Halla-aho puhuu reikäpäisiä!

Anonyymi-ap

Eduskunnan puhemies ja perussuomalaisten entinen puheenjohtaja Jussi Halla-aho ottaa kantaa Suomen tulevaisuuteen Euroopan unionissa.

– Suomen tulisi tähdätä pitkällä tähtäimellä EU-eroon, mutta tällä hetkellä Euroopan yhtenäisyys on prioriteetti Venäjän hyökkäyssodan vuoksi, hän sanoi uutistoimisto Reutersille ennen perussuomalaisten puoluekokouksen alkamista lauantaina.

Halla-ahon mukaan ero olisi oikeutettu, koska EU rajoittaa jäsenmaidensa suvereeniutta ”demokratiavajeen johdosta”.

– Mutta samaan aikaan tietysti tiedostamme yhä vallitsevan maailmantilanteen. Jakaantunut Länsi-Eurooppa olisi heikompi totalitaaristen maiden uhan alla, hän kommentoi.

Suomen irtaantuminen EU:sta oli polttava puheenaihe erityisesti 2010-luvun loppupuolella. Halla-aho on väläytellyt aktiivisesti kantaansa asiaan. Esimerkiksi vuonna 2017 hän sanoi, että ajaisi eroa EU:sta ja eurosta aktiivisesti, mikäli olisi perussuomalaisten puheenjohtaja.

Vuonna 2021 hän oli eroamisen ajankohtaisuudesta epäileväisempi.

– En tällä hetkellä lähtisi ajamaan kovin voimakkaasti eroamista Euroopan unionista. Mielestäni olisi parempi, että Suomi näyttäisi esimerkkiä Euroopan unionissa. Suomen pitäisi nettomaksajana ilmoittaa, että tässä tulee meille raja vastaan, me emme suostu tähän. Jos kukaan ei näytä esimerkkiä, muut eivät voi seurata, hän sanoi Hjallis Harkimon (liik) podcastissa.

Halla-aho nimitetään tänään suurella todennäköisyydellä perussuomalaisten presidenttiehdokkaaksi. Presidentinvaalit järjestetään tammikuun lopussa 2024.

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halla Aho saisi pitää mölyt mahoissaan.

      • Anonyymi

        Jussin järki toimii, mutta valitettavasti vain pätkittäin.
        Ei presidenttiainesta.


    • Anonyymi

      Yrittää leikkiä suurta valtiomiestä siinä kuitenkaan onnistumatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      4987
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      61
      1849
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      109
      1784
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      108
      1628
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      28
      1423
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      219
      872
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      871
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      40
      754
    9. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      752
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      53
      749
    Aihe