Jussi peruu puheitaan! Ero EU:sta ei realismia!

Anonyymi-ap

EDUSKUNNAN puhemies Jussi Halla-aho (ps) otti IS:n haastattelussa kantaa Suomen mahdolliseen EU-eroon perussuomalaisten Tampereen-puoluekokouksessa.

– Ero Euroopan unionista ei ole millään tavalla realistinen, emmekä me ole millään tavalla ajamassa eroa Euroopan unionista. Ei sille ole minkäänlaista kannatusta kansan keskuudessa, emmekä itsekään pidä sitä järkevänä, Halla-aho sanoi.

Sen sijaan perusteet sille, miksi EU-ero on yhä perussuomalaisten ohjelmassa, ovat Halla-ahon mukaan edelleen olemassa.

– Se liittyy siihen, että EU on sellaisessa integraatiokierteessä, jossa integraatio luo ongelmia. Sitten niitä pyritään jatkuvasti ratkaisemaan lisäämällä integraatiota, ja se väistämättä kaventaa suomalaisten demokraattisia mahdollisuuksia vaikuttaa tässä maassa tehtyyn politiikkaan.

HALLA-AHON mukaan EU-eron sijaan Suomen pitäisi pyrkiä terävöittämään omaa edunvalvontaansa Euroopan unionin jäsenenä ja tehdä aktiivista EU-tason politiikkaa, jotta EU-lainsäädäntö ajaisi mahdollisimman hyvin Suomen kansallisia etuja.

Hän ei ota kantaa siihen, pitäisikö kirjaus EU-erosta säilyttää puolueen ohjelmassa.

7

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No Halla Ahon tämän hetkistä lätinöitä.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😍 ­­N­y­m­­­f­­­o­m­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179698455

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Ja takki kääntyy näin..... niin tyypillistä persuilua :)

    • Anonyymi

      Jussi on teidän pressaehdokkaanne.
      Eikö puheet miellytä?

      • Anonyymi

        Ei tule Jussista presidenttiä.

        Se on Stubb!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tule Jussista presidenttiä.

        Se on Stubb!

        Selvä juttu
        Sitten ei tulekaan EU-eroa.


    • Anonyymi

      Jussi Halla-Aho on seuraava presidentti ja häntä äänestävät myös EU mieliset isänmaan petturit asia on selvä siis,Mainittakoon kaikille vielä tieto että olen se joka teitå on sanonut EU vihaajiksi olen ex nimimerkki Talollinen ja minulla on suhde miehen kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5531
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2143
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1710
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1627
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe