PERUSSUOMALAISET suhtautuvat Euroopan unioniin ilmeisen kaksijakoisesti. Lauantaina perussuomalaisten puoluekokouksessa Tampereella käytiin lähetekeskustelu puolueen EU-poliittisesta ohjelmasta.
Eurovaaliohjelmassaan vuodelta 2019 perussuomalaiset toteaa, että ”perussuomalaiset näkee pidemmän aikavälin strategisena tavoitteena Suomen hallitun EU-eron joko yksin tai osana laajempaa EU-kriittisten maiden joukkoa”.
Lisäksi puolueen eurovaaliohjelmassa kritisoidaan muun muassa EU:n liittovaltiokehitystä ja toivotaan, että EU säästäisi hallintokuluista. Ohjelma kritisoi myös EU:n yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.
LAUANTAISEN keskustelun alusti ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio. Hänen mukaansa EU:sta on tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa myös hyötyä. Tavio korosti EU:n hyötyä turvallisuuspolitiikassa muun muassa suhteessa Ukrainan sotaan.
Tavio totesi, että perussuomalaiset vastustaa EU:n liittovaltiokehitystä. Lisäksi hän kritisoi EU:n kesällä hyväksymää ennallistamisasetusta ja EU:n yhteisvelkaa. Hän toivoi, että EU:ssa pystytään ajamaan tiukempaa maahanmuuttomuuttopolitiikkaa ja tehostamaan unionin ulkorajojen valvontaa.
Tavio ei ottanut puheessaan kantaa siihen, pitäisikö perussuomalaisten ajaa myös tulevassa ohjelmassaan EU-eroa. Sen sijaan eduskunnan puhemies ja perussuomalaisten ex-puheenjohtaja Jussi Halla-aho totesi aiemmin Ilta-Sanomien haastattelussa, että EU-ero ei ole millään tavalla realistista tai tavoiteltavaa. Halla-ahon mukaan on yhdentekevää, linjaako puolue ohjelmassaan EU-erosta.
PS: ErotaankoEU:sta vaiei?
3
336
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä Suomen ero EU sta on selvääki selvempi asia kysehän on ainoastaan vain siitä milloin erotaan.EU on tuonut Suomelle liittymisen jälkeen mm typeriä ja järjettömiä liikennettä sekä maataloutta koskevia direktiivejä ja hankaloittanut elämää monella eri tavalla myös liikkuminen ja ruoka on kallistunut ja olemme velkaantuneet eniten pohjoismaista,Nyt on siis korkea aika erota tuosta byrokratian sekä korrution kehdosta EU sta! Mainittakoon vielä että olen se joka täällä haukkuu EU vihaajia siis olen ennen pitänyt EU sta
- Anonyymi
Lapsellinen EU-vihaaja kirjoittaa lapsellisia tyhmyyksiä.
Kirjoittaisiko joku saman tason tyyppi yhtä lapsellisen kannatuksen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642559
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182277Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee622099Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2091476"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591474Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2311222Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää971174Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089