Kyllä vain, näitä joilla on Jumalasuhde oikein on eri uskonsuunnissa. On samantekevää on sitten vaikka helluntaissa, luterilainen ortodoksi tahi vaikka katolinen kun on laittanut oikein toivonsa siihen Jumalaan joka on ilmoitettu Raamatussa.
Molemmat kasteet käyvät, jos joku uskova haluaa pitäytyä siihen, että hänet on lapsena kastettu, niin ei hänen ole pakko ottaa kastetta kun on tullut uskoon. Ja toki sitten voi ottaa halutessaan kasteen kun on tullut uskoon.
Kissanhännästä vedetään myös silloin kun jotkut vaativat lauantain pyhittämistä lepopäivänä ja toiset taasen pitävät, että sunnuntai on se lepopäivä. Kumpikin voi olla varma omassa uskossaan.
Sitten tiedättekö mikä ominaisuus on Jumalalla?
Hän osaa olla tosi hienotunteinen; tässä häntä ei ohita yksikään luotu!
S on vähän hölmöläisen yleistämistä kun sanotaan, että hellarit sitä ja tätä ja taasen, että luterilaiset ovat niin paatuneita ja niin edelleen. Unohdetaan, että Jumala näkee suoraan ihmisten sydämeen ja mikä se itsekunkin hengellinen tila sitten yksilöittäin on.
Tunnetko Jeesusta?Onko hän sinun Vapahtajasi?
Jos tunnet piston sydämessäsi, että noin ei ole kuin edellä sanoin, niin voit rukoilla vaikka seuraavasti:
Rakas Jeesus, minä haluan oppia tuntemaan sinut, tule minuun asumaan ja anna minun seurata sinua tästä lähin!
JUMALASUHDE OIKEIN
6
349
Vastaukset
- Anonyymi
Toisaalta jon on laittanut uskonsa Raamatun Jumalaan, on silloin sitoutunut Raamatun oppiin. Katolisuus ja ortodoksisuus on kaukana Raamatusta. Ehkä heidänkin joukossaan on joitakin harvoja uudestisyntyneitä, mutta lienee vähän.
Jumala on tosiaan hienotunteinen. Hän ei siis pakota koskaan mihinkään. Mutta kyllä hän odottaa uskollisuuttaan omaa Sanaansa kohtaan. En voi siksi ymmärtää miten joku elävässä uskossa oleva voisi osallistua esim. ikonien palvontaan ortodoksien tavoin. Se on Jumalan häpäisyä.- Anonyymi
Helveti ylimielinen kommentti...kirjaimellisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helveti ylimielinen kommentti...kirjaimellisesti.
Nöyristely ja uskonnollinen hymistely ei ole nöyryyttä. Se on ulkokultaisuutta. Ja sitä löytää uskonnollisuudessa kuten ortodoksien menoissa.
Todellinen nöyryys on Jumalan tahtoon alistumista. Toisin sanoen Raamatun arvovallan alle alistumista. Se ei ole kenellekään helppoa. Mutta Jeesus lupasi että se on kuitenkin kevyt ies kantaa, koska on sisäinen lepo.
Jumalisuuden pitääkin ilmetä uskovasta sisältä päin hyvänä hedelmänä eikä ulkokuorta kiillottamalla, kuten paavista alkaen katoliset tekevät.
- Anonyymi
"...kun on laittanut oikein toivonsa siihen Jumalaan joka on ilmoitettu Raamatussa."
Tarkoitat varmaankin siihen jumalankuvaan, jonka kunkin kirkkokunta on hänestä luonut?
"Sitten tiedättekö mikä ominaisuus on Jumalalla?
Hän osaa olla tosi hienotunteinen; tässä häntä ei ohita yksikään luotu!"
Ei niinkään hienotunteinen, kuin suurpiirteinen. Ei Jumalaa kiinnosta kaiken maailman oppiriiidat. Tai mitä itse kukin ajattelee Ilmestyskirjasta, naisten asemasta seurakunnassa, Jeesuksen jumaluudesta tai helvetistä. Jeesus ei vaatinut pelastuksen eteen edes uskoa ylösnousemukseensa. Suhteeni Herraan on Dominova. Minä alistun ja Hän antaa PIISKAA
nam!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1236374Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816187Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie706108Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1281439- 131279
- 1871118
- 63934