Halla-aho puhuu reikäpäisiä!

Anonyymi-ap

Eduskunnan puhemies ja perussuomalaisten entinen puheenjohtaja Jussi Halla-aho ottaa kantaa Suomen tulevaisuuteen Euroopan unionissa.

– Suomen tulisi tähdätä pitkällä tähtäimellä EU-eroon, mutta tällä hetkellä Euroopan yhtenäisyys on prioriteetti Venäjän hyökkäyssodan vuoksi, hän sanoi uutistoimisto Reutersille ennen perussuomalaisten puoluekokouksen alkamista lauantaina.

Halla-ahon mukaan ero olisi oikeutettu, koska EU rajoittaa jäsenmaidensa suvereeniutta ”demokratiavajeen johdosta”.

– Mutta samaan aikaan tietysti tiedostamme yhä vallitsevan maailmantilanteen. Jakaantunut Länsi-Eurooppa olisi heikompi totalitaaristen maiden uhan alla, hän kommentoi.

Suomen irtaantuminen EU:sta oli polttava puheenaihe erityisesti 2010-luvun loppupuolella. Halla-aho on väläytellyt aktiivisesti kantaansa asiaan. Esimerkiksi vuonna 2017 hän sanoi, että ajaisi eroa EU:sta ja eurosta aktiivisesti, mikäli olisi perussuomalaisten puheenjohtaja.

Vuonna 2021 hän oli eroamisen ajankohtaisuudesta epäileväisempi.

– En tällä hetkellä lähtisi ajamaan kovin voimakkaasti eroamista Euroopan unionista. Mielestäni olisi parempi, että Suomi näyttäisi esimerkkiä Euroopan unionissa. Suomen pitäisi nettomaksajana ilmoittaa, että tässä tulee meille raja vastaan, me emme suostu tähän. Jos kukaan ei näytä esimerkkiä, muut eivät voi seurata, hän sanoi Hjallis Harkimon (liik) podcastissa.

Halla-aho nimitetään tänään suurella todennäköisyydellä perussuomalaisten presidenttiehdokkaaksi. Presidentinvaalit järjestetään tammikuun lopussa 2024.

4

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halla Aho saisi pitää mölyt mahoissaan.

      • Anonyymi

        Jussin järki toimii, mutta valitettavasti vain pätkittäin.
        Ei presidenttiainesta.


    • Anonyymi

      Yrittää leikkiä suurta valtiomiestä siinä kuitenkaan onnistumatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      95
      2613
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      197
      1002
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      57
      806
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      739
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe