Traagisia näytöksiä lopunajan kristikunnasta UT - (OSA 1)

Anonyymi-ap

Tämä on OSA 1 tutkielmasta, jossa tapetilla ovat UT:n ilmoitukset ja opetukset lopunajan näkymistä. Sekä, tapetilla ovat myös ne ”näkymät” jotka ovat tätä nykyä katseltavissa. Missä mennään ja miten mennään kristikunnan riveissä?

Tarkastelussa ovat muun muassa:
• valheprofeetat ja valheopettajat ( 2 Piet 2:1 <<<)
• harhaopettajat ja eksytyksen voimat
• tietäjähenget (ja muut Pyhää Henkeä ”matkivat” tasot)
• lopunajan laittomuus, luopumus - uskovien uskon ”kylmeneminen” ( Matt 24:11-13)
• väärien henkien tuottamat ”ihmeet” , temput ja manipulointi
• jne-jne



1) UT:n opetukset ja varoitukset seurakunnille (lopunajan) valherintamasta!
------------------------------------------------------------------

• ”Mutta myös VALHEPROFEETTOJA oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva VALHEENOPETTAJIA, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon. ”

• ”Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi.”

ON
A) - merkittävä ja huomioitava seikka se, miten PALJON UT:n teksteissä varoitetaan valheprofeetoista ja opettajista! ( = Jeesus, kaikki apostolit…. ) Ja on
B) - merkittävä seikka se, miten VÄHÄN ylipäätään piitataan varoituksista?

Surullisen monet (uskovat) juoksevat kuin päättömät kanat, harkitsematta lainkaan, mitä lajia heille tarjotaan?

Kun vain joku mainostaa ihmeitä, parantumisia, ”voitelua” - hengen lahjoja, profetioita ja näkyjä tulevasta… Niin sinne vain mennään. Syömään (hengettömiä) pika-ruoka-annoksia, nautiskelemaan fiiliksistä! Bailaamaan ja huojumaan, kuin maailman festreilla ikään! Ja sitten?

Paholainen nauraa, kun se näin saa monet koukutettua omiin sfääreihinsä. Sielullisen tason hömppähenkien siteisiin…. Ja sitten? Mitä?


2) Lopunajan laittomuuden, luopumuksen ja turmeluksen trendi näkyy!
--------------------------------------------------------------------------------

Raamatun sana käy toteen. Sen profeetalliset sisällöt ovat AINOA profeetallinen laji, joka toteutuu. Koska? Jumalan Henki on ne profetiat innoittanut, ja Jumala itse valvoo Sanaansa.

( 2 Piet 1:19-21, Jer 1:14)

YKSI. Eräs kovin onneton eksymys on tämä: Monet uskovat luulevat, että lopunaikoina tulee jotakin ihanaa! Unelmoidaan (valheprofeettojen) povaamasta ”suuresta herätyksestä”!

Mistä tällainen harhaisuus poikii? Pääosin siitä, että EI TUNNETA Raamatun sanaa!
• ” Te eksytte, koska ette tunne kirjoituksia ettekä Jumalan voimaa” sanoi Jeesus! ( Matt 22:29)

KAKSI. Toinen vakava syy on, että ei oteta TODESTA Jeesuksen ja apostolien opetuksia. Juostaan joka lajin ”gurujen” ja tyyppien perässä. Mitä enemmän ne kehuu ja hehkuttaa itseään, sitä varmemmin porukat hurmioituvat, ja saalis on verkossa. (Ja rahatkin?) Ihminen etsii mukavia asioita, kevyttä kristillisyyttäkin…

Ne uskovat, jotka ovat eläneet ja nähneet tapahtumia 1960-1970- luvuilta alkaen, ovat voineet todeta tämän lopunajan surullisen alamäen. Kristikunnan monilla sektoreilla. Puolessa vuosisadassa (50 vuotta) on turmeluksen trendi ollut järkyttävää!

Sitä eivät sure ja valita vain totiset uskovat, vaan? Itse Herramme Jeesus Kristus, Pyhän seurakuntansa Pää. Hän sekä suree, mutta myös?
- Hänen pyhä vihansa on valmiina kuin polttava tuli kaiken sen ylitse, jossa Hänen valtakuntansa asia on saatettu pilkan ja häväistyksen tilaan.

• ”Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi.”

Kun Herran nimeä käyttävät ja Hänen nimessään toimivat ? - Opettajat ja (profeetat) ovat ITSE syntien: perverssien ilmiöiden, ahneuden, saastaisten tekojen, valheiden ja rahanhimon markkinavoimia?

”Totuuden tie” on tullut häväistyksi juuri valheprofeettojen ja valheopettajien johdolla! ( 2 Piet 2:1>>>)


Lopuksi, osa 1

Eksytykset ja harhautumiset poikivat pääsääntöisesti juuri niistä, jotka ovat ”johdossa”!

Ihmiset, laumasieluiset lampaat kun seuraavat? - Joko Hyvän Paimenen Jeesuksen opetuksia, taikka sitten juokevat sinne tänne ”profeettojen” ,”opettajien” - erikoistyyppien perässä. Ja hurmaantuvat ja joutuvat hurmoksiin, usein sielullisen tason fiiliksiin.

Se ”tuntuu” niin kivalta? Ja kuin harkintaa vailla olevat ”lapset” aletaan syödä aina uudestaan näitä ”mukavia ja maukkaita menuja”? Pikaruokaa, joka pilaa terveen ruokahalun. Eikä kohta Raamatun Sanan täysjyvä-leipä enää kelpaa?

Raamattu pölyttyy hyllyssä. Ei välitetä. Ja näin harhapolut yhä vain vahvistuvat. Sanan Valo ei enää loista!

(Aiheen käsittely jatkuu... OSA 2)

8

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen Traagiset näytökset...

      Aloitus jatkuu.

      Oletko valheprofeettojen ja – opettajien koukuttama?

      Seuraavassa, OSA 2 on tapetilla epäraittiit ja epäpuhtaat ilmiöt, jotka nousivat esille 1980 luvulla, Suomessa. Eräs primus motor oli Niilo Ylivainio. Alkujaan ja pitkäänkin tervettä evankeliumia ja parannuksen sanaa julistanut. Mutta sitten? Ja mitä hänen jälkeensä?

      Siitä lisää katsausta, OSA 2

    • Anonyymi

      Kyllä hereillä olevat uskovat voivat selkeästi nähdä Jeesuksen ennustamat asiat!

    • Anonyymi

      Päivä päivältä näkyy, että Jeesuksen puheet täyttyvät, lopunajoista.

    • Anonyymi

      Yksinäisyys on yleistä uskovien keskuudessa.

    • Anonyymi

      Eipäs näyt yleinen suunta parantuneen??

    • Anonyymi

      Mummo taas keskustelee itsensä kanssa ja nostaa avaukset.

      • Anonyymi

        Oikeassa olet.
        Ei juttele ittensä kans.


    • Anonyymi

      Matt.19:21-22 Sanoi Jesus hänelle: jos sinä tahdot olla täydellinen, niin mene ja myy mitä sinulla on, ja anna vaivaisille; ja sinun pitää saaman tavaran taivaassa; ja tule ja seuraa minua. Mutta kuin nuorukainen kuuli sen puheen, meni hän pois murheissansa; sillä hänellä oli paljo tavaraa. Biblia (1776) Ps.62:11.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      471
      8457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4752
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4599
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3732
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1202
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe