IHMISAIVOJEN NEURONIT OVAT AINUTLAATUISIA
MIT:n aivotutkijat vertailivat ihmisen aivokuoren (aivojen uloimman osan) neuroneita (aivosoluja) yhdeksän nisäkäslajin, mukaan lukien kahden kädellisen, kanssa.
Neuronit välittävät viestejä avaamalla ja sulkemalla kanavia, joita pitkin ionit, kuten kalium ja natrium, kulkevat sisään ja ulos neuronista. Niiden pumppaaminen ionikanavien läpi vaatii energiaa.
Tutkijat havaitsivat muilla kuin ihmisillä läheisen yhteyden neuronien koon ja ionikanavien tiheyden välillä. Ionikanavien tiheys kasvoi samaa tahtia neuronien koon kanssa. Ihmisten kohdalla tilanne oli hyvin toisenlainen. Ihmisillä ionikanavien tiheys oli paljon pienempi kuin mitä muiden lajien perusteella oletettiin. Se tarkoittaa, että ihmiset ovat paljon energiatehokkaampia.
”Luulemme, että ihmiset ovat kehittyneet ulos rakennuskaavasta, joka aiemmin rajoitti aivokuoren kokoa, ja he selvittivät tavan tulla energiatehokkaammiksi, joten kulutamme vähemmän ATP:tä suhteessa tilavuuteen kuin muut lajit”, kommentoi Mark Harnett, aivo- ja kognitiotutkimuksen apulaisprofessori MIT:stä.
Huomaa, miten ongelmanratkaisu liitetään evoluution ominaisuudeksi: ”selvittivät tavan...”? Kuinka mutaatiot voivat selvittää mitään? Ei, vaan tämä todistaa jälleen kerran ”Jumalan kuvaksi” luodun (1. Moos. 1:27) ihmiskunnan ainutlaatuisuudesta sekä Luojan ylivertaisista kyvyistä Hänen luodessaan meidät.
IHMISAIVOJEN NEURONIT OVAT AINUTLAATUISIA
7
222
Vastaukset
- Anonyymi
Ei todellakaan todista mitään luomista. Alat olemaan aika epätoivoinen.
- Anonyymi
Ihminen on pystykävelijä kahdella jalalla.
Nuo muut ovat nelijalkaisia ja siksi se näkyy mm. Aivojen homogeenisena symmetriana.
Nelijalkaisuus vaatii neljän raajan heilumisen synkronoimista kahden asemesta. Kyllä ihmisen ainutlaatuisuus on melko suurta. Esim. Puhetaito, pystykäveleminen etc. - Anonyymi
Onko jäljellä enää mitään asiaa, mikä ei todistaisi luomista?
- Anonyymi
Ihminen kuitenkin syö,pissii ja kakkii,hoitelee lisääntymishommansa eläimellisellä kiihkolla ja lopulta kuolee kuin mikä tahansa muukin nisäkäs.
Eli mitä tämä ihmeneuroni oikein todistaa? Kyllä Arto777 on oikeassa.
- Anonyymi
Onnittelut Kuukauden Perustelijalle.
- Anonyymi
Tietenkin, onhan selvästi niin loogista olettaa, että aivotutkijat ovat kaikki väärässä ja että aivomme ovat vain Jumalan hienoimpia taiteilutöitä, eikö totta? Ei millään tavoin voi olla niin, että evoluutio olisi voinut vaikuttaa aivojemme rakenteeseen ja toimintaan ajan myötä. Eihän ihmiskunnalla voisi olla mitään yhteistä muiden eläinlajien kanssa – sehän on pelkkää sattumaa, että neuronit ja ionikanavat toimivat yhtälailla kaikissa elävissä olennoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172413
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694