48 vuoden jälkeen todistajuuden jättänyt

Anonyymi-ap

Jälleen esimerkki siitä miten totalitärisesti tuo järjestö toimii ja pakottaa myös jäsenensä niin toimimaan.

Hänet oli mm. aiemmin koetettu erottaa vanhimmiston päätöksellä aktiivisen karaten harrastamisen vuoksi, mutta päätoimisto oli torpannut erottamisen, tulkiten tuon lajin uhreilutoiminnaksi.

Muistelen kuitenkin, että joskus aiemmin taistelulajit olisivat olleet mustaa valkoisella ilmoitettu "aidoille kristityille" sopimattomiksi, eli olivat kiellettyjen listalla. Näemmä eivät kuitenkaan erottamisperusteisia.

* Perttu jätti Jehovan todistajat 48 vuoden jälkeen tyttärensä vuoksi – ”Meitä ei seurakunta painosta”

"Kolme kuukautta sitten Lampinen päätti lähteä yhteisöstä. Sinä sunnuntaina, 19. toukokuuta, hänen lähtemisestään kuulutettiin Siilinjärven Valtakunnansalissa kovaan ääneen.

"– Seuraavana aamuna huomasin, kun katsoin Whatsappia, että kaikki seurakuntaan kuuluvat ystäväni olivat estäneet minut. Edellisenä iltana oltiin vielä rakkaita ystäviä ja hyviä kavereita. Mutta kun tulee ilmoitus, ettei kuulu enää yhteisöön, niin se loppuu se rakkaus siihen. Se on aika rankkaa henkistä väkivaltaa, Lampinen sanoo."

"Myös hänen äitinsä, anoppinsa ja vanhin lapsensa katkaisivat yhteyden Lampiseen."

- https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/65a4f312-22f5-4f12-8fe3-ea9b870ed355

ps.

Harmi ettei hän käyttänyt tilaisuutta hyväkseen kertoakseen lyhyesti järjestön keskeisitä ongelmakohdista.

Hallintoelimen roolivättämä - vain todistajat pelastuvat pian kohtaavassa Jumalan sodassa Harmagedonissa - vääristä Harmagedonin ennustukista, ajoituksista - lasten hyväksikäyttötapausten politiikasta - tappavasta verensiirrot kieltävästä veridogmista.

Mutta tsemppiä jatkoon hänelle ja tyttärelleen.

44

706

    Vastaukset 44

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karate on hyvä taitolaji. Siitä voi olla hyötyä jos puupää jt:a tulee ovelle.

      • Anonyymi

        Missä asut, katsotaan kuka lähtee ja minne...minä kun potkaisen, löydät itsesi valtakunnan salin pihalta!


    • Anonyymi

      JT toimii oikein!
      Mahtavaa,siellä ei jossitella!

      • Anonyymi

        Mutta valehdellaan senkin edestä.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta valehdellaan senkin edestä.

        Mutta me jehovista lähteneet luopiot veistelemme aina totuutta


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Mutta me jehovista lähteneet luopiot veistelemme aina totuutta

        JT :t on raamatuntutkija lahkosta luopioitunut lahko. Siis: luopioita kaikki.


      • Anonyymi00019

        viimeksi kun rotat tuli niin päästin koirat irti.
        Kyllä jossittelivat ja mummot liikkuu yllätävän nopesti:) vitun ämmät.
        Eivät tulleet enään ja hyvä niin.saatanaa ei kutsuta ovelle ei sisään.


    • Anonyymi

      Erottamista ja karttamista (-kin) koskeva dogmiikka on kääntynyt aivan päälleen kuten oheinen artikkeli kirjallisuuslainauksineen ja viitelähteineen osoittaa.

      Aikoinaan jo pelkkä erottaminen (toisissa uskonliikkeissä oleva) tuomittiin voimakkain sanakääntein.

      Sitten yhdessä vaiheessa oli erilainen dokmiikka erotettuja ja itse eronneita koksien. Viimeksimainittuihin suhtauduttiin suopeammin, neutraalimmin.

      Eihän pelkkä erottaminen itsessään ole ongelma, vaan erotettujen ja itse eronneiden mustamaalaaminen, demonisointi ja karttaminen, perheiden iäksi hajalle repiminen.

      "Disfellowshipping and Shunning"

      - https://www.jwfacts.com/watchtower/disfellowship-shunning.php

    • Anonyymi00006

      Nykyään tämä pelle tekee videoita josta huomaa että iskuja on pää saanut kun käyttäytyy kuin uhmaikäinen pentu.

      • Anonyymi00007

        Olet ilmeisesti vihdoinkin saanut samankaltaisen ystävän.


      • Anonyymi00008

        Parempi näin kuin todistajana.


    • Anonyymi00010

      Potkija ei saanut potkuja ja nyt itkee kohtaloaan, luulisi olevan nyt lähdön ilosta onnellinen.

      Jotenkin en ymmärrä näitä ex jt porukan narinoita.

      • Anonyymi00011

        Parempi itse erota kuin tulla erotetuksi, mutta kumpikin käy. Tärkeintä on päästä pois.

        Lähdöstä voi tuntea iloa ja helpotusta, mutta silti samalla surua kartetuksi joutumisesta. Nämä tunteet eivät sulje toisiaan pois.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Parempi itse erota kuin tulla erotetuksi, mutta kumpikin käy. Tärkeintä on päästä pois.

        Lähdöstä voi tuntea iloa ja helpotusta, mutta silti samalla surua kartetuksi joutumisesta. Nämä tunteet eivät sulje toisiaan pois.

        Mielummin kartettu ja hylätty kuin vartiotornilahkolainen.


    • Anonyymi00014

      Se on niitä lahkon sitomiskonsteja. Ihmissuhteet lahkon ulkopuolisiin tulisi katkaista.
      Sitten eroamistilanteessa katkaisevat lahkolaiset suhteet, se on lahkon laki.

      • Anonyymi00015

        Vain kultit tekevät näin.


    • Anonyymi00016

      Anonyymi-ap
      2023-08-14 11:28:18

      " Hänet oli mm. aiemmin koetettu erottaa vanhimmiston päätöksellä aktiivisen karaten harrastamisen vuoksi, mutta päätoimisto oli torpannut erottamisen, tulkiten tuon lajin uhreilutoiminnaksi. "

      -Karate on liikuntaa, urheilulaji, itsepuolustuslaji.
      Otteluissa ja harjoituksissa on kontaktit kielletty. Potkut ja iskut eivät saa osua, vaan opetellaan hallitusti pysähtymään.

      Eihän Raamattu kiellä sotilaan ammattiakaan.
      APT 10 luvussa on sotilas Kornelius, jonka kanssa enkelikin kaveerasi, no, ainakin toi Jumalan viestin. Eikä se viesti ollut ammatin kieltäminen.

    • Anonyymi00017

      Onnea,pääsit irti amerinkan lahkosta !
      Koita pärjätä sillä he karsastavat sinua mutta älä välitä siitä.
      He ovat sairas yhteisö,täysin sairas paska mitä en toivoisi kenellekkään.
      Kuin Islam ääri,täysi kontrolli ihmiseen.

    • Anonyymi00018

      Seurakunnan siis saatanan lahkon jäsenet watss up:))
      Voimaa sinulle ja ulos ääri roskasta !
      He jehovat ovat kuin Islam hinttilahko ja täyttä paskaa.

    • Anonyymi00020

      Jt ei ole todellinen ystävä, hän kyllä hylkää sinut, tosipaikan tullen...

      • Anonyymi00021

        Siksi kannattaakin pitää ystäviä maailmasta. Kun JT hylkää, maailman yhtävät säilyvät. Mutta ei heihinkään ole luottamista, Heissäkin on sellaisia, jotka hylkäävät. Kokemusta on. Jopa omat perheenjäsenet vylkäävät. Sellaistakin on. Mjtta ero JT kanssa on se, että järjestö käskee hylätä.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00021 kirjoitti:

        Siksi kannattaakin pitää ystäviä maailmasta. Kun JT hylkää, maailman yhtävät säilyvät. Mutta ei heihinkään ole luottamista, Heissäkin on sellaisia, jotka hylkäävät. Kokemusta on. Jopa omat perheenjäsenet vylkäävät. Sellaistakin on. Mjtta ero JT kanssa on se, että järjestö käskee hylätä.

        JT saa tervehtiä erotettua nykyisin.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        JT saa tervehtiä erotettua nykyisin.

        Hyvin rajoitetusti.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Hyvin rajoitetusti.

        Mitä se rajoitettu tarkoittaa?


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        JT saa tervehtiä erotettua nykyisin.

        En ole huomannut. Minua ei tervehditä.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Mitä se rajoitettu tarkoittaa?

        Valtakunnansalilla saa lyhyesti tervehtiä erotettua, ei kuitenkaan jäädä keskustelemaan. Tämäkään ei koske itse eronnutta eikä "luopiona" tunnettua.


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        En ole huomannut. Minua ei tervehditä.

        Tämä on edelleen normi, jos tavataan jossain muualla kuin valtakunnansalilla.


      • Anonyymi00031 kirjoitti:

        En ole huomannut. Minua ei tervehditä.

        Lupa ei ole velvollisuus ja onhan sitä karttamista muissakin lahkoissa ja ihan ilman eri käskyä. Pitkällinen opetus ei niin vain unohdu.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00032 kirjoitti:

        Valtakunnansalilla saa lyhyesti tervehtiä erotettua, ei kuitenkaan jäädä keskustelemaan. Tämäkään ei koske itse eronnutta eikä "luopiona" tunnettua.

        .ikkä sanotaan, että "lyhyesti"? Ja en minä ainakaan ole nähnyt kirjoituksia, joissa drltellaan syyt, miksi on erotettu.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        .ikkä sanotaan, että "lyhyesti"? Ja en minä ainakaan ole nähnyt kirjoituksia, joissa drltellaan syyt, miksi on erotettu.

        Erotellaan syyt*


      • Anonyymi00040
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        .ikkä sanotaan, että "lyhyesti"? Ja en minä ainakaan ole nähnyt kirjoituksia, joissa drltellaan syyt, miksi on erotettu.

        Jos erotettu vastustaa näkyvästi järjestöä, hänet luokitellaan luopioksi eikä tervehditä salillakaan. Itse eronnutta ei myöskään tervehditä. Muuten erotettua voi tervehtiä, mutta ei jäädä juttelemaan. Kyllä tästä on annettu seurakuntiin tarkat ohjeet.


    • Anonyymi00023

      The luterilaiset haukutte meitä :
      Evoluutito on totta laisia.
      Mutta eihän se teille tietenkään siis riitä.
      Te haukutte myös kaikkia mielestänne väärä µskoisia
      ketkä eivät ole luterilaisia?!!?

      Itse erosin kirkosta heti kun täytin 18
      olisin eronnut aikaisemmin mutta Äiti ei anatnut.

      "Miljard year in paradise is just a first step"

      • Miitä takeita sinulla on paratiisiin pääsystä?


    • Demonina olen piruuttain pysytellyt tuossa huuhaa ryhmässä aina perustamisestaan 1870-luvulta, eli satukirjan tutkijoista, lähtien. Minusta on kiva riivata tolloja.

    • Anonyymi00025

      Jehovan todistajat ovat vääräuskoisia, 144000 on Raamatussa 12 sukukuntaa Israelin heimoista. Muualla Ilmestyskirjan sivuilla, he ovat kuin neitsyet, eivät ole sotkutuneet naisiin eikä valhetta ole ollut heidän suussa.
      Eli naimattomia, miehiä Israelilaista heimoista, jotka eivät ole kertaakaan valehdelleet...
      Ja Jehovan todistajat perustuvat mm. Tässä asiassa valheeseen. Opettaneet valhetta.
      Samoin karttaminen on henkistä väkivaltaa, mutta on heitä velvoitettu, jotta he jotka on tulleet joiltain osin totuuden kuntoon, pääsis kertomaan sitä muille

      • >> Jehovan todistajat ovat vääräuskoisia

        Joka ikinen uskova on vääräuskoinen jollekin mielestään oikeammin uskovalle.


    • Anonyymi00027

      JT ei ole mitään pakottamista!
      JT on oikeaa uskoa!

      • Anonyymi00034

        Jos ei ole pakottamista, niin lakatkaa painostamasta kokouksiin.


    • Anonyymi00028

      Silloin Ei ole mitään asiaa Paratiisiin

    • Anonyymi00029

      Jehovantodistajien perusta on lähtöisin Nikolaiittain teoista.

    • Anonyymi00030

      jehovantodistajuus tuottaa mielisairauksia

      "Onnellinen on se kansa, jonka Jumala on Jehova!” (Ps. 144:15.) Tässä raamatunjakeessa Jehovan todistajia kuvaillaan maailman onnellisimmaksi kansaksi.

      Mutta miten onnellisia me oikeasti olimme?

      Jo vuosia kiinnitin useammassa seurakunnassa huomiota siihen, että monet tuntemamme sisaret napsivat mielialalääkkeitä ja veljillä rankempikin ryyppääminen oli yleistä. Nämä tavat eivät kerro kovinkaan onnellisista ihmisistä. Ajattelin usein, että nämä henkilöt olivat poikkeustapauksia ja ainoastaan sattuneet tuttavapiiriin. Ristiriitainen olo syntyi siitä, että "maailmallisten" työ- ja harrastustuttavien keskuudessa tällaista ilmiötä ei juurikaan ollut.

      Ovatko mielenterveysongelmat yleisempiä Jehovan todistajilla? Selvittelin asiaa ja osoittautui, että kysymystä on tutkittu myös tieteellisesti.

      Ruotsalainen psykiatri Rylander tutki vuonna 1946 126 kutsuntaikäistä Jehovan todistajaa. Näistä 51 oli neuroottisia, 42 psykoottisia, 32 henkisesti jälkeen jääneitä ja viidellä oli aivovamma. Rylander päätyi arvioimaan Jehovan todistajuuden olleen vahingollista mielenterveydelle, usein huomattavassa määrin. Rylander kuvasi tutkimiensa Jehovan todistajien olevan puutteellisia koulutukseltaan, tunne-elämältään epävakaita ja heiltä puuttuivat syvemmät sosiaaliset suhteet. (Gosta Rylander. "Jehovah's Vittnan-En Psykologisk- Sociologisk Studie," (A Psychological and Sociological Study of Jehovah's Witnesses). Nordisk Medicin (Scandinavian Medicine), Vol. 29, 1946, 526–533).

      Lisätietoa
      https://www.veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=9376

      • Anonyymi00037

        JT on monimla mielenterveysongelmia. Syynä kaettamisoppi ja jatkuva kritisoiminen.


      • Anonyymi00038

        Vai että vuonna 1946? Kauanpa tuostakin tutkimuksesta on.


      • Anonyymi00039
        Anonyymi00038 kirjoitti:

        Vai että vuonna 1946? Kauanpa tuostakin tutkimuksesta on.

        Onko jokin mielestäsi muuttunut tällä välin niin paljon, että olisi syytä epäillä tutkimuksen soveltuvuutta nykyaikaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      104
      1243
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe