Jussi peruu puheitaan! Ero EU:sta ei realismia!

Anonyymi-ap

EDUSKUNNAN puhemies Jussi Halla-aho (ps) otti IS:n haastattelussa kantaa Suomen mahdolliseen EU-eroon perussuomalaisten Tampereen-puoluekokouksessa.

– Ero Euroopan unionista ei ole millään tavalla realistinen, emmekä me ole millään tavalla ajamassa eroa Euroopan unionista. Ei sille ole minkäänlaista kannatusta kansan keskuudessa, emmekä itsekään pidä sitä järkevänä, Halla-aho sanoi.

Sen sijaan perusteet sille, miksi EU-ero on yhä perussuomalaisten ohjelmassa, ovat Halla-ahon mukaan edelleen olemassa.

– Se liittyy siihen, että EU on sellaisessa integraatiokierteessä, jossa integraatio luo ongelmia. Sitten niitä pyritään jatkuvasti ratkaisemaan lisäämällä integraatiota, ja se väistämättä kaventaa suomalaisten demokraattisia mahdollisuuksia vaikuttaa tässä maassa tehtyyn politiikkaan.

HALLA-AHON mukaan EU-eron sijaan Suomen pitäisi pyrkiä terävöittämään omaa edunvalvontaansa Euroopan unionin jäsenenä ja tehdä aktiivista EU-tason politiikkaa, jotta EU-lainsäädäntö ajaisi mahdollisimman hyvin Suomen kansallisia etuja.

Hän ei ota kantaa siihen, pitäisikö kirjaus EU-erosta säilyttää puolueen ohjelmassa.

7

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No Halla Ahon tämän hetkistä lätinöitä.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😍 ­­N­y­m­­­f­­­o­m­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179698455

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Ja takki kääntyy näin..... niin tyypillistä persuilua :)

    • Anonyymi

      Jussi on teidän pressaehdokkaanne.
      Eikö puheet miellytä?

      • Anonyymi

        Ei tule Jussista presidenttiä.

        Se on Stubb!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tule Jussista presidenttiä.

        Se on Stubb!

        Selvä juttu
        Sitten ei tulekaan EU-eroa.


    • Anonyymi

      Jussi Halla-Aho on seuraava presidentti ja häntä äänestävät myös EU mieliset isänmaan petturit asia on selvä siis,Mainittakoon kaikille vielä tieto että olen se joka teitå on sanonut EU vihaajiksi olen ex nimimerkki Talollinen ja minulla on suhde miehen kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe