Suomella menee tosi hyvin

27343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Menee vielä 10-15 vuotta, ennen kuin olemme Pohjolan Unkari.
Sitten voidaan samuttaa ainakin järjenvalo.

Äänestä

ihmekös tuo on, Suomi on vahvasti porvarillinen maa, tosin kuin esim muut pohjoismaat. Jos meilä olisi seurattu esim Tanskaa palkoissa (noin 30% suuremmat siellä), valtiontaloutemme olisi ylijäämäinen ja velkaa ei juuri ollenkaan.
Meillä on pohjoismaiden pienin julkinen sektori (toisin kuin Purra väittää), suurin se on suhteessa BKT:n, koska olemme persaukinen kansa, kiitos porvarien.

Äänestä
  • Kaikkien pitäisi olla kunnalla töissä.

    Äänestä

  • Kommunistit haluaa paisuttaa julkista sektoria mikä ei tuota mitään toinen pyyhkii toisen persettä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kommunistit haluaa paisuttaa julkista sektoria mikä ei tuota mitään toinen pyyhkii toisen persettä.

    Kyllä siellä SDP ja kepulaiset aikaansaivat liian monet maakunnat soteineen ja uudet kallispalkkaiset virkamiehet.

    Äänestä

Sanna ihannoi kommunismia. Velalla se yritetään saada.

Äänestä

Afrikkaan lisää kehitysapua se lyhentää Suomen leipäjonoja😂🤣

Äänestä
  • Juu, lisää velkaa otettava ja lähetettävä nuokin rahat ympäri maailmaa. Suomi-apinat voivat asua maakuopissa.

    Äänestä

Kohta Suomeen tulee konkurssi tsunami. Met kun lakataan kuluttamasta leikkauksien ansiosta. Lisää työttömiä, lisää kurjuutta, mut ei me itketä kuten PURRA. Ei uhriuduta, met voimme hakea kehitysapua ulkokomailta ku oikeistohallitus koettaa selvitä veloista.
Met osataan jonottaa eu ruokakasseja. Heh

Äänestä

Niin. Miksi tämä uusi hallitus jatkaa velan ottamista, kun se velka on niin, niin paha?

Äänestä
  • Ulkomainen pankkiirieliitti tarvitsee valtioita hallitakseen niiden velkaannuttamista.

    Äänestä

Kassatytön arvopohjan mukaisesti hyvinvointivaltio ajettiin haaksirikkoon.

Äänestä
  • ... ja persujen myötä Suomi uppoaa.... Hei hei

    Äänestä

jutta "lainaa" meiän velat kreikkaan verkkosukissa helposti

Äänestä

Suurin syyllinen velkaantumiseen oli alun perin Mauno Koiviston TUHOPOLITIIKKA jo 90-luvun alussa.
Suomen Pankki Kullbergeineen täydensi tuhon

Äänestä
  • 1990-luvun kriisi oli taitamattomien yritysten ja yksityisten ihmisten luoma kriisi.
    Otettiin muuttuvakorkoisia lainoja holtittomasti, eikä ymmärretty koron vaihtuvuuden merkitystä. Ei pystytty maksamaan lainoja takaisin ja vakuutena ollut omaisuus hukattiin.
    Täysin taitamatonta toimintaa.
    Samaan aikaan otin pankista lainaa peruskorkosidonnaisena. Korko oli vakaa ja kulut oli ennakoitavissa.
    On kovin helppoa syytellä Koivistoa omista virheistään.

    Äänestä

tää on omaa syytä kaikki

Äänestä

Mutta aina kyllä johonkin , ah, niin "välttämättömään", koko kansan hyödyttömään ja KALIISEEN
Pakkoruotsitukseen rahat löytyy. Tottakai myös välimerenmaiden rikkaiden, runsasväestöllisten verojaan maksamattomien miljardiavustuksiin. Esim Italiassa lapselle annetut lahjat ovat verollisia vasta, kun niiden laskennallinen arvo ylittää miljoonan euron rajan.

Sekä tietty jatkuvasti pelkkänä lypsylehmänään tätä nöyrästi kumartelevaa hölmölää kuppaavan eu:n "Ainutkertaisiksi ja Tarkkarajaisiksi" mainostettuihin (jatkuviinko?) Elpymis- ja palautumistukiväline -rahanlahjoittelupaketteihin.

Muistakaa sekä perussuomalaisten että kokoomuksen käytös siitä äänestettäessä.

Äänestä

mutta aina pitää auttaa talipaaneja. ja somppuja. ja manneja

Äänestä

Mikä ihme tuo on kun kokoajan syydetään rahaa eri EU-maille ilman takaisinmaksu velvoitetta sekä Ukrainan sotaa tuetaan jättisummilla.
Lisäksi Tuppuraiset syytävät järjettömiä summia huonoihin bisneksiin, jotka tuottavat vain tappiota. Nyt sitten laitetaan köyhät ja työttömät maksamaan laskua, heihin kun ei ole enää "varaa".
On tämä ihme maa.😂🤣

Äänestä

Sähköverkkoyhtiö musta syyskuu tekee kaiken puolesta. 🕯

Äänestä

Tuohon voisi vielä termin velka suhteessa ansioon josta on vähennetty verot. Suomen bkt näyttää todellista paremmalta, koska bkt kasvaa verotuksella joka lisätään tuotoksi päälle.

Bkt/velka vertailuissa tilanne näyttää suomessa kovan verotuksen vuoksi paremmalle kuin on..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

viimeinen sammuttaa valot 😂🤣

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/imf-ennustaa-suomen-olevan-velkaisempi-kuin-muu-eu-jo-viiden-vuoden-paasta-katso-kartalta-miten-vertaannumme-muuhun-eurooppaan/3f9769cf-6aa3-4c9e-b040-f852eaa241c3?ref=iltalehti:35a9&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu