Voisiko joku neuvoo!!!
Olen myymässä puolikkaan omakotitalosta ja entinen puoliso omansa koka asuu siinä. Miten teen kauppakirjan, riittääkö kun menen pankkiin. Onko se yhtä kallis kun myisi kokonaisen?
Omakotitalo
5
426
Vastaukset
- Anonyymi
Aika epäselvä kirjoitus.
Siis oletteko kumpikin myymässä talon vai vain sinä.
Kuka on ostaja joku ulkopuolinen vai puolisosi?
Omistitteko talon puoliksi vai onko sinun puoliskosi avioikeuden mukainen tasinko vai mikä?
Vaikea vastata kun ei tiedä mistään mitään. - Anonyymi
Kumpikin ollaan myymässä tutulle. Naimisissa oltiin.
- Anonyymi
Eli myynti on ihan normi tapahtuma ja kannattaa ottaa välittäjä hoitamaan nuo paperiasiat.
Voihan ne tietenkin itsekkin tehdä mutta eipä tule myöhemmin vääntöä.
Myyjien lukumääräksi laitetaan 2, eli sinä ja puoliso ja tietenkin kulut jaatte keskenään.
Ette voi myydä omia puoliskoja erikseen, tai periaatteessa kyllä mutta on pirun hankalaa, eli yhdessä sinne pankkiin uuden ostajan ja kiinteistönvälittäjän kanssa.
Kiinteistön välittäjä ottaa jotan 500€ korvauksen kun hommii kaikki todistukset yms.
Pankki ei taida ottaa mitään.
- Anonyymi
Puoliksi talo menee. Itse ei tekemisissä ole näiden asioiden kanssa ollut ja puolison kanssa ei olla puheyhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080