

        Seuraava askel on se, että ilman pedon merkkiä et voi ostaa etkä myydä. Se on mahdollista vain systeemissä, joka on lopettanut käteisen.


    • Anonyymi

      ON NIIN SUURI UUTINEN ETTÄ EI SAA OHITTAA MITEN SUOMI
      PÄÄTTÄÄ OLLA OTTAMATTA UUTTA SEURANTA LAITETTA!


      KAIKKI HALUAA KUULLA HALLITUKSEN KANNAN KUN HALLITUS KIELTÄYTYY
      OTTAMASTA VALVONTALAITETTA KANSALAISILLE!

    • Anonyymi

      Keran kuukaudessa reilut käteiset seinästä ja loput ajasta et ole seurannassa paitsi tietysti jos pidät kännyä päällä.
      Sovi tuttavapiirisi kanssa ottavasi vastaan vain tekstareita

    • Anonyymi

      on mahdollista että vartija varastaa kaiken omaisuuden tai laittaa panaan.

    • Anonyymi

      Vain pölvästi lataa itselleen mobile payn, sillä 100% seuranta on näin mahdollista. Älkää olko liian naiveja.

    • Anonyymi

      Kohta liian myöhäistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1656
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      940
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      784
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      542
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe