Tälläinen on sujuva liikenne

Etel-Koreassa liikenne sujuu todella mallikkaasti. Ei jatkuvia pysähdyksiä kuten täällä meillä. Läpi kaupungin voi ajaa sujuvasti. Tässä video
https://www.youtube.com/watch?v=WVb-cQUID2A
16348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tampereella ei toimi juuri mikään.

Äänestä

Aika paljon tuossa oli pysähdyksiä.

Äänestä
  • No onhan Soulissa yli kymmenen miljoonaa ihmistäkin. Siihen suhtettuna liikenne on huomattavasti sujuvampaa kuin täällä maalaiskylässä

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    No onhan Soulissa yli kymmenen miljoonaa ihmistäkin. Siihen suhtettuna liikenne on huomattavasti sujuvampaa kuin täällä maalaiskylässä

    Eli ihmismäärä pitää suhteuttaa kaistojen määrään. Puolet vähemmän ihmisiä kuin olisi Tampereella, niin liikenne sujuisi.

    Äänestä

6 kaistaa pitää tampereelle saada 🤣

Äänestä

Muistan kun Turussa pääsi jo 70 luvulla samoilla vihreillä läpi kaupungin.
Tampereella se ei ole onnistunut.

Äänestä
  • Nykyään pääsee samoilla punasilla, kunhan vauhtia löytyy, sekä autosta että kuskista.

    Äänestä

  • Ehkä Aninkaistenkadun -Uudenmaankadun reittiä ajamalla pohjois-eteläsunnassa, mutta ei takuulla itä-länsisuunnassa.

    Äänestä

Suomi laahaa sivistysmaita 50-vuotta jäljessä liikenne suunnittelussa ja sujuvuudessa. Meillä editystä on punainen aalto.

Äänestä

Tampereella liikennettä hankaloitetaan tarkoituksella. Poliittinen ohjaus on siihen suuntaan.

Äänestä

Onhan tuossa vähän eroa tähän pitäjään verrattuna, kun on 3-4 kaistaa suuntaan. Harvassa paikassa suomenmaata on noin monta kaistaa yhteen suuntaan.

Äänestä

Aika vähän jalankulkijoita.

Äänestä

Joka toinen auto Hyundai tai Kia. Joku Mersukin siellä vilahti.

Äänestä

autoilun kannalta tietystikin hyvä. Ajetaan vaan leveää ränniä eteenpäin. Ei juurikaan risteyksiä mihin poiketa. Jalankulkijat ja muu kevytliikenne loistaa täysin poissaolollansa. Lähes yksinomaan autojen ehdolla mennään liikenteessä. Olen työmatkoillani poikennut useaan otteeseen Kiinassa. Isosta kaupungista toiseen pääsee vain autolla. Suoraa putkea 50-100 km ilman että on yhtään liittymää tai ramppia. Kylien ihmiset ovat täysin liikennemotissa oman kylänsä ja kaupunkinsa vankeja.
Parempi vaan että on niitä pysähdyksiä. Eri liikennemuodot ja ihmisetkin ovat silloin tasa-arvoisia. Tampere on käpykylä. Ruuhkat on aika pieniä loppupeleissä. Se on enempikin omassa päässä oleva fiksaatio.

Äänestä

sujuvan liikenteen mallia pitää hakea menneiltä vuosikymmenitä.
Silloin autot, hevoset ja kävelijät liikkuivat sulassa sovussa keskenänsä.
Jalankulkijatkin osasivat ylittää tien mistä vain monikaistaisen ajoradan ylitse.
Helppoa. Luovuus ja tilannetaju oli paaaljon parempaa.
New Yorkin liikennekulttuuria 1940 luvulta. Otetaan siitä mallia.
https://www.youtube.com/watch?v=yHe_d2hUVnA

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Etel-Koreassa liikenne sujuu todella mallikkaasti. Ei jatkuvia pysähdyksiä kuten täällä meillä. Läpi kaupungin voi ajaa sujuvasti. Tässä video
https://www.youtube.com/watch?v=WVb-cQUID2A

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu